Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Matej

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Rómovia chystajú protest, na úrade vlády je podľa nich chaos

Autor: SITA, 11. augusta 2014 13:12, aktualizované: 11. augusta 2014 19:19
Rómovia protestovali v Košiciach Rómovia chystajú ďalší protest. (archívne foto) Foto: SITA/Ivan Fleischer
BRATISLAVA 11. augusta (WEBNOVINY) – Premiér Robert Fico by mal zvážiť ponechanie splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity Petra Polláka vo funkcii, pretože na úrade vládne chaos. Povedal to v pondelok na tlačovej konferencii v Bratislave predseda Strany Rómskej únie na Slovensku (SRÚS) František Tanko.

"Keď do funkcie nastupoval, očakávali sme zlepšenie rómskej problematiky, no čas ukázal, že stagnuje na jednom mieste," poznamenal. Rómovia aj pre situáciu na úrade plánujú v septembri a októbri viaceré demonštrácie vo väčších okresných mestách, prísť by mali aj do Bratislavy.


Protestovať sa bude aj proti rozkrádaniu

Pochodmi chcú poukázať jednak na nespokojnosť s Pollákom ako splnomocnencom pre Rómov, ale aj na rozkrádanie eurofondov či nezamestnanosť rómskeho obyvateľstva.

"Osobne nemám proti Petrovi Pollákovi nič, no požadujeme, aby bol splnomocnenec vlády volený z radov Rómov. Ak niečo urobí zle, my si to s ním vybavíme. Rómsky problém treba totiž razantne riešiť," vysvetlil predseda SRÚS. Ako dodal, rómsky problém raz Ficovi prerastie cez hlavu.

Obrazom: Rómovia minulý rok protestovali, nechceli nič zadarmo


Strana sa 2. júla obrátila v liste na predsedu vlády, aby zvážil svoj postoj a porozmýšľal nad zotrvaním Petra Polláka na jeho terajšom poste. Úrad vlády však na list zatiaľ nereagoval. Ako Tanko ďalej povedal, zo zákona má premiér na odpoveď 30 dní, tak na reakciu stále čakajú.


Peniaze vraj idú na nezmyselné projekty

Problémom na Pollákovom úrade je podľa jeho slov tiež rozdávanie peňazí na nezmyselné projekty, ktoré Rómom nijak nepomôžu. "Nikoho dnes nezaujíma, že Rómovia, ale aj bieli sú bez práce, no rómske obyvateľstvo je dobré len na zametanie ulíc, nútené práce za 66 eur a na voľby," uviedol s tým, že sociálne dávky Rómovia nechcú, chcú pracovať za minimálnu mzdu.

Odporúčame:

Kotleba na proteste proti Rómom: Za súčasný stav môže i FicoÚrad splnomocnenca podľa predsedu strany funguje už niekoľko rokov. "Netvrdím, že pre Rómov neurobil nič, predošlí splnomocnenci urobili kus dobrej práce," povedal. Pollák podľa predsedu občianskeho združenia Integrasa Karola Richtera nepodporuje veci, ktoré sa týkajú Rómov, od začiatku si len robí kampaň.

"Odkedy nastúpil do funkcie, kladie dôraz na osobný prospech a prospech strany OĽaNO, pričom si takýmto spôsobom zabezpečuje teplé miesto. Dávno myslí na ďalšie voľby," informoval. Už podľa jeho slov stačilo rôznych osláv a podobných vecí, pretože ľudia na Slovensku potrebujú peniaze na oblečenie či dopravu.

Peter Pollák Rómovia sú nespokojní so splnomocnencom pre rómske komunity Petrom Pollákom. Foto: SITA/Ján Slovák


"Keď niečo chceme, musíme to iniciovať a pričiniť sa o to vlastnou silou," dodal. Richter si nemyslí, že by Peter Pollák robil konštruktívnu a efektívnu prácu. "Prvou chybou však je to, že gestorom úradu je ministerstvo vnútra, sem to vôbec nepatrí," doplnil.

Ako na záver Richter povedal, rómsky problém ako taký tu však nie je, vytvárajú ho tí, ktorí majú silu a ide im karta. "Táto vláda si splnila požiadavku zo strany Európskej únie, aby vytvorila úrady, v ktorých budú mať zastúpenie aj ľudia z minorít a tým sa to skončilo," poznamenal.


Pollák sa bráni

Splnomocnenec vlády pre rómske komunity Peter Pollák odmieta tvrdenia niektorých rómskych strán a hnutí a svojim neprajníkom odkazuje, aby sa držali faktov, ktoré hovoria v prospech jeho jeden a polročnej práce.

"Začali sme stavať školské zriadenia. Postavili sme 15 základných škôl, máme takmer 3 000 ľudí v teréne, ktorí pracujú, 54 komunitných centier, ktoré momentálne staviame, to všetko je jasným dôkazom toho, že sme niečo spravili,” uviedol Pollák. Jeho kritici buď nemajú dostatok informácií, alebo ide o skupinu, ktorá chce na rómskych projektoch zarobiť.

Splnomocnenec pre rómske komunity dodal, že za obdobie, odkedy je vo funkcii, spustili rómske občianske hliadky, projekt terénnych zdravotných asistentov. Začali neľahký proces usporiadania pozemkov v rómskych osadách. "Ja verím, že keď týmto ľuďom vážne ide o rómsku problematiku a nie o biznis, tak si tieto veci naštudujú a konečne budú mať v rómskej problematike poriadok,” povedal Pollák.

Na otázku, či navzájom zlyháva komunikácia, Pollák uviedol, že si to nemyslí. Všetky informácie sú zverejnené na internetových stránkach a úrad splnomocnenca sa snaží ich posúvať ďalej aj inými formami. Pollák ďalej povedal, že počas jeho pôsobenia na úrade vlády pripravili s pracovníkmi niekoľko pilotných projektov, ktorých výstupom bola snaha o pripravenosť Slovenska na čerpanie finančných prostriedkov z eurofondov na roky 2016 – 2020. Jedným z nich je aj dnes odovzdaná materská škola v Kučíne. Ďalšie veľké aktivity, ktoré podporí Európska únia, pripravujú a spustia na nich projekty na budúci rok.


Rómska reforma podľa ministerstva napreduje

Zmenu na poste poste splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity ministerstvo vnútra nezvažuje ani neplánuje personálnu výmenu.

Ako pre agentúru SITA uviedla Paulenová, rómska reforma napreduje, čo je podstatné, taktiež sa riešia systémové zmeny. Úrad na riešenie rómskej problematiky vybojoval viac peňazí, z eurofondov by to malo byť 300 miliónov eur. "Doteraz sa podarilo niekoľko projektov, otvorilo sa päť kontajnerových škôl, zvýšil sa počet rómskych špecialistov v polícii zo 16 na viac ako 230, v osadách pôsobí v súčasnosti 160 asistentov osvety zdravia a 12 koordinátorov," vysvetlila.

Úrad vlani podporil vybudovanie štyroch nových materských škôl a rekonštrukciu ďalších desiatich. Okrem toho sa podarilo prijať v parlamente zákon o hmotnej núdzi, ktorý rieši tri piliere rómskej reformy a predovšetkým to, aby dávky v sociálnej núdzi neboli zadarmo, ale aby si ich museli poberatelia v obci aj odpracovať.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety