Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Eleonóra

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Zomrel slovenský misionár v Ekvádore, salezián Ján Šutka

Autor: SITA, 12. augusta 2014 12:28
jan sutka Slovenský misionár v Ekvádore, salezián Ján Šutka. Foto: YouTube
BRATISLAVA 12. augusta (WEBNOVINY) – V Ekvádore v meste Cuenca zomrel v pondelok dlhoročný misionár medzi miestnymi Indiánmi Šuarmi, slovenský salezián Ján Šutka. Pochovaný bude v Catedral de la Purísima v Macase. Ako dnes povedal pre agentúru SITA salezián Rastislav Hamráček, Ján Šutka zomrel vo veku takmer 84 rokov.

Ako salezián zasvätený Bohu prežil bez piatich dní 65 rokov, kňazom bol 53 rokov. Od svojej kňazskej vysviacky bol pravidelným spovedníkom dnes už blahoslavenej misionárky saleziánky Márie Troncattiovej. Spovedal ju až do jej smrti v roku 1969.

Video: Otec Ján Šutka (Saleziánske rozhovory v Ekvádore - prvá časť)


Ján Šutka sa narodil 11. septembra 1930 v Orovnici pri Hronskom Beňadiku. Už od detstva v ňom žila túžba po misiách. Rozhodol sa stať sa saleziánom, svoje prvé rehoľné sľuby zložil 16. augusta 1949. Udalosti Barbarskej noci 13. apríla 1950 narušili jeho prípravu na kňazské povolanie.

Ako seminarista bol spolu s ostatnými rehoľníkmi internovaný v Podolínci. Odtiaľ sa mu podarilo ujsť a tajne prekročiť hranice do Rakúska. V Taliansku potom napísal žiadosť o odchod do misií a určili ho do Ekvádora. Prišiel tam v roku 1953.

Po štúdiách teológie v kolumbijskej Bogote bol vysvätený za kňaza 28. októbra 1960. Desať ďalších rokov pôsobil v Ekvádore v Sucúa a počas toho obdobia založil Federáciu Šuarov. V roku 1972 rozbehol projekt diaľkových škôl cez rádio a založil záchrannú leteckú službu pre Šuarov.

V rokoch 1985-1989 bol direktorom misie Méndez-Cuchanza. V roku 1989 bol menovaný za predstaviteľa saleziánskych šuarských misií pri ekvádorskej vláde a pôsobil v hlavnom meste Quito, okrem iného aj ako provinciálny radca. Neskôr pracoval v Macase ako direktor misie a stal sa tam predstaveným saleziánskej komunity a farárom.Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety