Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Radúz

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Vieme, ktorú časť Tatier navštevujú turisti najradšej

Autor: SITA, 17. augusta 2014 08:51
Vysoké Tatry Foto: Archívne SITA/Nina Bednáriková
POPRAD 17. augusta (WEBNOVINY) - Najnavštevovanejšou lokalitou v Tatranskom národnom parku je Hrebienok. V jednom dni tu bolo viac ako 4400 turistov. Potvrdilo to tohtoročné spočítavanie turistov, ktoré Štátne lesy TANAP vykonali v spolupráci so Správou TANAP počas uplynulej soboty.

Obrazom: Vysoké Tatry lahodia oku


V deň spočítania navštívilo vysokohorské prostredie národného parku viac ako 24 100 turistov, informoval vedúci Odboru prác celospoločenského významu Štátnych lesov TANAP Ján Marhefka. Najviac návštevníkov pochádza zo Slovenska. Zo zahraničných sú to Poliaci, Česi, Maďari, Angličania a Nemci.


Obľube sa teší aj Popradské pleso

Tradične početne navštevované je aj Popradské pleso, kde prišlo v tento deň takmer 4000 turistov, Solisko, kde bolo viac ako 1500 turistov a Skalnaté pleso, kde sa zväčša lanovkou vyviezlo takmer 3350 turistov. V Západných Tatrách bolo tento rok najviac, až takmer 1600 turistov, v Roháčskej doline na Zverovke. Najmenej, iba 39 turistov počas spočítania prišlo do Kôprovej doliny. Na Kriváň vyšlo 550 a na vrchol Rysov 1111 turistov.

"Údaje zistené počas každoročného spočítavania turistov nám slúžia najmä na zistenie zaťaženosti územia. Na základe takto zistených skutočností potom preferujeme údržbu tých značkovaných chodníkov, ktoré turistická verejnosť najviac využíva," dodal Marhefka.


Návštevnosť musia mapovať

Pravidelné sledovanie návštevnosti územia Tatranského národného parku má aj ďalší dôvod. "Ak by na najnavštevovanejších miestach dochádzalo k poškodzovaniu prírodného prostredia a k následnej erózii, museli by sme vstup do týchto lokalít regulovať, a to napríklad uzavretím turistického chodníka na čas potrebný na regeneráciu poškodenej vegetácie," povedal Marhefka.

O dočasnej uzávere turistického značkovaného chodníka rozhoduje obvodný úrad v sídle kraja na podnet Štátnych lesov TANAP alebo Správy TANAP.

Štátne lesy TANAP ešte aj ako bývalá Správa TANAP spočítavajú návštevníkov národného parku od roku 1972. Hoci početnosť turistov vo vysokohorskom prostredí podmieňuje počasie, doteraz najviac, až 26 520 turistov, napočítali v roku 1981.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Koľko eur plánujete minúť na vianočné darčeky?
menej ako 50 eur
50 - 99 eur
100 - 199 eur
200 - 299 eur
300 - 399 eur
400 - 499 eur
viac ako 500 eur
Ďalšie ankety
Reklamné odkazy