Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Matej

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Korupcia sa u nás trestá len výnimočne, tvrdí Transparency

Autor: SITA, 17. augusta 2014 07:39
Organizácia zistila, že tri štvrtiny obžalovaných Slovákov pri korupcii sú bežní občania, len minimum tvoria štátni zamestnanci.
peniaze, korupcia Foto: ilustračné, Shutterstock
BRATISLAVA 17. augusta (WEBNOVINY) – Korupcia je na Slovensku takmer beztrestná, tvrdí na základe svojej analýzy Transparency International Slovensko.

"Naše zistenia sú alarmujúce. Zistili sme, že za rok súdy potrestajú páchateľov za úplatky v priemere za 120-tisíc eur, hoci podľa odhadov o ich výskyte sú tisícnásobne vyššie," povedal šéf slovenskej pobočky Transparency Gabriel Šípoš. V mimovládke skúmali rozhodnutia Špecializovaného trestného súdu vo veciach korupcie za posledné dva roky. Prešli 239 rozsudkov.


Polovica trestaných úplatkov je do 20 eur

Z analýzy Transparency vyplýva, že približne polovica z potrestanej korupcie sú malé úplatky do 20 eur. Druhý problém vidí Šípoš v tom, že jedna štvrtina prípadov je pojednávaná na súdoch, kde môže prísť verejnosť a vypočuť si odôvodnenie trestu ako aj dôkazy. Zvyšné prípady bývajú uzavreté trestným rozkazom alebo dohodou o vine a treste.

Tím Transparency tiež zistil, že štátni funkcionári sú štyrikrát častejšie oslobodzovaní ako bežní občania. "Súdy častejšie trestali tých, ktorí podplácali než tých, ktorí úplatok prijímali," vravel Šípoš. Samuel Spáč z Transparency informoval, že väčšina úplatkov je vo finančnej podobe.

Medzi potrestanými úplatkami však bola aj ponuka nábytku, alkohol či pizza. Na Slovensku sa úplatky dávajú najmä pri kontakte s lekármi či úradmi. "Ide o drobné záležitosti, ako je potvrdenie o práceneschopnosti na základe fiktívnej diagnózy," hovoril Spáč.


Za zmenu výpovede padol najvyšší trest

Súdy trestali tieto prípady väčšinou ročnou podmienkou či peňažným trestom. Najvyšší potrestaný úplatok bol 50-tisíc eur za zmenu svedeckej výpovede v trestnom konaní. Vinník dostal tri roky a osem mesiacov, avšak v súbehu s trestom za nelegálne držanie zbrane.

Päť percent zo skúmaných prípadov bola korupcia so závažným spoločenským dosahom, ako sú tendre, eurofondy či voľby. Vyššie úplatky a spoločensky škodlivejšie úplatky nevedú k vyšším trestom, konštatuje Katarína Hukelová z Transparency.


Minimum trestaných je z radov politikov

Organizácia tiež zistila, že tri štvrtiny obžalovaných pri korupcii sú bežní občania, len minimum tvoria štátni zamestnanci. Najčastejším trestným činom je podplácanie, prijímanie úplatku sa trestá zriedkavejšie a 15 percent obžalovaných z prijímania úplatku je oslobodených.

Podľa Transparency existuje aj neproporcionalita medzi trestami, pričom kľúčové pri rozhodovaní o podmienečnom alebo nepodmienečnom treste je priznanie.

Hukelová spomínala prípad potravinového inšpektora, ktorý si vypýtal ako úplatok desať kíl jasmínovej ryže, kešu oriešky a náboje. K činu sa nepriznal a dostal päťročný trest. Na druhej strane, inšpektor práce sa priznal k žiadaniu 500-eurového úplatku, uzavrel dohodu o vine a treste a dostal podmienku s peňažným trestom.

peniaze, korupcia Foto: ilustračné, ShutterstockÚrad argumentuje číslami

Úrad špeciálnej prokuratúry koná v každej korupčnej veci, reaguje na vyhlásenia Transparency Úrad špeciálnej prokuratúry. "Ku každej trestnej veci, o ktorej sa prokurátor dozvie, pristupuje s rovnakou vážnosťou," uviedla hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry Jana Tökölyová.

peniaze, korupcia Foto: ilustračné foto, Shutterstock
Dodala, že korupcia je špecifický trestný čin a jej latentnosť je obrovská. "Korupčnú protiprávnu činnosť nie je jednoduché objasniť a keď sa to neurobí v okamihu odovzdávania peňazí, je ťažké ju dokázať," napísala.

Ministerstvo vnútra tvrdí, že polícia na prípadoch korupcie pracuje, o čom svedčia rezortné štatistiky. V roku 2012 riešili 848 prípadov korupcie. V 99 prípadoch bol podaný návrh na podanie obžaloby. Obvinených bolo 103 osôb. "Vlani to bolo 576 prípadov, vyšetrovateľ podal návrh na podanie obžaloby v 58 prípadoch. Obvinených bolo 103 osôb," uviedol tlačový odbor rezortu vnútra.

Obvinených z korupcie bolo v tomto roku zatiaľ 83 osôb. "Dokopy žiadali úplatky v hodnote takmer 800-tisíc eur, pri trestných činoch podplácania išlo o sumu 435-tisíc eur," doplnilo ministerstvo s tým, že polícia riešila aj korupciu na najvyšších miestach, medzi obvinenými je napríklad rektor Akadémie policajného zboru či podpredseda Nitrianskeho samosprávneho kraja.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety