Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Frederik, Frederika

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Dámy pozor, nebezpečná kozmetika na trhu ohrozuje zdravie

Autor: SITA, 14. augusta 2014 15:05
kozmetika Ako nebezpečný bol nahlásený lak na nechty - GelLack od značky Depend. Foto: SITA/ÚVZ SR
BRATISLAVA 14. augusta (WEBNOVINY) - Úrad verejného zdravotníctva SR upozorňuje na nebezpečnú kozmetiku v Európskej únii. Výrobky nahlásili kontrolné orgány vo Francúzsku a Švédsku do rýchleho výstražného systému pre nepotravinárske výrobky (RAPEX).

Ide o zelenú ílovú pastu pôvodom z Francúzska a lak na nechty zo Švédska. Výrobky by sa mohli vyskytovať aj na Slovensku. Agentúru SITA o tom informoval hlavný hygienik SR Ivan Rovný.

V zelenej ílovej paste Argile verte montmorillonite 100% minérale od značky Centifolia vyrobenej v tomto roku bol zistený prekročený limit pre celkový počet mikroorganizmov. Vo výrobkoch zistili aj prítomnosť olova, bária a arzénu, čo je v rozpore s nariadením Európskeho parlamentu a Rady o kozmetických výrobkoch.

kozmetika Nebezpečná je aj Argile verte montmorillonite 100% minérale – zelená ílová pasta, značky Centifolia, s dátumom výroby: 2014 z Francúzska. Foto: SITA/ÚVZ SRLak môže poškodiť pokožku

Ako nebezpečný bol nahlásený aj lak na nechty - GelLack od značky Depend. Počas roka boli nahlásené štyri prípady vážneho poškodenia zdravia pri používaní tohto výrobku, upozorňuje Rovný.

Balenie obsahuje štyri výrobky - Depend GelLack Base, Depend GelLack color, Depend GelLack Top a Depend cleanser. Základ, farba a vrchná vrstva sa aplikujú vo vrstvách, po každej nasleduje 30-sekundové sušenie pod LED lampou.


Výrobky môžu spôsobiť alergie

Na obale je uvedené, že výrobky nemajú prísť do styku s pokožkou. Predávané sú ako set alebo samostatne. Podľa nariadenia Európskeho parlamentu a Rady o kozmetických výrobkov musí byť každý výrobok na trhu bezpečný pre zdravie ľudí, ak sa správne používa.

Tento výrobok však nemožno považovať za bezpečný, keďže obsahuje alergénne látky - akrylátové monoméry. Lak na nechty ťažko aplikovať bezpečne, teda bez dotyku s pokožkou. Podľa návodu sa má základná a vrchná vrstva aplikovať jeden milimeter od pokožky.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety