Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Radúz

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Dámy pozor, nebezpečná kozmetika na trhu ohrozuje zdravie

Autor: SITA, 14. augusta 2014 15:05
kozmetika Ako nebezpečný bol nahlásený lak na nechty - GelLack od značky Depend. Foto: SITA/ÚVZ SR
BRATISLAVA 14. augusta (WEBNOVINY) - Úrad verejného zdravotníctva SR upozorňuje na nebezpečnú kozmetiku v Európskej únii. Výrobky nahlásili kontrolné orgány vo Francúzsku a Švédsku do rýchleho výstražného systému pre nepotravinárske výrobky (RAPEX).

Ide o zelenú ílovú pastu pôvodom z Francúzska a lak na nechty zo Švédska. Výrobky by sa mohli vyskytovať aj na Slovensku. Agentúru SITA o tom informoval hlavný hygienik SR Ivan Rovný.

V zelenej ílovej paste Argile verte montmorillonite 100% minérale od značky Centifolia vyrobenej v tomto roku bol zistený prekročený limit pre celkový počet mikroorganizmov. Vo výrobkoch zistili aj prítomnosť olova, bária a arzénu, čo je v rozpore s nariadením Európskeho parlamentu a Rady o kozmetických výrobkoch.

kozmetika Nebezpečná je aj Argile verte montmorillonite 100% minérale – zelená ílová pasta, značky Centifolia, s dátumom výroby: 2014 z Francúzska. Foto: SITA/ÚVZ SRLak môže poškodiť pokožku

Ako nebezpečný bol nahlásený aj lak na nechty - GelLack od značky Depend. Počas roka boli nahlásené štyri prípady vážneho poškodenia zdravia pri používaní tohto výrobku, upozorňuje Rovný.

Balenie obsahuje štyri výrobky - Depend GelLack Base, Depend GelLack color, Depend GelLack Top a Depend cleanser. Základ, farba a vrchná vrstva sa aplikujú vo vrstvách, po každej nasleduje 30-sekundové sušenie pod LED lampou.


Výrobky môžu spôsobiť alergie

Na obale je uvedené, že výrobky nemajú prísť do styku s pokožkou. Predávané sú ako set alebo samostatne. Podľa nariadenia Európskeho parlamentu a Rady o kozmetických výrobkov musí byť každý výrobok na trhu bezpečný pre zdravie ľudí, ak sa správne používa.

Tento výrobok však nemožno považovať za bezpečný, keďže obsahuje alergénne látky - akrylátové monoméry. Lak na nechty ťažko aplikovať bezpečne, teda bez dotyku s pokožkou. Podľa návodu sa má základná a vrchná vrstva aplikovať jeden milimeter od pokožky.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Koľko eur plánujete minúť na vianočné darčeky?
menej ako 50 eur
50 - 99 eur
100 - 199 eur
200 - 299 eur
300 - 399 eur
400 - 499 eur
viac ako 500 eur
Ďalšie ankety
Reklamné odkazy