Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Izabela

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Slováci pozor, na jazerách sa rozšírili cyanobaktérie

Autor: SITA, 15. augusta 2014 14:04
domasa Vodné dielo Domaša Foto: ilustračné, SITA/Viktor Zamborský
BRATISLAVA 15. augusta (WEBNOVINY) - Na viacerých vodných plochách na Slovensku sa rozšírili cyanobaktérie a hygienici kúpanie v nich neodporúčajú. Na svojej internetovej stránke o tom informoval Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ).

Konkrétne ide o vodné nádrže Lipovina, Nitrianske Rudno, Kanianka, Ružín a vodnú plochu Zemplínska šírava - Medvedia hora. Dlhodobý zákaz kúpania sa pre premnožené cyanobaktérie naďalej platí na prírodných kúpaliskách Jazero Košice a rekreačná oblasť Gazarka.


Takmer 20 vodných plôch je v poriadku

Na 16 prírodných kúpaliskách, ktoré sú momentálne v prevádzke, zaznamenali vyhovujúcu kvalitu vody. Konkrétne sú to Zlaté piesky, Kuchajda a Slnečné jazerá Senec v Bratislavskom kraji, Veľká Domaša -Tíšava a Veľká Domaša - Valkov v Prešovskom kraji a Plážové kúpalisko Liptovská Mara - Liptovský Trnovec v Žilinskom kraji.

V Banskobystrickom kraji vyhovujú Vodná nádrž Teplý vrch - pláž Ormet, Vodná nádrž Teplý vrch - pláž Drieňok, Ružiná - pri obci Divín, Zelená voda - Kurinec a Prírodné kúpalisko Tornaľa. V Košickom kraji má verejnosť možnosť okúpať sa na prírodných kúpaliskách Vinianske jazero, Zemplínska šírava - Kamenec, Zemplínska šírava - Paľkov a Zemplínska šírava - Hôrka. V Trnavskom kraji vyhovuje prírodné kúpalisko Rekreačná oblasť Kunovská priehrada.


Umelých kúpalísk je v prevádzke dostatok

Výsledky analýz potvrdili vyhovujúcu kvalitu vody na kúpanie aj na prírodných vodných plochách s neorganizovanou rekreáciou. Konkrétne ide o vodné plochy Veľká Domaša - Dobrá, Veľká Domaša - Holčíkovce, Veľká Domaša - Nová Kelča, Veľká Domaša - polostrov Krym, Veľká Domaša - Poľany, Šulianske jazero, Pod Bukovcom, Vodná nádrž Duchonka, Prusy, Vodná nádrž Stará Myjava, Dubník, štrkovisko Horná Streda, Vodná nádrž Trenčín - Opatová, Veľký Draždiak, Vajnorské jazero a Ivanka pri Dunaji.

V prevádzke je na Slovensku momentálne aj 159 umelých kúpalísk. Nevyhovujúcu kvalitu vody na nich hygienici nezaznamenali.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Koľko eur plánujete minúť na vianočné darčeky?
menej ako 50 eur
50 - 99 eur
100 - 199 eur
200 - 299 eur
300 - 399 eur
400 - 499 eur
viac ako 500 eur
Ďalšie ankety
Reklamné odkazy