Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Etela

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Európska kampaň za práva kurčiat dorazí aj na Slovensko

Autor: SITA, 16. augusta 2014 17:59
kurča Kampaň prebieha od 1. augusta a predstaví sa dokopy v 21 krajinách EÚ. Foto: facebook.com/39Days4Rosa
BRATISLAVA 16. augusta (WEBNOVINY) - Kampaň európskych aktivistov za práva kurčiat s názvom 39Days4Rosa (39 dní pre Rosu) dorazí aj na Slovensko. Agentúru SITA o tom informovala Silvia Čaňová z organizácie Sloboda zvierat, ktorá je partnerskou organizáciou kampane na Slovensku.

Britská aktivistka Tamsin French, ktorá sa oblieka do kostýmu kurčaťa menom Rosa a bojuje za poctivé označovanie potravín, do Bratislavy zavíta v pondelok 18. augusta. Cieľom kampane 39Days4Rosa je dosiahnuť to, aby sa kuracie mäso predávané v obchodoch podobne ako vajcia označovalo podľa spôsobu chovu kurčaťa.


Približne 90 percent kurčiat sa chová v halových veľkochovoch

Spotrebitelia tak budú môcť zistiť, v akých podmienkach bolo kurča, ktorého mäso si kupujú, chované. Číslo 39 podľa aktivistov vyjadruje priemernú dĺžku života kurčiat chovaných na mäso v intenzívnom veľkochove. Približne 90 percent kurčiat na mäso sa podľa nich v Európskej únii (EÚ) chová v intenzívnych halových veľkochovoch.

Kurčatá nemajú k dispozícii prístup von a majú veľmi obmedzenú alebo žiadnu možnosť zobať, hrabať, váľať sa v prachu a robiť iné pre nich prirodzené veci. "Na našej farme žijú kurčatá päťdesiatšesť dní, akonáhle trochu podrastú, môžu chodiť do veľkého výbehu so stromami a správať sa prirodzene," hovorí Tamsin French, ktorá je zároveň dcérou chovateľa kurčiat. "Je dôležité, aby spotrebitelia dokázali správne a ľahko určiť spôsob chovu, z ktorého pochádza kuracie mäso, ktoré si kupujú."

Podľa aktivistov si osem z desiatich spotrebiteľov v EÚ želá zavedenie povinného značenia hydinového mäsa podľa spôsobu výroby. Preto chcú túto požiadavku predložiť Európskej komisii (EK). "Označovanie podľa spôsobu výroby existuje už u vajec. Vďaka tomu sa v celej Európe dramaticky zvyšuje počet nosníc chovaných v neklietkových systémoch," povedala French.


Kampaň môžete podporiť podpisom

V pondelok na poludnie dorazí Tamsin French na bratislavskú Hlavnú stanicu. Následne sa popri Prezidentskom paláci a Michalskej bráne prejde mestom a cez Hviezdoslavovo námestie, Most SNP a Sad Janka Kráľa sa do 15:00 presunie na Maggio pláž na nábreží Dunaja. Na prechádzke mestom sa bude chcieť stretnúť a odfotiť s čo najviac Bratislavčanmi a turistami. O 16:00 následne pôjde pozdraviť obyvateľov bratislavského útulku Slobody zvierat.

Tamsin French sprevádzajú v rámci kampane britské aktivistky Johanna Olsson a Sam White. Na ceste po Európe sú od 1. augusta. Kampaň chcú v priebehu 39 dní predstaviť dokopy v 21 krajinách EÚ a ukončiť ju plánujú 8. septembra pred budovou Európskeho parlamentu v Bruseli.

Aktivistky dúfajú, že podpora európskej verejnosti im pomôže presvedčiť EK o potrebe označovania kuracieho mäsa. Záujemcovia môžu kampaň podporiť aj podpisom petície v anglickom jazyku na stránke http://action.ciwf.org.uk/ea-action/action?ea.client.id=119&ea.campaign.id=27422

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety