Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Vincent

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Učiteľov chýbajúce učebnice neprekvapili, už si zvykli

Autor: SITA, 19. augusta 2014 06:31
dieťa, škola, šlabikár Foto: Ilustračné, SITA/Marián Peiger
BRATISLAVA 19. augusta (WEBNOVINY) - Vyhlásenie ministra školstva o tom, že v septembri bude školám chýbať štvrtina učebníc, ktoré si objednali, učiteľov neprekvapilo. "Slovenskí učitelia sú už na to zvyknutí a tak ako vždy to zvládnu," hovorí Miroslav Sopko zo Slovenskej komory učiteľov. Zároveň ale upozorňuje na to, že učebnice sú potrebné najmä pre deti, aby sa vedeli pripravovať na hodiny aj doma.

Odporúčame aj:

Slovenským žiakom bude v septembri chýbať štvrtina učebníc"Učitelia sa už naučili pripravovať si vlastné vzdelávacie pomôcky, ale pri tom plate pre nich nedostatok učebníc znamená ďalšie zaťaženie a znepríjemňovanie života," dodáva Sopko. Od ministerstva školstva a jeho organizácií by učitelia očakávali podľa jeho slov lepší servis.


Odborári predpokladali, že sa problém s učebnicami vyrieši

Školskí odborári očakávali, že k začiatku prichádzajúceho školského roka nebude problém s učebnicami. "Som prekvapený, pretože už za ministra Čaploviča bol riešený tento problém a predpokladali sme, že sa to vyrieši," hovorí predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku Pavel Ondek. Nezaradený poslanec Miroslav Beblavý už dlhšie upozorňuje na to, že by sa mal uvoľniť trh s učebnicami, aby si ich školy nakupovali samy.

"Ak šesť rokov po začatí školskej reformy opäť chýba štvrtina učebníc, naznačuje to, že nejde o jednorazový problém, ale systémové zlyhanie štátu," hovorí Beblavý. Dať školám peniaze a možnosť nakupovať si učebnice je podľa neho dobré z viacerých dôvodov a jedným z nich je aj riešenie situácie s chýbajúcimi knihami pre školákov.

maturity ziaci skola ucitel Foto: Ilustračné, SITA/Michal BurzaNajviac kníh bude chýbať stredným školám

Ako pre agentúru SITA povedal šéf rezortu školstva Peter Pellegrini (Smer-SD), na začiatku školského roka sa budú musieť žiaci zaobísť bez približne štvrtiny učebníc. Najviac kníh bude chýbať stredným školám a piatakom až deviatakom na základných školách. Prváci či žiaci špeciálnych škôl by už od septembra mali mať takmer všetky školské knihy.

Pellegrini problém s chýbajúcimi učebnicami avizoval ešte v júli, krátko po vymenovaní do funkcie. Ako vtedy povedal, proces pri zabezpečení učebníc v niektorých častiach mešká, lebo to podcenili a zanedbali úradníci ministerstva. Podľa údajov rezortu školstva v septembri minulého roku, keď bol ministrom školstva Dušan Čaplovič, na tom boli školy s učebnicami ešte horšie. Vtedy chýbalo 40,6 percenta učebníc.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Súhlasíte s návrhom zákona, aby boli obchody na Slovensku počas sviatkov zatvorené?
Áno, je to veľmi dobrý nápad
Každý obchodník nech sa sám rozhodne, či bude mať zatvorené alebo otvorené
Nie, pretože niekedy zájdem do obchodu aj cez sviatočný deň
Okrem sviatkov by som zakázal/-a aj nedeľný predaj
Je mi to jedno
Ďalšie ankety