Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Roman, Romana

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Obrazom: Obetiam letu urobili na Zlatých pieskoch pamätník

Autor: SITA, 19. augusta 2014 06:50
Obetiam letu z roku 1976 urobili pamätník na Zlatých pieskoch Pamätník 76 obetiam leteckého nešťastia lietadla IL 18 OK-NAB, ktoré sa stalo 28. júla 1976, pri príležitosti jeho odhalenia a pietnej spomienky na obete tragédie. Foto: SITA/Ján Slovák
BRATISLAVA 19. augusta (WEBNOVINY) - Pred vstupom do Areálu zdravia na bratislavských Zlatých pieskoch v pondelok odhalili pamätník obetiam leteckého nešťastia z júla 1976.

S myšlienkou vybudovať pamätník prišlo združenie Historická spoločnosť Ivanky, jeho vybudovaniu pomohlo aj Letisko M. R. Štefánika v Bratislave. Informovala o tom hovorkyňa letiska Veronika Ševčíková.

Pamätník symbolicky zobrazuje časť smerovky vyčnievajúcej po havárii z hladiny jazera. "Na jeho výstavbu sme organizovali finančnú zbierku," povedal iniciátor výstavby pamätníka Rudolf Roller z občianskeho združenia Historická spoločnosť Ivanky. "Letisko považuje za svoju česť uctiť si pamiatku obetí, ktoré tragicky zahynuli pri havárii lietadla v roku 1976. Z tohto dôvodu sa rozhodlo podporiť vybudovanie pamätníka leteckého nešťastia na Zlatých pieskoch. Je to jediný projekt, ktorý v tomto roku letisko podporilo," vysvetlil predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Letiska Bratislava Ivan Trhlík.

Obrazom: Obetiam letu z roku 1976 urobili na Zlatých pieskoch pamätník


Let Československých aerolínií na trase Praha - Bratislava so strojom IL-18 skončil 28. júla 1976 o 9:37 pádom lietadla do jazera v rekreačnom areáli Zlaté piesky v Bratislave. Išlo o 84 miestne štvormotorové turbovrtuľové lietadlo sovietskej výroby, Ijušin Il-18B. Pri tejto najtragickejšej leteckej nehode ČSA na území bývalého Československa zahynulo 76 osôb, z čoho bolo 70 cestujúcich a šesť členov posádky. Zo 79 pasažierov na palube prežili len traja. Bola to posledná z veľkých leteckých katastrof, ktoré postihli spoločnosť v 60. a 70. rokoch 20. storočia.

Obetiam letu z roku 1976 urobili pamätník na Zlatých pieskoch Pohľad na zúčastnených počas slávnostného aktu odhalenia pamätníka 76 obetiam leteckého nešťastia lietadla IL 18 OK-NAB, ktoré sa stalo 28. júla 1976. Foto: SITA/Ján Slovák


Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety