Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Bibiána

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Arnoldíča vyletelo z hniezda, musí zosilnieť a učí sa loviť

Autor: SITA, 20. augusta 2014 06:06
arnold orol kriklavy Arnoldíča vyletelo prvý raz z rodného hniezda. Foto: Spravatanap.sk
POPRAD 20. augusta (WEBNOVINY) – Potomok orlov krikľavých Arnolda a Aničky cez víkend prvýkrát opustil hniezdo a začal sa učiť loviť. "Vo štvrtok sme tu mali silnú búrku a víchricu, obávali sme sa či hniezdo vydrží. Našťastie vydržalo," povedal pre SITA riaditeľ Správy Tatranského národného parku Pavol Majko.

Odporúčame:

Orol Arnold je nakoniec samica Anna, odborníci sa zmýlili

Orol Arnold si zotavil zlomené srdce, má novú partnerku

Orol Arnold priletel neskoro, partnerka už nechcela byť sama

Orol Arnold dorazil domov, partnerka mu zahýbala s iným
Arnoldíča musí zosilnieť

Ochranári už niekoľko dní pred vyletením mláďaťa sledovali, ako "Arnoldíča" poctivo trénuje v hniezde. Deň "D" prišiel v nedeľu. Na noc sa však mláďa vrátilo do hniezda. Potomok Arnolda a Aničky, asi najslávnejšieho orlieho páru, nedostal podľa Majka meno. "Je to jednoducho Arnoldíča, aj keď pokusy boli," uviedol Majko.

V najbližších dňoch bude podľa Majka mláďa poctivo trénovať lietanie a lov. Rodičia budú stále pri ňom a budú ho ešte aj kŕmiť.

Na zosilnenie má Arnoldíča už len mesiac, keďže ochranári predpokladajú, že okolo 15. septembra orly krikľavé začnú púť do zimovísk v Afrike. Vlani sa orol Arnold, z ktorého sa neskôr vykľula orlica Anička, vydal na let do Afriky 19. septembra. Pavol Majko nemá obavy, že by mláďa nezvládlo cestu do Afriky.


Let bude mapovať webstránka

Ochranári nebudú môcť sledovať púť oboch rodičov mláďaťa. Ešte začiatkom mesiaca sa pokúšali odchytiť hlavu rodiny, ich pokusy však neboli úspešné. Vysielačku na chrbte tak bude mať aj tento rok len orlica Anička, jej partner bude letieť bez vysielačky.

"Stále je to pre nás výzva. Radi by sme vedieť, či letia do Afriky spoločne, ako aj to, či zimujú na rovnakom mieste," dodal Majko. Arnoldovi sa pokúsia ochranári nasadiť vysielačku na budúci rok. Let orla bude môcť sledovať verejnosť na internetovej stránke Správy Tatranského národného parku podobne ako minulý rok.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Mal by minister M. Lajčák odstúpiť pre obvinenia, že kultúrne podujatia spojené s predsedníctvom Slovenska v Rade EÚ boli predražené?
Určite nie, je to človek na správnom mieste a neverím, že na ministerstve porušili zákon
Mal by priznať pochybenie a odstúpiť z funkcie
Všetko sa šije 'horúcou ihlou', nech to najprv vyšetria a potom nech sa rozhodne o jeho osude
Kauza sa pekne zametie pod koberec a bude všetko v poriadku
Už stačilo káuz! Mala by odstúpiť celá vláda
Ďalšie ankety
Reklamné odkazy