Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Eleonóra

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Obrazom: Rómovia boli darovať krv, motivoval ich dobrý pocit

Autor: SITA, 21. augusta 2014 11:34, aktualizované: 21. augusta 2014 13:08
Rómovia prišli darovať krv, motivoval ich dobrý pocit Rómovia z okolia Košíc, ale aj z regiónu Prešova a Spišskej Novej Vsi, počas darovania krvi v Dome umenia v Košiciach. Chcú tak pomôcť nemocniciam s nedostatkom darcov. Akciu s Národnou transfúznou stanicou v Košiciach organizačne pripravil splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Peter Pollák. Košice, 21. august, 2014. Foto: SITA/Ivan Fleischer
KOŠICE 21. augusta (WEBNOVINY) – Niekoľko desiatok Rómov prišlo vo štvrtok darovať krv do Domu umenia v Košiciach. Chceli tak pomôcť nemocniciam, ktoré v týchto dňoch avizovali nedostatok krvi.

Do Košíc smerovali Rómovia nielen z blízkych obcí, ale aj z regiónu Prešova a Spišskej Novej Vsi. Boli medzi nimi prvodarcovia aj takí, ktorí už krv v minulosti darovali. Muži hlavne počas vojenskej služby.


V lete je krvi nedostatok

Lekárka Národnej transfúznej služby v Košiciach Miroslava Lešková pre agentúru SITA uviedla, že krvi v lete chýba všeobecne. Situácia v košických nemocniciach je momentálne dosť kritická, lebo počas dovoleniek a prázdnin je vždy menej darcov.Lešková si myslí, že je to aj tým, že v tomto období sa nekoná žiadna aktivita Kvapky krvi, ktorá by na ľudí pôsobila motivačne.

Obrazom: Rómovia darovali krv


Aktuálne im v Košiciach najviac chýba krv skupiny 0 negatív a tiež AB negatív, čo sú skôr raritnejšie skupiny. Verí, že vďaka štvrtkovému výjazdu sa stav so zásobami krvi zlepší. Lešková povedala, že osobne si nepamätá, že by sa zúčastnila na výjazdovom odbere krvi, kde by darcami boli výlučne Rómovia.


Motiváciou bol dobrý skutok

Medzi dobrovoľnými darcami bolo mnoho asistentov osvety zdravia, ktorí pôsobia v rómskych komunitách. Takým je aj Dávid Rybár, ktorý pracuje v Moldave nad Bodvou.

Rómovia prišli darovať krv, motivoval ich dobrý pocit Foto: SITA/Ivan Fleischer
"Prišli sme darovať krv, lebo sme sa dozvedeli o tejto akcii a považujeme to za dôležité. Nič nám za to neponúkali. Dozvedeli sme sa o tejto možnosti od nášho koordinátora a neváhali sme, lebo chceme pomáhať iným ľuďom,” uviedol Rybár. Krv už daroval, nie je nováčikom.

Podobne bola motivovaná aj Gréta Balogová z Vtáčkoviec, ktorá vo štvrtok prišla darovať túto vzácnu tekutinu po prvýkrát. Neskrývala obavy, ale podľa jej slov pre správnu vec ich dokáže potlačiť.

Marián Pecha z Keceroviec doplnil, že mali v rómskej komunite viacerých onkologických pacientov alebo ľudí s inými zdravotnými problémami, ktorí potrebovali transfúziu.

V minulosti pracoval ako zdravotný asistent a chodieval s nimi na hematológiu. "Myslím si, že je veľmi dôležité darovať krv, či už ju potrebujú blízki, alebo neznámi ľudia. Mnohým to zachráni život. Preto som rád, že sa takáto akcia robí a prišiel by som na odber aj v budúcnosti.” Krv viackrát daroval ešte ako vojak.


Plánujú ešte tri výjazdy

Do konca prázdnin má košická transfúzna stanica plánované ešte tri výjazdy do okolitých obcí, kde by mali prísť darovať krv občania. Momentálne ešte komunikujú so starostami, či bude dostatočný záujem zo strany ich obyvateľov darovať krv.

Lešková pripomenula, že darca musí splniť niekoľko podmienok. Vek od 18 do 60 rokov, dobrý zdravotný stav, nesmie dlhodobo užívať niektoré lieky. Štvrtkovú akciu s Národnou transfúznou stanicou v Košiciach organizačne pripravil splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Peter Pollák.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety