Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Eleonóra

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Stav ozbrojených síl sa podľa KDH od vstupu do NATO zhoršil

Autor: SITA, 23. augusta 2014 10:01
Do Afganistanu odišli desiatky slovenských elitných vojakov Foto: Ilustračné, SITA/Milo Fabian
BRATISLAVA 23. augusta (WEBNOVINY) - Stav Ozbrojených síl SR sa podľa predsedu KDH Jána Figeľa od nášho vstupu do NATO zásadne zhoršil a na obranu vyčleňujeme stále nižší podiel HDP. Ako povedal Figeľ vo štvrtok na tlačovej besede, situácia je taká vážna, že je potrebné priniesť do rezortu obrany zásadné zmeny, ktoré zlepšia situáciu ozbrojených síl a budú zodpovedať súčasnej situácii a potrebám.

Pripomenul, že odporúčanie a prísľub pred naším vstupom do NATO vyčleňovať na obranu 2 percentá HDP, tak ako rozhodujúca väčšina členských štátov, dlhodobo neplníme. Pritom v posledných rokoch sa nachádzame na úrovni jedného percenta HDP. "KDH si uvedomuje, že v dnešnej nepriaznivej ekonomickej situácii so štátnym dlhom dosahujúcom bezprecedentné hodnoty nie je politicky realistické dosiahnuť v najbližších rokoch pri výdavkoch na obranu hranicu 2 % HDP," konštatoval Figeľ.


Chcú priniesť dlhodobú víziu Slovenska

KDH vidí riešenie v dvoch rovinách. Lepšie a viac. "Lepšie znamená pristúpiť k zásadným zmenám pri organizácii ozbrojených síl, stanovenie si dlhodobých, realistických a záväzných cieľov, zmene pri akvizičných procesoch, zameraní sa na získavanie či udržiavanie spôsobilostí v spolupráci s ďalšími krajinami. Spolu s týmito systémovými zmenami je dôležité zabezpečiť viac, teda aj dostatočné zdroje na pokrytie nákladov, ktoré súvisia s modernizáciou armády, zabezpečení plnohodnotného výcviku a schopnosti ozbrojených síl plniť svoje úlohy," zdôraznil Figeľ. KDH je presvedčené, že zabezpečenie bezpečnosti a mieru pre svojich obyvateľov je primárnou úlohou štátu a mala by jej byť venovaná aj patričná pozornosť.

KDH pripravuje nový základný program hnutia, ktorému bude venovaný aj programový snem v októbri tohto roka v Poprade. Je záujmom KDH priniesť strategickú a dlhodobú víziu rozvoja Slovenska v jednotlivých segmentoch. Veľmi dôležitou súčasťou bude aj kapitola týkajúca sa obrany a bezpečnosti. Program pre oblasť obrany bude podľa Figeľa pozostávať z troch hlavných pilierov.

Slovenskí vojaci odchádzajú na misiu na Cyprus Foto: Ilusračné, SITA/Martin HavranTri piliere obrany

Prvým je zmena organizácie ozbrojených síl so zavedením doplnkovej zložky systému obrany a bezpečnosti tzv. civilných zborov. Druhým pilierom je koncept tzv. "zoskupovaných spôsobilostí” spolu s prechodom na akvizície spôsobilostí, nie techniky. Posledným pilierom je posilnenie inštitucionálnej previazanosti medzi prezidentom, ministerstvom obrany, generálnym štábom a predovšetkým Národnou radou SR.

Podľa poradcu predsedu KDH pre obranu a bezpečnosť Petra Šveca pri vytváraní novej integrovanej štruktúry obrany a bezpečnosti budú rozhodujúcou zložkou integrovanej štruktúry vysoko efektívne a malé profesionálne národné jednotky stálych ozbrojených síl. Tie majú disponovať zmysluplnými spôsobilosťami v obrane. Majú byť schopné zabezpečiť obranyschopnosť Slovenska aj v rámci medzinárodných vojenských zoskupení.

"Časť prvkov jednotiek stálych ozbrojených síl môže byť vytváraná dobre pripravenými aktívnymi a pasívnymi zálohami," povedal. KDH podľa Šveca navrhne, aby sa doplnkovou zložkou systému obrany a bezpečnosti stali nevojenské civilné zbory.


Odstránia praktiky intrigánstva, oportunizmu či karierizmu

"Umožní to zvýšiť pripravenosť občanov na pomoc pri eliminácii nevojenských ohrození, ale umožní im aj aktívne dočasné nasadzovanie do aktivít, ktoré tradične vykonávajú ozbrojené sily," zdôraznil Švec. Zároveň kresťanskí demokrati pripravia opatrenia na zásadnú zmenu ducha ozbrojených síl. "Je potrebné odstrániť v rezorte obrany veľmi rozšírené praktiky intrigánstva, oportunizmu či karierizmu," konštatoval.

V technologicky a finančne nedostupných spôsobilostiach ozbrojených síl si KDH uvedomuje potrebu zachovania personálu s potrebnými zručnosťami pre prípad eskalácie vznikajúcich ohrození. "Už dnes je zrejmé, že spolupráca dvoch krajín napríklad v oblasti vzdušných síl v žiadnom prípade nevyrieši problém efektívnosti. Preto je potrebné začleniť väčšie množstvo štátov do tejto iniciatívy," povedal Švec.

Zároveň je podľa neho potrebný prechod na akvizície spôsobilosti v plnom rozsahu, počnúc technikou a končiac plnohodnotným výcvikov vojakov. "Vyhneme sa tak situáciám, že obstaráme istú techniku, ale nie sme schopní ju plnohodnotne využívať," dodal.


figel Predseda KDH Ján Figeľ. Foto: SITA/Marián PeigerKaždá vláda prehodnocuje stratégiu ministerstva

V KDH poverili agendou obrany a bezpečnosti Mateja Kováča, ktorý zastáva post hovorcu hnutia. Ten upozornil, že dnes pri nástupe každej novej vlády či ministra obrany dochádza k prehodnocovaniu stratégie, akvizičných plánov či priorít ministerstva.

"Má to veľmi negatívny vplyv na stav ozbrojených síl, keďže procesy v rezorte obrany sú časovo náročnejšie v porovnaní s inými ministerstvami," povedal s tým, že KDH má záujem stabilizovať túto situáciu v politickej, ale aj finančnej rovine prenesením diskusie o strategických dokumentoch, finančnom zabezpečení, kontrole plnenia úloh do Národnej rady Slovenskej republiky.

Dôležitou súčasťou dlhodobých zmien je podľa neho zabezpečenie širokého politického, odborného a spoločenského konsenzu. "Lebo len kontinuita a základná zhoda na koncepcii obrannej a bezpečnostnej politiky Slovenska je jediným východiskom z dnešnej zlej situácie," dodal. Podľa neho sa tento pilier týka aj posilnenia kontrolných mechanizmov verejného obstarávania a posilnenie transparentnosti v rezorte obrany.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety