Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Viktor

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Figeľ: Smer-SD by mal pri NKÚ konať zodpovednejšie

Autor: Radovan Pavlík, 22. augusta 2014 12:12
Ján Figeľ Predseda KDH Ján Figeľ. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) je už dva roky bez riadne zvoleného nového predsedu. Opozícii sa nepodarilo na tento post presadiť svojho kandidáta. Teraz sa o to pokúša KDH. Podľa predsedu hnutia Jána Figeľa však čaká na vypísanie volieb.
Predsedníctvo KDH by malo v pondelok rozhodovať o svojom kandidátovi na predsedu Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ).
Téma NKÚ bude aktuálna akonáhle predseda parlamentu vyhlási ďalšie kolo volieb. Zatiaľ sa tak nestalo. Aj preto rokovanie o tejto téme nie je plánované na pondelok, kedy zasadá predsedníctvo. Chceme sa zaoberať predovšetkým prípravou septembrovej schôdze parlamentu, ale aj rady a snemu. Snem má schváliť novelu stanov a programové východiská.

Takže kandidáta zatiaľ neponúknete?
NKÚ je dôležitá inštitúcia. Treba vyhlásiť voľbu a nájsť prijateľného kandidáta. Ak sa tak nestane v tomto období, môže to len prehĺbiť problémy Slovenska v oblasti verejných financií a eurofondov. Ak sa nezlepší kvalita a vážnosť kontroly a auditu, tak nebude možná zdravá konsolidácia financií.

Pavol Paška však hovorí, aby opozícia najskôr predložila kandidáta a on následne vypíše voľbu.
Také ustanovenie zákon nepozná. Zákon predpokladá včasné vyhlásenie volieb. Súčasný predseda nadsluhuje dva roky. Vyhlásiť voľby je povinnosť predsedu NR SR.

hrušovský, figeľ, moravčík Zľava: Pavol Hrušovský má byť kandidátom KDH na post predsedu NKÚ. Foto: SITA/Jozef Jakubčo
Ak voľby Paška vyhlási, kandidátov máte?
Náš kandidát bol prokurátor Špeciálnej prokuratúry Maroš Žilinka. K jeho voľbe nedošlo. Je nepísané pravidlo, že opozícia má kontrolovať vládnu moc. Malo by byť naplnené predovšetkým pri inštitúciách ako sú Úrad pre verejné obstarávanie, alebo NKÚ.

Predložíte teda iného kandidáta?
Zatiaľ sme o tejto téme nerokovali. Čakáme na predsedu parlamentu, ktorý má voľbu vyhlásiť. Čakáme aj na rokovania opozičných klubov, aby bola možná aspoň základná zhoda.

V médiách sa ako o kandidátovi hovorilo o Pavlovi Hrušovskom. Hovorí sa vraj však aj o Pavlovi Abrhanovi a Jánovi Hudackom.
Spôsobilých kandidátov, ktorí môžu dať NKÚ väčšiu vážnosť a vplyv, ako ústavnej inštitúcii, je niekoľko. Je to otázka výberu a dobrej vôle, aby NKÚ nového predsedu získalo.

Pôvodná povolebná dohoda, že kandidáta má navrhnúť SaS už neplatí?
SaS sa rozpadla aj ako strana, aj ako poslanecký klub. Po štyroch neúspešných kolách volieb, sa o návrh pokúsili KDH, Most-Híd a SDKÚ-DS. KDH dnes disponuje najväčším opozičným poslaneckým klubom. Zároveň sa usiluje o spoluprácu tak, aby kontrola bola na Slovensku efektívnejšia. NKÚ je jedna z kľúčových inštitúcií. Smer-SD by mal pri NKÚ konať zodpovednejšie.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety