Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.sk

WebNoviny

Meniny má: Petrana, Petronela

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Festival v Moldave nebude, v osade číha nebezpečenstvo

Autor: SITA, 23. augusta 2014 07:52
rómovia Foto: archívne, SITA/Ivan Fleischer
BRATISLAVA 23. augusta (WEBNOVINY) - Rómsko-nerómsky festival Moldava Spolu 2014, ktorý je naplánovaný na 29. augusta v osade na Budulovskej ulici v Moldave nad Bodvou, polícia neodporúča. Ako agentúru SITA informoval Petar Lazarov z tlačového odboru kancelárie ministra vnútra, polícia po zvážení všetkých bezpečnostných faktorov a samotného miesta usporiadania podujatia ho neodporúča.

Obvodnému oddeleniu PZ v Moldave nad Bodvou je lokalita na Budulovskej ulici podľa jeho slov dobre známa. "Do osady vedie nespevnená príjazdová cesta, ktorá je úzka, jediná a nespĺňa tak požiadavky na bezpečný príjazd a odjazd záchranných zložiek v prípade potreby," poznamenal.


V osade sú nebezpečím psy aj rieka Bodva

Okolie cesty podľa neho tvoria zarastené trávnaté porasty, v ktorých sa nachádza rôzny komunálny odpad a výkaly. Cesta vedie k zdevastovaným blokom, je úzka a nie je možné po nej prejsť dvoma vozidlami v oboch smeroch. "V blízkosti osady sa nachádza aj nezregulované koryto rieky Bodva, ktoré je potenciálnym nebezpečenstvom pre účastníkov podujatia, už v minulosti sa v ňom utopili ľudia," doplnil Lazarov.

V osade sú tiež desiatky túlavých psov bez majiteľov, ktoré nie sú očkované a tie by mohli návštevníkov napadnúť. "Z bezpečnostného hľadiska v osade nie je dostatočný priestor na zorganizovanie športového a kultúrneho podujatia takého typu a hrozí tu riziko vzniku mimoriadnej udalosti, ako môže byť napríklad ušliapanie davom, epidémia, škody na majetku, fyzický konflikt a podobne," vysvetlil pre agentúru SITA.


Usporiadatelia rozhodnutie akceptujú

Usporiadateľovi podľa jeho slov vyplýva zo zákona zodpovednosť za viaceré veci. Jednak sú to vhodné podmienky na podujatie, poriadok počas neho, dodržanie prísnych daňových, zdravotno-hygienických, požiarnych, bezpečnostných a iných právnych predpisov a umožnenie výkonu dozoru na to oprávneným osobám.

Organizátori odporúčanie od polície ako aj následný zákaz konania festivalu od primátora Moldavy nad Bodvou rešpektujú, pre agentúru SITA to povedal Martin Vavrinčík z ETP Slovensko. "No mrzí nás to," dodal. Ako ďalej povedal, volili také miesto, na ktorom by sa aj ľudia mimo osady presvedčili, že tam žijú ľudia, ktorí sa snažia žiť normálne.

"S pomocou polície by sa to dalo bezpečne zorganizovať," poznamenal. Požiadali primátora o iný priestor, no vraj nemá žiadny vhodný, ktorý by poskytol. Dnes o 15:00 bude zasadať podľa jeho slov mimoriadne mestské zastupiteľstvo. "Čakáme teda, či prinesie nejaké zmeny, čo sa miesta týka. Urobíme však všetko pre to, aby sa podujatie konalo," dodal.


Sporný zásah v Moldave

Na organizácii festivalu sa podieľajú združenia Pohoda Festival, ETP Slovensko a Mestské zásahy. Jeho hlavným posolstvom je zbúrať bariéry a podporiť priateľstvo, toleranciu a vzájomné porozumenie, uviedla riaditeľka ETP Slovensko Slávka Mačáková.

Desiatky policajtov zasahovali 19. júna 2013 v osade na Budulovskej ulici v Moldave nad Bodvou a v obci Drienovec. Na policajnej akcii sa zúčastnilo 63 policajtov, ktorí sa na miesto akcie dopravili na 23 služobných autách. Policajti boli vyzbrojení obuškami a paralyzérmi a mali so sebou aj policajných psov. Na zásah upozornilo združenie ETP Slovensko s tým, že policajti vrátane kukláčov nechali po sebe desiatky zranených ľudí, medzi nimi aj deti. Podľa viacerých mimovládok boli použitá sila a prostriedky neprimerané. Vyšetrovanie zásahu polície pokračuje.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Súhlasíte s návrhom Európskej komisie, aby štáty platili pokutu 250-tisíc eur za neprijatého utečenca?
Myslím si, že Slovensko by malo pomôcť a prijať utečencov. Žiadna pokuta nám tak hroziť nebude
Je to neetické, ako môžu hodnotu človeka vyčísliť peniazmi
Nesúhlasím s prijatím utečencov a ani s pokutami, je to čisté vydieranie
Štáty EÚ nevedia, ako riešiť migračnú krízu a tento návrh to len dokazuje
Ďalšie ankety
Reklamné odkazy