Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Roman, Romana

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Sporný Aupark v Trenčíne nebude, mesto si berie pozemky späť

Autor: SITA, 22. augusta 2014 14:54
Aupark, Trenčín Foto: Ilustračné, SITA
TRENČÍN 22. augusta (WEBNOVINY) – Trenčín si berie úver 681-tisíc eur, peniaze zaplatí spoločnosti Aupark Trenčín, ktorá zasa mestu vráti pozemky. Investor, ktorý patrí do skupiny HB Reavis, odstúpil od zmluvy, ktorou sa zaviazal postaviť nákupné centrum.

Zmluva takýto krok za určitých podmienok umožňovala, poslanci s ním na dnešnom zastupiteľstve súhlasili. Radnica bude úver od ČSOB splácať desať rokov.


Problémom bola dopravná dostupnosť

"V rámci projektu by sme museli investovať niekoľko miliónov eur do verejnej infraštruktúry, na druhej strane sa však projekt v rámci územného konania neustále zmenšoval, a to až do takej miery, že nám vyšiel ako ekonomicky nerentabilný," povedal výkonný riaditeľ HB Reavis Slovakia Adrian Rác.

Hlavným problémom plánovaného Auparku bola dopravná dostupnosť, do budovania okružnej križovatky nebol investor ochotný investovať čiastku, ktorá sa blížila k desiatim miliónom eur.

Primátor Trenčína Richard Rybníček potvrdil, že investorovi ponúkol aj iné pozemky, o tie však nemal záujem. Schválenie skončenia dohody samosprávy a investora, s ktorých dnes mestskí poslanci súhlasili, označil mestský poslanec Ján Babič za víťazstvo zdravého rozumu a víťazstvo obyvateľov mesta.

aupark trencin Foto: SITA/vizualizácia HB ReavisProjekt mal množstvo odporcov

Projekt Auparku mal od samého začiatku v meste množstvo odporcov, vznikla aj petícia proti výstavbe a konalo sa aj referendum, ktoré však bolo pre nízku účasť neplatné.

Mesto Trenčín získalo naspäť pozemok s rozlohou približne sedemtisíc metrov štvorcových. "Začne sa diskusia o jeho využití, v tomto prípade s participáciou odbornej aj laickej verejnosti. Verejnosť bude v diskusii rozhodovať o tom, čo tam bude," informoval Rybníček.

Termín začiatku výstavby Auparku investor odkladal niekoľko rokov. Problematickou bola výška vyvolaných investícii na riešenie dopravy. Časť Trenčanov bola od začiatku proti výstavbe nákupného centra. O Auparku bolo aj referendum, ktoré bolo pre nízku účasť neplatné. Proti projektu vystúpili aj pamiatkari.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety