Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Viktor

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Štefanec: Fico porušuje zákon, do Bruselu pôjde bez mandátu

Autor: SITA, 27. augusta 2014 10:12, aktualizované: 27. augusta 2014 19:22
Podpredsedu SDKÚ Ivana Štefanca veľmi znepokojuje postoj, cynizmus a dvojtvárnosť premiéra Fica, ktorý v Bruseli schvaľuje sankcie proti Rusku a doma ich kritizuje.
fico Predseda vlády Robert Fico podľa Ivana Štefanca porušuje zákon. Foto: archívne, SITA/Jozef Jakubčo
BRATISLAVA 27. augusta (WEBNOVINY) – Premiér Robert Fico pôjde podľa podpredsedu SDKÚ-DS Ivana Štefanca na rokovanie európskej rady bez mandátu slovenského parlamentu, čím porušuje zákon.

Ako povedal Štefanec v stredu na tlačovej besede, Fico porušuje pravidlá a zákony, pretože pred každým zasadnutím európskej rady si má prísť do parlamentu po mandát, s ktorým zastupuje Slovensko. Podľa ústavného zákona musí prísť člen vlády pred rokovaním v Bruseli na rokovanie parlamentného výboru pre európske záležitosti konzultovať svoj postoj.

Odporúčame:

Premiér Fico povedie delegáciu na zasadnutí Európskej radyFicov postoj znevažuje Slovensko

"Fico ignoruje pravidlá a zákon. Vyzývame ho preto verejne, aby nepoškodzoval slovenské záujmy. Vyzývam ho, aby dodržal jednotnú pozíciu v slovenskej zahraničnej politike a presadzoval kroky, ktoré pomôžu obmedziť ruskú agresiu na Ukrajine," povedal Štefanec.

Štefanca veľmi znepokojuje postoj, cynizmus a dvojtvárnosť Fica, ktorý v Bruseli schvaľuje sankcie proti Rusku a doma ich kritizuje. "Takýto postoj znevažuje postoj Slovenska ako dôveryhodného partnera," konštatoval s tým, že mnoho poslancov Európskeho parlamentu sa ho pýta, prečo Fico spochybňuje dohody a pravidlá, na ktorých sa dohodlo na európskej pôde. "Považujem za nezodpovedné, aby Fico pokračoval v týchto vyjadreniach."

Fico viackrát na Slovensku kritizoval sankcie proti Rusku. Ako však upozornil predseda poslaneckého klubu SDKÚ-DS Ľudovít Kaník, sám ich v Bruseli schválil 16. júla.


Podľa Blahu Štefanec klame

Predseda Výboru NR SR pre európske záležitosti Ľuboš Blaha na Štefancove slová reagoval tým, že podpredseda SDKÚ-DS klame. Návrh stanoviska vlády majú pred sobotnou Európskou radou podľa neho všetci poslanci eurovýboru v mailoch.

"Premiér Robert Fico pred každou Európskou radou chodí na eurovýbor, ktorý mu schvaľuje mandát na Európsku radu, čo je ľahko overiteľný fakt," hovorí Blaha. Podľa neho premiér nikdy riadne summity nevynechá. "A čo si pamätám, ak niekedy pred radou nebol výbor, tak len preto, že išlo o mimoriadne neplánované rady, kedy je prakticky nemožné výbor zvolať a premiér to nijako nemôže ovplyvniť," dodáva predseda výboru.

Podľa neho vláda vždy v zmysle ústavného zákona a rokovacieho poriadku parlamentu pred rokovaním Európskej rady pošle výboru návrh stanoviska a opozícia môže zvolať mimoriadny výbor, ak si myslí, že je to zmysluplné. "Navyše, Štefanec klame aj v tom, ak tvrdí, že Fico porušuje zákon, pretože v zákone je zakotvená tzv. tichá procedúra, podľa ktorej stačí, ak návrh stanoviska vláda pošle na eurovýbor a ak eurovýbor nezasadne, platí toto vládne stanovisko ako keby ho schválil výbor," hovorí Blaha.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety