Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Frederik, Frederika

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Obrazom: Aliancia za rodinu dala Kiskovi petíciu o referende

Autor: SITA, 27. augusta 2014 13:18
Aliancia za rodinu odovzdala prezidentovi petíciu o gejoch Záhrada Prezidentského paláca pred začiatkom TB Aliancie za rodinu na tému: odovzdanie petície so 400-tisíc podpismi za vypísanie referenda o ochrane rodiny. Bratislava, 27. august 2014. Foto: SITA/Ján Slovák
BRATISLAVA 27. augusta (WEBNOVINY) – Dobrovoľníci z Aliancie za rodinu (AZR) v stredu odovzdali prezidentovi SR Andrejovi Kiskovi viac ako 400 tisíc podpisov za referendum o ochrane rodiny. "Chceme, aby sa téma rodiny stala centrom všetkých politík," povedal hovorca aliancie Anton Chromík.

Odporúčame:

SaS odmieta referendum o gejoch, podporilo by neznášanlivosť

Aliancia za rodinu má dosť podpisov na referendum o gejochOd apríla podpisy zbieralo 4500 dobrovoľníkov, prišli aj hárky od Slovákov žijúcich v zahraničí. Občanov sa aliancia v referende chce pýtať štyri otázky: Či súhlasia s tým, aby sa manželstvom mohol nazývať len zväzok jedného muža a jednej ženy, či súhlasia, aby si homosexuálne alebo iné zväzky nemohli nárokovať práva manželstva, či súhlasia, aby si homosexuálne zväzky nemohli nárokovať adopcie detí a či súhlasia, aby rodičia mohli rozhodovať o spôsobe výchovy a vzdelávania svojich detí v školách pri citlivých kultúrno-etických veciach ako je sexuálne správanie sa alebo eutanázia.

Obrazom: Aliancia za rodinu dala prezidentovi petíciu o gejoch


Referendum podľa Chromíka neprináša nové práva a zároveň žiadne práva neberie, presadzuje zachovanie súčasného stavu. Od 1. septembra nadobudne účinnosť novela ústavy, podľa ktorej manželstvo je jedinečným zväzkom jedného muža a jednej ženy.

SR manželstvo všestranne chráni a napomáha jeho dobru. Chromík nepovažuje 10 miliónov eur, ktoré bude stáť referendum, za vyhodené peniaze, hoci prvá referendová otázka už bude zakotvená v najvyššom zákone štátu.


Gejom vraj nechcú brať slobodu

Podľa jeho slov sú dôležité všetky referendové otázky, napríklad, aby rodičia mohli "povedať nie šialenstvu", ktoré môžu ich deti učiť v školách.

Aliancia za rodinu odovzdala prezidentovi petíciu o gejoch Účastníci tlačovej besedy Aliancie za rodinu. Bratislava, 27. august 2014. Foto: SITA/Ján Slovák
Chromík verí, že prezident referendum vypíše a že plebiscit bude úspešný. V prípade, že by sa na referende nezúčastnila potrebná nadpolovičná väčšina voličov a bolo by neplatné, Chromík pripúšťa ďalšie referendum v budúcnosti.

Chromík nie je proti, aby si ľudia rovnakého pohlavia upravovali svoje vzťahy či nahliadali do zdravotnej dokumentácie. "Nikto nechce homosexuálom brať ich slobodu," konštatoval. Zdôraznil však, že vzťah dvoch ľudí rovnakého pohlavia nikdy nemôže byť rovnocenný s manželstvom, lebo dieťa sa rodí iba z muža a ženy.

Možnosť uzavrieť registrované partnerstvo by podľa Chromíka ohrozila fungovanie tradičných rodín už len tým, že by bola.

Vzorom, ktorý treba podporovať, je iba tradičné manželstvo, lebo z neho sú deti, ak by na Slovensku vznikol inštitút registrovaných partnerstiev, stal by sa podľa Chromíka rovnocenným vzorom tradičným rodinám, hoci takým z podstaty nie je a nemôže byť, lebo z takýchto partnerstiev sa nerodia deti, ktoré sú základom všetkého. "Vážim si každého človeka," odpovedal Chromík na otázku, ako vníma homosexuálov.

Aliancia za rodinu odovzdala prezidentovi petíciu o gejoch Spoluorganizátor petície Marek Michalčík (vpravo) počas tlačovej besedy v záhrade Prezidentského paláca. Bratislava, 27. august 2014. Foto: SITA/Ján SlovákReferendum by chceli v deň komunálnych volieb

Aliancia by bola najradšej, ak by sa referendum konalo v deň komunálnych volieb v záujme šetrenia nákladov. Podľa ústavy referendum vyhlasuje prezident, ak o to petíciou požiada aspoň 350-tisíc občanov, a to do 30 dní od prijatia petície. Kiska zatiaľ nekonkretizoval, ako naloží s petíciou. Viacero právnikov už upozornilo, že časť otázok sa týka základných práv a slobôd, ktoré by nemali byť predmetom referenda.

"Prezident Andrej Kiska bude po prijatí petície za vyhlásenie referenda postupovať v zmysle svojich kompetencií a bude sa riadiť zákonnými lehotami," povedal v utorok agentúre SITA hovorca hlavy štátu Peter Petrus. Ústava dáva Kiskovi možnosť podať na ústavný súd návrh na rozhodnutie, či je predmet referenda v súlade s ústavou.

Ak tak Kiska urobí, lehota 30 dní neplynie. Ústava hovorí, že predmetom referenda nemôžu byť základné práva a slobody, dane, odvody a štátny rozpočet. Referendom sa však môže rozhodnúť o iných dôležitých otázkach verejného záujmu.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety