Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.sk

WebNoviny

Meniny má: Vilma

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Nová rektorka chce na policajnej akadémii aj viac streľby

Autor: SITA, 28. augusta 2014 07:57
policajna akademia Foto: archívne, SITA/Marián Peiger
BRATISLAVA 28. augusta (WEBNOVINY) – Nová rektorka Akadémie Policajného zboru v Bratislave Lucia Kurilovská plánuje rozšíriť vyučovanie niektorých predmetov, no pridať chce aj hodiny fyzického výcviku a streľby.

"Mám svoju predstavu, ako rozšíriť výučbu niektorých predmetov, hlavne čo sa týka ekonomickej kriminality, právneho styku s cudzincom a posilniť tiež výučbu a možnosť získania prostriedkov na forenzné projekty," povedala v stredu novinárom v Prezidentskom paláci, kde ju prezident Andrej Kiska menoval do funkcie.

Odporúčame:

Kiska menoval rektorov, nové vedenie má i policajná akadémia
Kurilovská chce lepšiu prípravu na prax

Trestná právnička Kurilovská chce, aby sa absolventi akadémie zlepšili aj v teréne. "Aby všetci, čo školu skončia, boli pripravení do praxe nielen z hľadiska vedomostí trestného práva, ale aj samotného fyzického výcviku. Znamená to, že mám svoju predstavu, ako zvýšiť počet hodín streľby a všetky možnosti v tomto zmysle," vravela.

Kurilovskú navrhol do funkcie rektorky minister vnútra Robert Kaliňák. "Myslím, že s vitalitou, ktorú reprezentuje, má šancu priniesť mnoho nových nápadov a mám pocit, že o rok budeme vidieť akadémiu v inom svetle a aj pomerne modernizovanú," povedal médiám Kaliňák. Dodal, že záujem o školu je veľmi vysoký. "Pomer je šesť k jednej, ale skúsime rozšíriť pôsobnosť akadémie," uviedol.

Lucia Kurilovská bola jedinou kandidátkou ministra Kaliňáka na rektorku policajnej akadémie už od čias prezidenta Ivana Gašparoviča. "Prekážok bolo viac, ale niekedy sa oplatí počkať, aby to malo svoju úroveň," povedal v stredu Kaliňák.

kurilovska Zľava: Novovymenovaná rektorka Akadémie Policajného zboru v Bratislave Lucia Kurilovská a prezident Andrej Kiska počas slávnostného aktu vymenovania rektorov vysokých škôl. Bratislava, 27. august 2014. Foto: SITA/Ján SlovákGašparovičovi vadila rektorkina minulosť

Predchádzajúcej hlave štátu prekážalo, že Kaliňákova kandidátka na rektorku bola len odbornou asistentkou. Kurilovská sa medzitým už habilitovala, ale rezort vnútra Gašparovičovi aj tak neodoslal návrh na jej vymenovanie. Kurilovská v minulosti kritizovala Gašparoviča za jeho rozhodnutie nevymenovať Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora.

O vymenovaní nového rektora policajnej akadémie rozhoduje prezident republiky. Podklady mu predkladá ministerstvo vnútra, pod ktoré vysoká škola patrí. Súhlas s nomináciou Kurilovskej vyjadril aj akademický senát školy. Ten mal pôvodne nového rektora voliť, túto právomoc mu však vzala novela vysokoškolského zákona.

Po novom tak rektora navrhuje minister vnútra, pričom senát sa len vyjadrí k jeho návrhu. Bývalého rektora Václava K. odvolal prezident Gašparovič po korupčnej afére na akadémii, dnes čelí obžalobe na Špecializovanom trestnom súde.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Súhlasíte s návrhom Európskej komisie, aby štáty platili pokutu 250-tisíc eur za neprijatého utečenca?
Myslím si, že Slovensko by malo pomôcť a prijať utečencov. Žiadna pokuta nám tak hroziť nebude
Je to neetické, ako môžu hodnotu človeka vyčísliť peniazmi
Nesúhlasím s prijatím utečencov a ani s pokutami, je to čisté vydieranie
Štáty EÚ nevedia, ako riešiť migračnú krízu a tento návrh to len dokazuje
Ďalšie ankety