Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Ambróz

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Prezident Kiska sa stretol s dočasnou nástupkyňou Harabina

Autor: SITA, 27. augusta 2014 16:18
kiska Prezident SR Andrej Kiska hovoril s Urbancovou aj o náraste agendy na najvyššom súde. Foto: SITA/Jozef Jakubčo
BRATISLAVA 27. augusta (WEBNOVINY) – Prezident Andrej Kiska sa v stredu stretol s podpredsedníčkou Najvyššieho súdu SR Jarmilou Urbancovou, ktorá dočasne vedie súd po odchode Štefana Harabina. "Bola som povedať o našich problémoch a pán prezident bol veľmi ústretový," uviedla po stretnutí s hlavou štátu, na ktorom bol aj prezidentov poradca Ján Mazák.

Dočasná šéfka najvyššieho súdu hovorila s prezidentom najmä o odvolávaní sudcov, ktorí dovŕšili vek 65 rokov. Súdna rada totiž musí takýchto sudcov povinne navrhnúť na odvolanie prezidentovi. Ten ich ale môže ponechať v talári. "Pán prezident na priamu žiadosť pani podpredsedníčky povedal, že bude pristupovať individuálne," tlmočil Mazák.

Odporúčame aj:

Kiska menoval rektorov, nové vedenie má i policajná akadémia

Kiskovi sa nezdá výber kandidátky na sudkyňu, stopol konanie

Prezident Kiska vymenoval siedmich nových sudcovOkrem toho Urbancová poprosila Kisku, aby sa odvolávanie 65- a viacročných sudcov dialo dôstojnejším spôsobom. "Prišla som s prosbou, aby sa sudcovia odvolávali kultúrnym spôsobom. Aby to nebolo tak ako doteraz, že sa im len poslal doporučený list a sudca zostal prekvapený," hovorila Urbancová. Podľa nej by mohli mať sudcovia pri odchode z funkcie podobný slávnostný akt, ako majú noví sudcovia pri vymenovávaní.

Kiska, Mazák a Urbancová hovorili aj o náraste agendy na najvyššom súde. "Dotkli sme sa aj vnútorných otázok, ako je financovanie, počet asistentov, materiálne vybavenie, v čom prezident nemá takmer žiadnu kompetenciu, ale aj to ho zaujímalo," priblížil stretnutie Mazák. Na otázku, či sa rozprávali aj o plošných previerkach sudcov, povedal, že na túto tému nehovorili. "Tejto agendy sa zmocnila oprávnene súdna rada," dodal Mazák.

Najvyšší súd zatiaľ vedie podpredsedníčka Jarmila Urbancová, keďže bývalému predsedovi Štefanovi Harabinovi sa skončilo funkčné obdobie 22. júna. Nová voľba šéfa NS SR má byť 16. septembra.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Koľko eur plánujete minúť na vianočné darčeky?
menej ako 50 eur
50 - 99 eur
100 - 199 eur
200 - 299 eur
300 - 399 eur
400 - 499 eur
viac ako 500 eur
Ďalšie ankety
Reklamné odkazy