Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Vlasta

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Kvalitu života Slovákov najviac ovplyvňuje zdravie

Autor: WBN/PR, 27. augusta 2014 16:12
Foto: Prieskum
BRATISLAVA 27. augusta (WBN/PR) - Slováci vnímajú kvalitu života najmä cez svoje zdravie. Potvrdil to prieskum "Lepší život", ktorý pre firmu Bayer realizovala agentúra Median.

Zdravie je z hľadiska kvality života najdôležitejšie pre dve tretiny Slovákov, pričom najviac si jeho význam uvedomujú starší ľudia. Hneď na druhom mieste sú pre nás medziľudské vzťahy, rodina, blízki ľudia a priatelia. Práve túto oblasť označil ako dôležitú každý druhý oslovený Slovák. Takmer rovnako významné je pre našinca aj finančné a hmotné zabezpečenie. Veľkú váhu však prikladáme aj práci a kvalite životného prostredia. Prekvapivo, duševná pohoda a život bez stresu je pre nás až na šiestom mieste.

Prínos vedy pre život
Krátky prieskum sa zameriaval najmä na to, ako ľudia vnímajú prínos vedy pre praktický život. Najviac opýtaných uviedlo, že vidia súvislosť medzi vedeckými štúdiami a pokrokom v oblasti zdravotníctva, farmácie a medicíny. Približne tretina Slovákov si uvedomuje uplatnenie vedy v oblasti technických inovácií a technológií. Podľa názoru takmer štvrtiny opýtaných je veda zásadná aj pre skvalitňovanie životnej úrovne. Z prieskumu zároveň vyplynulo, že ľudia vnímajú ako nositeľa inovácií a vedeckých objavov práve komerčný sektor, ktorý je pre rozvoj spoločnosti nenahraditeľný. S týmto tvrdením súhlasili tri štvrtiny respondentov.

"Význam inovácií, vývoja a výskumu pre zlepšovanie kvality života ľudí považujeme za zásadný po celú dobu existencie našej firmy. Venuje výrazné úsilie svojím vedeckým projektom, pričom len v minulom roku suma na vývoj a výskum v spoločnosti Bayer dosiahla 3,2 mld. eur. Zároveň sa snažíme aktívne komunikovať význam vedy a inovácií pre budúcnosť našej planéty, a to predovšetkým smerom k mladým ľuďom," uvádza Frank Held, riaditeľ spoločnosti Bayer pre Čechy a Slovensko. Toto tvrdenie podporuje aj samotné motto spoločnosti "Veda pre lepší život", ku ktorému sa realizovaný prieskum priamo vzťahuje.

Ekologický prístup k životu
Nezanedbateľným faktorom, ktorý ovplyvňuje kvalitu nášho života, je tiež náš prístup k životnému prostrediu. Práve na túto oblasť bol v rámci prieskumu zacielený ďalší okruh otázok. Ako najvyššiu prioritu vnímajú respondenti správne zaobchádzanie s odpadom, teda jeho triedenie a recykláciu. Na druhom mieste sa ocitla ochrana prírodného prostredia a hneď za ňou kvalita vzduchu. Vysokú mieru dôležitosti pripisujeme uvedomelosti ľudí, ktorá súvisí so vzdelaním a informovanosťou. "Teší nás stúpajúci trend návštevnosti osvetových akcií, ktoré pripravujeme v spolupráci s neziskovými organizáciami a odbornými spoločnosťami. Stále viac ľudí sa v rámci nich zaujíma o prevenciu a problematiku civilizačných chorôb, ktoré často súvisia práve so životným štýlom a stavom životného prostredia," komentuje výsledky riaditeľka komunikácie spoločnosti Bayer pre Čechy a Slovensko, Markéta Soukupová.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety