Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Alexander

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Pellegrini nesúhlasí s Čaplovičom, chce povinnú angličtinu

Autor: SITA, 30. augusta 2014 08:27
Ministerstvo za Čaploviča chcelo zrušiť povinnú angličtinu a argumentovalo tým, že ju väčšina učiteľov učí nekvalifikovane.
slovník, angličtina Foto: ilustračné, Shutterstock
BRATISLAVA 30. augusta (WEBNOVINY) - Angličtina by mala zostať ako povinný cudzí jazyk od tretieho ročníka základnej školy, hovorí minister školstva Peter Pellegrini (Smer-SD).

Šéf rezortu školstva je totiž presvedčený, že ide o jazyk, s ktorým sa deti dohovoria všade vo svete. "Ja mám štátnicu z nemčiny, ale keď som v Rakúsku rokoval s nemecky hovoriacim partnerom, tiež sme sa bavili v angličtine," dodáva minister.


Učitelia vraj nie sú kvalifikovaní

Zatiaľ stále nie je známa definitívna verzia inovovaného štátneho vzdelávacieho programu. V jeho návrhu sa pôvodne ešte za Pellegriniho predchodcu Dušana Čaploviča (Smer-SD) rátalo s tým, že sa povinná angličtina od tretieho ročníka zruší ako povinný prvý cudzí jazyk a rodičia si budú môcť zvoliť, ktorý jazyk sa ich dieťa bude učiť.

Ministerstvo zmenu obhajovalo tým, že angličtinu učí 70 percent učiteľov nekvalifikovane, teda, že majú iba maturitu z angličtiny a že chcú zabezpečiť slobodu žiakov a rodičov pri výbere jazyka. Návrh zmien vo vyučovaní zverejnil na verejnú diskusiu pred viac ako rokom Štátny pedagogický ústav. Plánované rušenie povinnej angličtiny vyvolalo rôzne reakcie verejnosti.

V máji tohto roku po vyhodnotení pripomienok z verejnej diskusie a po rokovaniach už riaditeľ Štátneho pedagogického ústavu Viliam Kratochvíl avizoval, že angličtinu napokon zrejme zachovajú - rátali s ňou v neoficiálne schválenom rámcovom učebnom pláne.


Druhý jazyk by bol voliteľný

Druhý cudzí jazyk by mal byť na druhom stupni voliteľný z výberu piatich cudzích jazykov podľa záujmu žiakov či rodičov. Definitívna verzia zmien vo vyučovaní v základných školách však zatiaľ známa nie je, napokon o nich rozhodne minister. Pellegrini však už teraz potvrdzuje, že angličtina je pre deti potrebná. "Minister sa bude zasadzovať za to, aby vyučovanie angličtiny bolo na čo najkvalitnejšej úrovni," dodáva tlačový odbor rezortu.

Neoficiálne schválený inovovaný vzdelávací program rátal aj s ďalšími zmenami, napríklad s posilnením fyziky, chémie, biológie, ale aj matematiky či slovenského jazyka a literatúra.

Podobne sa na prvom stupni malo viac venovať pracovnému vyučovaniu a na druhom stupni technike, obnovili a posilnili by sa aj hudobná a výtvarná výchova na obidvoch stupňoch. Zmeny, o ktorých ešte len rozhodne Pellegrini, by mali byť účinné od septembra 2015.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety