Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Viktor

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Pošta si uctí 70. výročie SNP, vyjde špeciálna známka

Autor: SITA, 28. augusta 2014 12:24
znamka snp Námetom známky je monumentálne dielo akademického sochára Jozefa Jankoviča z roku 1969 Foto: Pofis.sk
BRATISLAVA 28. augusta (WEBNOVINY) - Slovenská pošta vydá 29. augusta poštovú známku pri príležitosti 70. výročia Slovenského národného povstania s nominálnou hodnotou 0,65 eura.

Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa Slovenskej počty Stanislava Pondelová, námetom známky je monumentálne dielo akademického sochára Jozefa Jankoviča z roku 1969 Obete varujú, ktoré tvorí integrálnu súčasť pamätníka SNP v Banskej Bystrici od architekta Dušana Kuzmu.

Odporúčame:

Začínajú sa oslavy SNP, organizátori čakajú tisícky ľudí

So Šojguom sa budeme baviť aj o Ukrajine, vyhlásil Lajčák

Rusi reagujú na slová Lajčáka, Šojgu nemá rokovania v pláne
Pošta si uctí SNP

Súsošie Jozefa Jankoviča malo podľa Pondelovej pohnutý osud, pretože v roku 1972 bolo z pamätníka odstránené a vrátené na pôvodné miesto až dlho po nežnej revolúcii, a to v roku 2004.

"V tomto roku si preto pripomíname viaceré zaujímavé výročia, ktoré súvisia nielen so samotným Slovenským národným povstaním, ale aj s jeho najvýznamnejším pamätníkom, skvostom slovenskej modernej architektúry. Ide o 45. výročie vzniku tohto súsošia so silným morálnym posolstvom a o 10. výročie vrátenia súsošia na jeho pôvodné miesto," vysvetlila Pondelová.

Vydaním tejto poštovej známky chce Slovenská pošta vyjadriť úctu Slovenskému národnému povstaniu a tiež tvorbe Jozefa Jankoviča.


K známke vydajú aj pamätný list

Slovenská pošta vydá v rovnaký deň aj pamätný list k poštovej známke "Slovenské národné povstanie". Na pamätnom liste formátu A5 je zobrazený detail pozadia poštovej známky s Pamätníkom SNP.

V pravej časti pamätného listu je nalepená poštová známka s odtlačkom príležitostnej poštovej pečiatky s motívom číslice 70 v tvare holubice a domicilom pošty Banská Bystrica 1. Autorom grafickej úpravy pamätného listu je Adrian Ferda. Inaugurácia poštovej známky sa uskutoční 29. augusta 2014 v Banskej Bystrici počas osláv SNP.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety