Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Marína

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Pošta si uctí 70. výročie SNP, vyjde špeciálna známka

Autor: SITA, 28. augusta 2014 12:24
znamka snp Námetom známky je monumentálne dielo akademického sochára Jozefa Jankoviča z roku 1969 Foto: Pofis.sk
BRATISLAVA 28. augusta (WEBNOVINY) - Slovenská pošta vydá 29. augusta poštovú známku pri príležitosti 70. výročia Slovenského národného povstania s nominálnou hodnotou 0,65 eura.

Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa Slovenskej počty Stanislava Pondelová, námetom známky je monumentálne dielo akademického sochára Jozefa Jankoviča z roku 1969 Obete varujú, ktoré tvorí integrálnu súčasť pamätníka SNP v Banskej Bystrici od architekta Dušana Kuzmu.

Odporúčame:

Začínajú sa oslavy SNP, organizátori čakajú tisícky ľudí

So Šojguom sa budeme baviť aj o Ukrajine, vyhlásil Lajčák

Rusi reagujú na slová Lajčáka, Šojgu nemá rokovania v pláne
Pošta si uctí SNP

Súsošie Jozefa Jankoviča malo podľa Pondelovej pohnutý osud, pretože v roku 1972 bolo z pamätníka odstránené a vrátené na pôvodné miesto až dlho po nežnej revolúcii, a to v roku 2004.

"V tomto roku si preto pripomíname viaceré zaujímavé výročia, ktoré súvisia nielen so samotným Slovenským národným povstaním, ale aj s jeho najvýznamnejším pamätníkom, skvostom slovenskej modernej architektúry. Ide o 45. výročie vzniku tohto súsošia so silným morálnym posolstvom a o 10. výročie vrátenia súsošia na jeho pôvodné miesto," vysvetlila Pondelová.

Vydaním tejto poštovej známky chce Slovenská pošta vyjadriť úctu Slovenskému národnému povstaniu a tiež tvorbe Jozefa Jankoviča.


K známke vydajú aj pamätný list

Slovenská pošta vydá v rovnaký deň aj pamätný list k poštovej známke "Slovenské národné povstanie". Na pamätnom liste formátu A5 je zobrazený detail pozadia poštovej známky s Pamätníkom SNP.

V pravej časti pamätného listu je nalepená poštová známka s odtlačkom príležitostnej poštovej pečiatky s motívom číslice 70 v tvare holubice a domicilom pošty Banská Bystrica 1. Autorom grafickej úpravy pamätného listu je Adrian Ferda. Inaugurácia poštovej známky sa uskutoční 29. augusta 2014 v Banskej Bystrici počas osláv SNP.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Koľko eur plánujete minúť na vianočné darčeky?
menej ako 50 eur
50 - 99 eur
100 - 199 eur
200 - 299 eur
300 - 399 eur
400 - 499 eur
viac ako 500 eur
Ďalšie ankety
Reklamné odkazy