Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Izabela

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Vízie Mosta o vzdelaní budú separovať Maďarov, tvrdí matica

Autor: SITA, 31. augusta 2014 08:52
madari madarsko Foto: ilustračné, SITA/AP
BRATISLAVA 31. augusta (WEBNOVINY) - Predstavy strany Most-Híd o vzdelávaní sa nepozdávajú Matici slovenskej. "Sme presvedčení, že prezentovaná programová vízia strany Most-Híd Vzdelávacia politika – Občianska vízia 2016 ide proti zámeru zvyšovať kvalitu slovenského školstva ako celku," uvádza sa v stanovisku Matice slovenskej, pod ktorým sú podpísaní jej predseda Marián Tkáč a správca Maroš Smolec.

Podľa nich niektoré požiadavky Mosta-Híd prinesú najmä členom maďarskej národnostnej menšiny namiesto kvalitného vzdelania separáciu.


Národnostné požiadavky

"Požiadavky typu vytvorenia regulačného prostredia, 'ktoré podnecuje a podporuje autonómny samorozvoj', absolvovanie prvých osem tried každým dieťaťom v mieste svojho bydliska v materinskom jazyku, posilnenie siete vzdelávacích inštitúcií s vyučovacím jazykom maďarským od materských škôl až po vysoké školy, obnovenie siete inšpektorov národnostného školstva či vytvorenie národnostného výskumného a rozvojového centra nie sú naozaj 'občianske', ale len 'národnostné'," uvádza sa v stanovisku Matice.

Podľa nej nemajú za cieľ zabezpečiť pre národnostné menšiny, najmä pre maďarskú, prístup ku kvalitnému vzdelaniu. Namiesto toho požiadavky prinesú podľa Matice len separáciu a zamedzia členom menšiny prístup k uplatneniu sa na celoslovenskom trhu práce.


Matica upozorňuje na falošnosť vízie

"Preto upozorňujeme na jej falošnosť a škodlivosť," uvádza o vízii strany Matica slovenská. "Napokon, ak majú občania Slovenska záujem o kvalitné vysokoškolské vzdelávanie v maďarskom jazyku, je zavedenie ďalších študijných programov na vysokých školách v Komárne a v Nitre v maďarskom jazyku horším i nákladnejším riešením, ako v rámci spolupracujúcej Európy podporiť štúdium takýchto záujemcov na univerzitách v Maďarsku," dodávajú predstavitelia inštitúcie.

Strana Most-Híd prezentovala v auguste svoju predstavu o vzdelávaní v rámci strategického materiálu strany s názvom Občianska vízia 2016. Predseda strany Béla Bugár informoval, že chce pre maďarskú menšinu školskú a kultúrnu samosprávu. Most-Híd je napríklad za zavedenie špecifických predmetov pre "maďarské školy".

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Koľko eur plánujete minúť na vianočné darčeky?
menej ako 50 eur
50 - 99 eur
100 - 199 eur
200 - 299 eur
300 - 399 eur
400 - 499 eur
viac ako 500 eur
Ďalšie ankety
Reklamné odkazy