Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Viktor

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Vízie Mosta o vzdelaní budú separovať Maďarov, tvrdí matica

Autor: SITA, 31. augusta 2014 08:52
madari madarsko Foto: ilustračné, SITA/AP
BRATISLAVA 31. augusta (WEBNOVINY) - Predstavy strany Most-Híd o vzdelávaní sa nepozdávajú Matici slovenskej. "Sme presvedčení, že prezentovaná programová vízia strany Most-Híd Vzdelávacia politika – Občianska vízia 2016 ide proti zámeru zvyšovať kvalitu slovenského školstva ako celku," uvádza sa v stanovisku Matice slovenskej, pod ktorým sú podpísaní jej predseda Marián Tkáč a správca Maroš Smolec.

Podľa nich niektoré požiadavky Mosta-Híd prinesú najmä členom maďarskej národnostnej menšiny namiesto kvalitného vzdelania separáciu.


Národnostné požiadavky

"Požiadavky typu vytvorenia regulačného prostredia, 'ktoré podnecuje a podporuje autonómny samorozvoj', absolvovanie prvých osem tried každým dieťaťom v mieste svojho bydliska v materinskom jazyku, posilnenie siete vzdelávacích inštitúcií s vyučovacím jazykom maďarským od materských škôl až po vysoké školy, obnovenie siete inšpektorov národnostného školstva či vytvorenie národnostného výskumného a rozvojového centra nie sú naozaj 'občianske', ale len 'národnostné'," uvádza sa v stanovisku Matice.

Podľa nej nemajú za cieľ zabezpečiť pre národnostné menšiny, najmä pre maďarskú, prístup ku kvalitnému vzdelaniu. Namiesto toho požiadavky prinesú podľa Matice len separáciu a zamedzia členom menšiny prístup k uplatneniu sa na celoslovenskom trhu práce.


Matica upozorňuje na falošnosť vízie

"Preto upozorňujeme na jej falošnosť a škodlivosť," uvádza o vízii strany Matica slovenská. "Napokon, ak majú občania Slovenska záujem o kvalitné vysokoškolské vzdelávanie v maďarskom jazyku, je zavedenie ďalších študijných programov na vysokých školách v Komárne a v Nitre v maďarskom jazyku horším i nákladnejším riešením, ako v rámci spolupracujúcej Európy podporiť štúdium takýchto záujemcov na univerzitách v Maďarsku," dodávajú predstavitelia inštitúcie.

Strana Most-Híd prezentovala v auguste svoju predstavu o vzdelávaní v rámci strategického materiálu strany s názvom Občianska vízia 2016. Predseda strany Béla Bugár informoval, že chce pre maďarskú menšinu školskú a kultúrnu samosprávu. Most-Híd je napríklad za zavedenie špecifických predmetov pre "maďarské školy".

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety