Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Zora

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Minister Žiga chce predísť ďalšej katastrofe vo Vrátnej

Autor: SITA, 28. augusta 2014 17:07
vratna Potok Vratňanka vo Vrátnej doline pri povodni strhol vozovku. Foto: archívne-SITA/Milo Fabian
VRÁTNA 28. augusta (WEBNOVINY) – Minister životného prostredia Peter Žiga chce dať urobiť letecké snímky a geologický prieskum poškodenej Vrátnej doliny, aby do budúcnosti bolo možné usmerniť výstavbu lanoviek či parkovísk a predísť tak prípadným nešťastiam.

Obrazom: Pohľad na zničenú Vrátnu dolinu


"Som pripravený z fondu vyčleniť zhruba 30-tisíc eur na to, aby sme urobili letecké snímky a následne aj geologický prieskum, aby sme vedeli povedať, kde by sa do budúcnosti mali alebo nemali stavať parkoviská alebo základne pre sedačkové lanovky, lebo budeme vedieť, ktorým smerom by sa v prípade podobných nešťastí mohol daný svah zosúvať," povedal Žiga s tým, že ministerstvo nemá o podobných rizikách vo Vrátnej doline aktuálne údaje, pretože geologický prieskum bol naposledy robený v sedemdesiatych rokoch minulého storočia.

Už týždeň po júlovej prietrži mračien prišli zosuvy svahov posúdiť geológovia zo Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. "Konštatovali, že išlo o úplne výnimočnú situáciu, ktorá sa stáva raz za niekoľko desaťročí. Posledné takéto nešťastie tu bolo v roku 1959 a predtým v roku 1848. Čiže je to úplne atypická situácia," dodal minister životného prostredia.


Zabezpečovacie práce pokračujú

V turisticky obľúbenej malofatranskej doline sa aktuálne pokračuje v zabezpečovacích prácach, vodohospodári upravujú poškodené koryto potoka Varínka a žilinskí krajskí cestári spevňujú prístupovú cestu do doliny.

Obrazom: Búrky na Slovensku za sebou zanechali dramatickú spúšť


Šesť kilometrov Varínky by malo byť obnovených do polovice októbra a stáť odhadovaných 2,1 milióna eur, pričom vodohospodári zatiaľ na úpravu a spevňovanie brehov minuli 800-tisíc eur.

Cesta III. triedy z Terchovej až po chatu Vrátna by mala byť sprejazdnená do konca októbra, krajskí cestári aktuálne vykonávajú injektáž a pripravujú výstavbu oporných múrov v časti Tiesňavy, z mimoriadnej trojmiliónovej štátnej pomoci doposiaľ minuli 1,9 milióna eur.


Voda vytrhala kusy asfaltu

Prívalová vlna vody, bahna a skál, ktorá sa 21. júla po prietrži mračien prehnala turisticky obľúbenou Vrátnou dolinou, zničila koryto potoka Varínka, poškodila jedinú prístupovú cestu do doliny a kamením zasypala dolnú stanicu kabínkovej lanovky na Chleb.

Voda vytrhla kusy asfaltu a spolu s hlinou a skalami zmietla aj päťdesiat zaparkovaných áut. Horská chata Vrátna zostala zatopená a na cestu pod ňou sa zosunul svah.

Desiatky turistov zostali odrezaných na chate aj na hrebeni Malej Fatry. Záchranárom sa ešte v ten deň v neskorých večerných hodinách podarilo z chaty Vrátna a stanice lanovky pod vrcholom Chlebu evakuovať 122 ľudí.

Živelná pohroma si nevyžiadala žiadne úrazy ani obete. Obnova celej Vrátnej doliny potrvá najmenej do konca októbra a stáť bude zhruba desať miliónov eur.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Súhlasíte s návrhom zákona, aby boli obchody na Slovensku počas sviatkov zatvorené?
Áno, je to veľmi dobrý nápad
Každý obchodník nech sa sám rozhodne, či bude mať zatvorené alebo otvorené
Nie, pretože niekedy zájdem do obchodu aj cez sviatočný deň
Okrem sviatkov by som zakázal/-a aj nedeľný predaj
Je mi to jedno
Ďalšie ankety