Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Radúz

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Minister Žiga chce predísť ďalšej katastrofe vo Vrátnej

Autor: SITA, 28. augusta 2014 17:07
vratna Potok Vratňanka vo Vrátnej doline pri povodni strhol vozovku. Foto: archívne-SITA/Milo Fabian
VRÁTNA 28. augusta (WEBNOVINY) – Minister životného prostredia Peter Žiga chce dať urobiť letecké snímky a geologický prieskum poškodenej Vrátnej doliny, aby do budúcnosti bolo možné usmerniť výstavbu lanoviek či parkovísk a predísť tak prípadným nešťastiam.

Obrazom: Pohľad na zničenú Vrátnu dolinu


"Som pripravený z fondu vyčleniť zhruba 30-tisíc eur na to, aby sme urobili letecké snímky a následne aj geologický prieskum, aby sme vedeli povedať, kde by sa do budúcnosti mali alebo nemali stavať parkoviská alebo základne pre sedačkové lanovky, lebo budeme vedieť, ktorým smerom by sa v prípade podobných nešťastí mohol daný svah zosúvať," povedal Žiga s tým, že ministerstvo nemá o podobných rizikách vo Vrátnej doline aktuálne údaje, pretože geologický prieskum bol naposledy robený v sedemdesiatych rokoch minulého storočia.

Už týždeň po júlovej prietrži mračien prišli zosuvy svahov posúdiť geológovia zo Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. "Konštatovali, že išlo o úplne výnimočnú situáciu, ktorá sa stáva raz za niekoľko desaťročí. Posledné takéto nešťastie tu bolo v roku 1959 a predtým v roku 1848. Čiže je to úplne atypická situácia," dodal minister životného prostredia.


Zabezpečovacie práce pokračujú

V turisticky obľúbenej malofatranskej doline sa aktuálne pokračuje v zabezpečovacích prácach, vodohospodári upravujú poškodené koryto potoka Varínka a žilinskí krajskí cestári spevňujú prístupovú cestu do doliny.

Obrazom: Búrky na Slovensku za sebou zanechali dramatickú spúšť


Šesť kilometrov Varínky by malo byť obnovených do polovice októbra a stáť odhadovaných 2,1 milióna eur, pričom vodohospodári zatiaľ na úpravu a spevňovanie brehov minuli 800-tisíc eur.

Cesta III. triedy z Terchovej až po chatu Vrátna by mala byť sprejazdnená do konca októbra, krajskí cestári aktuálne vykonávajú injektáž a pripravujú výstavbu oporných múrov v časti Tiesňavy, z mimoriadnej trojmiliónovej štátnej pomoci doposiaľ minuli 1,9 milióna eur.


Voda vytrhala kusy asfaltu

Prívalová vlna vody, bahna a skál, ktorá sa 21. júla po prietrži mračien prehnala turisticky obľúbenou Vrátnou dolinou, zničila koryto potoka Varínka, poškodila jedinú prístupovú cestu do doliny a kamením zasypala dolnú stanicu kabínkovej lanovky na Chleb.

Voda vytrhla kusy asfaltu a spolu s hlinou a skalami zmietla aj päťdesiat zaparkovaných áut. Horská chata Vrátna zostala zatopená a na cestu pod ňou sa zosunul svah.

Desiatky turistov zostali odrezaných na chate aj na hrebeni Malej Fatry. Záchranárom sa ešte v ten deň v neskorých večerných hodinách podarilo z chaty Vrátna a stanice lanovky pod vrcholom Chlebu evakuovať 122 ľudí.

Živelná pohroma si nevyžiadala žiadne úrazy ani obete. Obnova celej Vrátnej doliny potrvá najmenej do konca októbra a stáť bude zhruba desať miliónov eur.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Koľko eur plánujete minúť na vianočné darčeky?
menej ako 50 eur
50 - 99 eur
100 - 199 eur
200 - 299 eur
300 - 399 eur
400 - 499 eur
viac ako 500 eur
Ďalšie ankety
Reklamné odkazy