Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Matej

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Obrazom: Takto vyzerali reklamy v novinách pred 100 rokmi

Autor: SITA, 2. septembra 2014 10:02
Slovenská národná knižnica sprístupnila na internete ukážku, aké boli v novinách odporúčania a reklamy potravín začiatkom minulého storočia.
Pozrite si, ako vyzerali reklamy pred 100 rokmi Slovenská národná knižnica pokračuje v sprístupňovaní storočných novín na internete, tentokrát ukázali, aké boli v novinách začiatkom minulého storočia odporúčania a reklamy potravinových produktov. Na snímke: Slovenský denník, 31. marec 1914. Foto: Dikda.eu
BRATISLAVA 2. septembra (WEBNOVINY) - Slovenská národná knižnica (SNK) pokračuje v sprístupňovaní storočných novín na internete, tentokrát ukázali, aké boli v novinách začiatkom minulého storočia odporúčania a reklamy potravinových produktov.

SNK prináša tému na stránke Dikda.eu v rámci národného projektu Digitálna knižnica a digitálny archív (DIKDA), kde popri digitalizovaných knihách sprístupňuje denníky, týždenníky a mesačníky vychádzajúce na Slovensku pred 100 rokmi, informovala agentúru SITA manažérka publicity DIKDA Zuzana Stančíková.

Obrazom: Pozrite si, ako vyzerali reklamy pred 100 rokmi


Zdigitalizované noviny, ktoré čitateľom napríklad odporúčali, aby si kúpili hovädzí bujón, údeniny či bryndzu, možno nájsť na adrese Dikda.eu.

"Verejnosti dávame možnosť nahliadnuť do storočných novín a časopisov, do rôznorodosti ich tém a štýlu, v akom boli písané. Sú dôkazom života doby a často plné kuriozít a zaujímavostí. Pri téme domácnosti určite zaujmú prvé bujóny a umelá detská výživa na trhu. Napríklad ponuka kvalitných bio produktov bola vtedy samozrejmosťou, naopak, my ich dnes často ťažšie nachádzame," povedala generálna riaditeľka SNK Katarína Krištofová.

Pozrite si, ako vyzerali reklamy pred 100 rokmi Na snímke: Reklama v periodiku Slovenský denník, 31. marec 1914. Foto: Dikda.eu


Na webstránke dikda.eu národná knižnica postupne uverejňuje vydania periodík Slovenské noviny, Slovenský denník, Národnie noviny, Národný hlásnik, Robotnícke noviny, Ľudové noviny, Slovenský týždenník, Vlasť a svet, Domácnosť a škola, Slovenské pohľady, Veselé noviny, Rarášek, Živena či Dennica.

Projekt DIKDA je spolufinancovaný z Európskeho fondu regionálneho rozvoja (ERDF). Verejnosti sprístupňuje zdigitalizované diela, na ktoré sa už nevzťahuje autorskoprávna ochrana. Môže sa tak stať po uplynutí 70 rokov od smrti ich autorov.

Pozrite si, ako vyzerali reklamy pred 100 rokmi Na snímke: Reklama v periodiku Národnie noviny, 23. máj 1914. Foto: Dikda.eu


Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety