Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Zlatica

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Kritériá na sudcov by mali byť prísnejšie, tvrdí Kiska

Autor: SITA, 2. septembra 2014 17:53
Andrej Kiska Zľava: Prezident SR Andrej Kiska, zástupca združenia Sudcovia Foto: SITA/Jozef Jakubčo
BRATISLAVA 2. septembra (WEBNOVINY) – Kritériá na výber sudcov by sa mali sprísniť a proces výberu viac otvoriť verejnosti, myslí si prezident republiky Andrej Kiska.

"V prvom rade je potrebné sprísniť výberové kritériá, po druhé spraviť štandardizáciu výberových procesov a po tretie spraviť výberové procesy otvorené a transparentné," vyhlásil prezident Kiska po pracovnej diskusii so zástupcami sudcov a mimovládnych organizácií.

Kiska pripomenul, že úloha sudcov všeobecných súdov je veľmi dôležitá. "Sudcovia sa menujú doživotne, rozhodujú o osudoch ľudí, organizácií a štátu," vravel.


Hovorili aj o ústnej časti pohovorov

Podľa hlavy štátu nie je úlohou prezidenta robiť personalistiku či detektívnu kanceláriu. "Som presvedčený, že výberové komisie a následne Súdna rada SR by mali posúdiť a zvážiť schopnosť kandidáta. Napriek tomu sa v minulosti objavovali prípady rodinkárstva a netransparentného výberové konania," uviedol. "Na Slovensku sú výberové kritériá na sudcov zadefinované veľmi stručne a vágne," skonštatovala Zuzana Čaputová zo združenia Via Iuris.

S prezidentom hovorili o ústnej časti pohovorov. "Mal by byť vypracovaný štandardizovaný hodnotiaci hárok, aby kritériá hodnotenia členov výberovej komisie ústnej časti mali rovnaký rámec," priblížila Čaputová. Treťou oblasťou debaty bola transparentnosť. "Je problematické dostať sa k hodnotiacim hárkom," poznamenala s tým, že jedným z návrhov je tiež nahrávanie ústnych pohovorov. "Aby mali potom súdna rada a prezident z toho objektívny záznam," doplnila.


Kiska chce o návrhoch hovoriť s vládou

Prezident Kiska chce o spomínaných návrhoch hovoriť aj s vládou. "Tieto výstupy budú predmetom ďalšej diskusie s tými, ktorým prináleží tieto rozhodnutia činiť, teda s členmi vlády a poslancami národnej rady," povedal generálny riaditeľ sekcie legislatívy ministerstva spravodlivosti Juraj Palúš.

Na stretnutie do Prezidentského paláca prišli o zlepšení procesu výberu sudcov diskutovať aj Ján Hrubala zo združenia Sudcovia "Za otvorenú justíciu", Zuzana Wienk z Aliancie Fair-play a Samuel Spáč z Transparency International Slovensko.

Kancelária prezidenta pozvala na dnešné stretnutie aj stavovskú organizáciu Združenie sudcov Slovenska, ktorá sa na ňom nezúčastnila.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety