Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Matej

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Sudca vyhral spor s exministerkou, zaklamala v parlamente

Autor: SITA, 4. septembra 2014 08:18
kladivko Foto: ilustračné, Shutterstock
BANSKÁ BYSTRICA 4. septembra (WEBNOVINY) – Odvolací senát Krajského súdu v Banskej Bystrici v stredu potvrdil prvostupňový rozsudok v prípade sporu o ochranu osobnosti, v ktorom exministerku spravodlivosti Vieru Petríkovú žaloval trestný sudca Juraj Babjak.

Spor súvisí s vystúpením exministerky spravodlivosti v Národnej rade SR počas jej odvolávania v októbri 2009. Petríková ako vtedajšia podpredsedníčka vlády a ministerka spravodlivosti čelila návrhu skupiny poslancov na vyslovenie nedôvery. V tejto súvislosti sa vo svojom vystúpení zaoberala situáciou v justícii. Konkrétne na adresu Juraja Babjaka vyslovila difamujúce výroky a neoprávnené hodnotiace úsudky.

Odporúčame:

Novinára Trendu budú súdiť, tlačový inštitút hovorí o absurdite
Rokovanie sledovala aj televízia

Sudca Babjak sa podľa vlastných slov usiloval s Petríkovou dohodnúť, ale tá nereagovala. Preto podal žalobu na Okresný súd v Banskej Bystrici. Ten v máji 2012 rozhodol, že Petríková zasiahla do chránených práv sudcu a intenzita zásahu do jeho osobnosti bola veľká, pretože rokovanie sledovala televízia a ďalšie médiá.

Na prvostupňovom pojednávaní sa exministerka Petríková ospravedlnila, ale voči verdiktu v jej neprospech sa odvolala. Na odvolacie konanie vo februári tohto roku prišla osobne. Štvrťhodinu pred vyhlásením odvolacieho súdu v tejto veci však podala písomnú námietku zaujatosti voči predsedníčke senátu Zite Nagypálovej.

Tvrdila, že má informácie o tom, že sudca Babjak sa so svojou kolegyňou stretol mimo pracoviska. Nešpecifikovala však, kde, ani kedy. Sudca Babjak toto tvrdenie odmietol a označil ho za výmysel exministerky. Námietkou sa zaoberal Najvyšší súd SR, kde Viera Petríková pôsobí ako sudkyňa, ale nevyhovel jej.


Zásah do profesijnej aj osobnej cti

Podľa vyjadrenia odvolacieho senátu prvostupňový súd rozhodol správne. Odvolací súd konštatoval, že Petríkovou prednesené hodnotiace úsudky bez pravdivého základu zasiahli do občianskej a profesnej cti žalobcu a boli objektívne spôsobilé privodiť ujmu na jeho právach chránených Občianskym zákonníkom a Ústavou Slovenskej republiky.

I keď má mať sudca podľa rozhodnutí Európskeho súdu pre ľudské práva, Ústavného súdu Slovenskej republiky aj všeobecných súdov Slovenskej republiky vyššiu toleranciu kritiky vo vzťahu k svojej osobe, neznamená to, že sudcovi je možné absolútne odoprieť využitie práva na ochranu osobnosti.


Petríková na výzvy nereagovala

Na prvostupňovom súde Babjak uviedol, že Petríková ako ministerka vtedy buď klamala, alebo tárala. Opakovane ju žiadal o ospravedlnenie, ale na jeho výzvy nereagovala. Dotklo sa ho, že ho kritizovala i ako sudkyňa a na pôde parlamentu, čo sa vysielalo aj v televízii. Podľa neho, "ak sa to povie na takom fóre, tak je veľký predpoklad, že tomu ľudia uveria".

Pre agentúru SITA Babjak po vyhlásení verdiktu odvolacieho súdu uviedol, že na jeho základe požiada o ospravedlnenie tak Vieru Petríkovú, ako i ministra spravodlivosti.

Juraj Babjak je trestným sudcom Krajského súdu v Banskej Bystrici, je predsedom senátu. Sudcom je od roku 1980, pričom od januára 2000 do januára 2007 vykonával funkciu sudcu na Ústavnom súde Slovenskej republiky.

Doposiaľ nikdy nebol pri výkone funkcie sudcu disciplinárne postihnutý. Patrí k neformálnej skupine sudcov, ktorá v priebehu roku 2009 verejne kriticky reagovala na dianie v slovenskej justícii.

Publikoval niekoľko článkov najmä v súvislosti s pozastavením výkonu funkcie sudcu, pričom kritizoval, že vo viacerých prípadoch sa tento inštitút realizuje v rozpore s ústavou. Patrí k signatárom protestu "Červená pre Harabina" a výzvy skupiny sudcov "Päť viet".Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety