Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Roman, Romana

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Opitým vodičom by mali zhabať autá, navrhla agentúra dopravy

Autor: SITA, 8. septembra 2014 07:55
policia cestna kontrola fukanie Foto: ilustračné, SITA/Ľudovít Vaniher
BRATISLAVA 8. septembra (WEBNOVINY) – Vodičom, ktorí šoférovali s viac ako jedným promile alkoholu, treba skonfiškovať motorové vozidlo. S takýmto návrhom prichádza Agentúra pre medzinárodnú cestnú dopravu.

"Vysoké pokuty, zadržanie vodičského preukazu či hrozba väzenia nie sú účinné. Sme za to, aby sa urobil radikálny rez. Navrhujeme, aby sa uzákonila konfiškácia majetku," uviedol na tlačovej besede riaditeľ Agentúry pre medzinárodnú cestnú dopravu František Turák.


Tvrdé a radikálne riešenia

Podľa Turáka by išlo o veľmi tvrdé opatrenie. "Je potrebné tvrdo a radikálne bojovať s tými, ktorí vedú auto s viac ako jedným promile," povedal. Na vysoké pokuty si vodič peniaze podľa neho nájde.

"Ale ak sa niekomu skonfiškuje motorové vozidlo, tak ide o značné prostriedky, vtedy si každý vstúpi do svedomia," dodal Turák. Takéto opatrenie by podľa neho myslelo aj na prípady ako je šoférovanie vozidiel MHD či jazda s ukradnutým vozidlom.

Ďalším opatrením by mohlo byť podľa Turáka zadržanie vodičského preukaz na dlhšie obdobie, prípadne na doživotie. Turák sa chystá s návrhmi obrátiť na ministra vnútra i ministra spravodlivosti.


Ministerstvo pripúšťa zhabanie auta

Ministerstvo vnútra pripúšťa, že jednou z možností je zabaviť vozidlo vodičovi, ktorý nafúka viac ako jedno promile. "Budeme sa však zaoberať aj verejnoprospešnými prácami či krátkodobými trestami odňatia slobody v trvaní päť až sedem dní," uviedol tlačový odbor kancelárie ministra vnútra.

Ministerstvo už otvorilo odbornú diskusiu s cieľom stanoviť si ďalšie nástroje boja s alkoholom na cestách. Za posledných desať rokov bolo najviac dopravných nehôd s prítomnosťou alkoholu v roku 2008, a to 3 122 prípadov. Odvtedy sa polícii podarilo znížiť toto číslo o takmer polovicu, tvrdí rezort vnútra. "Aj priebežné štatistiky ukazujú, že by sme mali byť v tomto úspešní aj tento rok," uzavrelo ministerstvo.

Agentúra pre medzinárodnú cestnú dopravu je súkromná spoločnosť, ktorá sa venuje problematike medzinárodnej kamiónovej dopravy v spojitosti s obchodom štátov EÚ do Ruskej federácie, Bieloruska a Kazachstanu.Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety