Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Matej

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Vyše polovica Slovákov súhlasí, aby zlegalizovali eutanáziu

Autor: SITA, 4. septembra 2014 14:07, aktualizované: 4. septembra 2014 14:38
eutanázia Foto: ilustračné - shutterstock.com
BRATISLAVA 4. septembra (WEBNOVINY) - Viac ako polovica Slovákov súhlasí s tým, aby mal ťažko chorý človek, ktorý trpí nevyliečiteľnou chorobou, možnosť na svoju žiadosť ukončiť svoj život za asistencie lekára. Vyplýva to z prieskumu agentúry Focus pre politickú stranu Sloboda a Solidarita (SaS), v ktorom 55,9 percenta opýtaných vyslovilo súhlas s eutanáziou za asistencie lekára.

Na otázku: "Vy osobne, do akej miery súhlasíte alebo nesúhlasíte s tým, aby ťažko chorý človek, ktorý trpí nevyliečiteľnou chorobou a znáša veľké utrpenie, mal možnosť na svoju žiadosť dobrovoľne ukončiť svoj život za asistencie lekára", 17,7 percenta respondentov vyjadrilo jednoznačný súhlas a viac ako tretina (38,2 percenta) skôr súhlasila.

Odporúčame:

SaS chce zlegalizovať eutanáziu, zisťovala názory Slovákov
Tretina Slovákov je proti

Naopak, proti takejto možnosti sa celkovo vyjadrila viac ako tretina (35,4 percenta) opýtaných. Pritom 17,9 percenta respondentov s tým skôr nesúhlasí a 17,5 percenta rozhodne nesúhlasí.

Z hľadiska vzťahu respondentov k viere, kde oslovení svoj vzťah vyjadrili zaradením do niektorej z kategórií: hlboko veriaci, veriaci, nerozhodnutý, nie nábožensky založený a ateista, celkovo so zavedením možnosti eutanázie súhlasilo 33 percent hlboko veriacich, 55 percent veriacich, 57 percent nerozhodnutých, 69 percent nábožensky nezaložených a 72 percent ateistov.

Agentúra sa ľudí zároveň pýtala, či v súčasnosti považujú za dôležité alebo nedôležité riešiť otázku eutanázie na Slovensku. Celkovo takmer šesť z 10 (58,8 percenta) respondentov považuje za dôležité, aby sa na Slovensku v súčasnosti riešila otázka eutanázie.


Prieskum si objednali liberáli

Pätina (20,6 percenta) to považuje za veľmi dôležité a ďalšia viac ako tretina (38,2 percenta) za skôr dôležité. Naopak, celkovo približne tretina opýtaných (34,0 percenta) považuje riešenie otázky eutanázie v súčasnosti na Slovensku za nedôležité.

Pätina (20,4 percenta) to považuje za skôr nedôležité a viac ako desatina (13,6 percenta) za vôbec nie dôležité. Z hľadiska vzťahu respondentov k viere považuje riešenie tejto otázky za celkovo dôležité 47 percent hlboko veriacich, 61 percent veriacich, 52 percent nerozhodnutých, 63 percent nábožensky nezaložených a 66 percent ateistov.


Prieskum podľa SaS potvrdil dôležitosť témy

Prieskum agentúry Focus potvrdil, že je to pre ľudí vážna téma, ktorou sa zaoberá oveľa viac ľudí, ako by sa pri povrchnom pohľade mohlo zdať, myslí si podpredsedníčka strany SaS Jana Kiššová. "Ukázalo sa, že aj mnoho veriacich ľudí podporuje myšlienku eutanázie ako ukončenia neúnosného utrpenia,” povedala Kiššová v reakcii na to, že podľa prieskumu až 33 percent hlboko veriacich a 55 percent veriacich ľudí by súhlasilo so zavedením eutanázie.

Utrpenie sa podľa poslankyne liberálov týka ľudí bez ohľadu na ich náboženské alebo politické presvedčenie a práve preto naštartovala SaS celospoločenskú diskusiu o možnosti zavedenia eutanázie na Slovensku. "To, že sa o tomto probléme doteraz nehovorilo, ešte neznamená, že neexistuje. Nemožnosť voľby v tejto otázke považujeme za alibizmus a štátom vynútenú povinnosť znášať neželané utrpenie. SaS sa bude snažiť vniesť slobodu aj do tejto oblasti, pričom rozhodujúce slovo musí mať trpiaci,” uzavrela Kiššová.

Agentúra Focus pre SaS uskutočnila prieskum verejnej mienky v dňoch 22. až 29. júla formou osobných rozhovorov v rámci omnibusového prieskumu na vzorke 1051 respondentov. O výsledkoch informoval Martin Slosiarik.Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety