Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Matej

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Obrazom: Fotografie roka už zdobia Hviezdoslavovo námestie

Autor: SITA, 7. septembra 2014 09:51
Na víťaznom zábere Foto roka je prezident Kiska Víťazi súťaže Foto roka 2014, zľava: Denis Kozerawski (2.miesto), Tomáš Halász (1. miesto) a Juraj Starovecký (3. miesto). Foto: SITA/Nadácia VÚB
BRATISLAVA 7. septembra (WEBNOVINY) - Víťazné fotografie siedmeho ročníka súťaže Foto roka možno do konca septembra vidieť na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave. Víťazom súťaže, ktorú na podporu mladých talentových fotografov organizuje Nadácia VÚB, sa stal Tomáš Halász.

Jeho záber s názvom "Pred mítingom" z kampane Andreja Kisku pred voľbami prezidenta SR uspel v silnej konkurencii takmer 1 300 snímok, ktoré do súťaže prihlásilo viac ako tristo autorov, agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa VÚB banky Alena Walterová.

Obrazom: Na víťaznom zábere Foto roka je prezident KiskaDo súťaže sa prihlásil najvyšší počet účastníkov

Siedmy ročník súťaže Foto roka zaznamenal doteraz najvyšší počet prihlásených účastníkov. Tí si mohli zvoliť tému svojej súťažnej série podľa vlastného výberu "Do druhého kola sa dostalo 15 finalistov. Ich tvorba mala vyrovnanú kvalitu, aj napriek rôznorodosti žánrov a techník súčasnej fotografie," cituje tlačová správa k výsledkom súťaže predsedu poroty Pavla Vančáta, kurátora a teoretika fotografie z Českej republiky.

Spolu s ním vyberali najlepšie fotografie aj: taliansky fotograf a pedagóg Elio Piazza, Bohunka Koklesová, odborníčka na teóriu a históriu fotografie z Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave a fotožurnalista Maňo Štrauch. Porotcovia nakoniec za víťaza súťaže určili Tomáša Halásza, na druhom mieste skončil Denis Kozerawski a tretie ocenenie si odniesol Juraj Starovecký.

Na víťaznom zábere Foto roka je prezident Kiska Víťazný záber súťaže Foto roka 2014 s názvom 'Pred mítingom', ktorého autorom je Tomáš Halász, uspel v silnej konkurencii takmer 1 300 snímok. Foto: SITA/Nadácia VÚBNa fotografii roka je prezident Kiska

"Víťazná fotografia z reportážnej série Tomáša Halásza nás zaujala najmä autorovou dlhodobou sústredenosťou venovanou jednému z kandidátov na prezidenta. V čase vzniku série ešte nebolo jasné, kto sa stane hlavou štátu. Ocenený na druhom mieste Denis Kozerawski sa prezentuje sériou zátiší, ktorá sa obracia k samotnému fundamentu fotografickej praxe. Jeho pokusy v ateliéri skúmajúce základné predpoklady fotografického obrazu vynikajú premyslenou hrou vizuálnych ilúzií, ale aj zmyslom pre jemný sebaironický humor. Juraj Starovecký, ktorý získal tretie miesto, prezentuje vo svojej sérii 'Guten Tag' súčasné Nemecko neobvyklým spôsobom, kombinujúcim sociologickú sondu s postrehom pre nečakané absurdné kontrapunkty bežného dňa," priblížil trojicu víťazov predseda poroty Pavel Vančát.

Víťazi súťaže Foto roka 2014 získali od Nadácie VÚB okrem prestížneho ocenenia aj finančné odmeny v celkovej výške 10 tisíc eur a možnosť prezentovať svoje diela na výstave inštalovanej pod holým nebom na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave. Spolu s nimi tu svoje diela vystavuje aj zvyšných dvanásť finalistov. Galériu fotografií, ktoré postúpili do finále súťaže si každý záujemca môže pozrieť na webstránke súťaže http://www.fotoroka.sk.

Na víťaznom zábere Foto roka je prezident Kiska Tretie miesto získal na súťaži Foto roka 2014 Juraj Starovecký. Vo svojej sérii Guten Tag prezentuje súčasné Nemecko neobvyklým spôsobom. Foto: SITA/Nadácia VÚB


Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety