Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Hilda

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Kiska: Rusi ohrozujú Európu, NATO bude mať v Poprade muníciu

Autor: SITA, 5. septembra 2014 17:35
kiska lajcak nato glvac Slovenský prezident Andrej Kiska (uprostred), minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák (vľavo) a minister obrany Martin Glváč počas summitu NATO v Newporte. Veľká Británia, 5. september 2014. Foto: SITA/AP
NEWPORT 5. septembra (WEBNOVINY) – Slovensko nebude do roku 2016 znižovať rozpočet na obranu a do roku 2020 bude tento rozpočet navyšovať tak, že dosiahne výšku priemeru v krajinách Severoatlantickej aliancie, ktorá predstavuje 1,6 percenta HDP.

Na záver summitu NATO v Newporte to novinárom povedal prezident Andrej Kiska. SR okrem toho plánuje dať 20 percent rozpočtu obrany na modernizáciu ozbrojených síl. "Na summit sme prišli s ambicióznym balíkom, ktorý naši spojenci ocenili," povedal Kiska.

Obrazom: Summit NATO vo WaleseRusko podľa Kisku ohrozuje Európu

Zvyšovanie národných rozpočtov považuje Kiska za dôležité vo svetle súčasnej krízy na Ukrajine. "Rusko svojím správaním ohrozuje bezpečnosť v Európe," konštatoval slovenský prezident. Zdôraznil, že na východe Ukrajiny bojujú ruskí vojaci, čo vyvoláva obavy najmä v susedných krajinách obávajúcich sa aj o svoju bezpečnosť.

Summit aliancie schválil aj balík pomoci pre Ukrajinu, na ktorom sa bude Slovensko aktívne podieľať. Kiska spomenul napríklad už schválený reverzný tok plynu na Ukrajinu. Slovensko okrem toho pomáha Ukrajine v oblasti liečby zranených či dodávaním nevojenského technického vybavenia, doplnil prezidenta minister obrany Martin Glváč.

Odporúčame:

Francúzsko je ochotné v Iraku bojovať proti Islamskému štátu

NATO posilní sily na východe Európy, krajinám dodá aj zbrane

Lode Mistral prídu do Ruska za prímeria, tvrdí Hollande

Prezident Zeman bol terčom posmeškov za názor na Ukrajinu
Slovensko sa bude podieľať na akčnom pláne NATO

Dôsledkom diania na Ukrajine je aj prijatie Akčného plánu pripravenosti NATO, ktorý má slúžiť na účinnú a rýchlu ochranu jeho členských štátov pred hrozbami. Slovensko sa na akčnom pláne plánuje taktiež podieľať napríklad zriadením logistického centra NATO v Poprade, ktorý by mal slúžiť napríklad na prepravu munície.

SR chce tiež posilniť svoju prítomnosť na vojenskom veliteľstve v Štetíne a aliancii ponúklo využívanie letísk v Sliači a Lešti. V rámci akčného plánu sa bude Slovensko podieľať aj na zintenzívnení vojenského spravodajstva a slovenská armáda bude školiť ukrajinských odmínovačov.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Koľko eur plánujete minúť na vianočné darčeky?
menej ako 50 eur
50 - 99 eur
100 - 199 eur
200 - 299 eur
300 - 399 eur
400 - 499 eur
viac ako 500 eur
Ďalšie ankety
Reklamné odkazy