Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Izabela

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Ján Figeľ očakáva, že referendum o rodine sa bude konať

Autor: SITA, 6. septembra 2014 13:53
jan figel Predseda KDH Ján Figeľ očakáva, že referendum sa bude konať v neskoršom termíne. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková
BRATISLAVA 6. septembra (WEBNOVINY) – Predseda KDH Ján Figeľ očakáva, že referendum o rodine sa konať bude, aj keď v neskoršom termíne, ako predpokladali organizátori petície. Ako povedal v sobotu pre agentúru SITA, je legitímnym právom prezidenta obrátiť sa na Ústavný súd, ak má pochybnosti o ústavnosti otázok navrhovaného referenda.

Dúfa však, že na Slovensku nebude ignorovaný hlas viac ako 400-tisíc signatárov predloženej petície. "Ak sa však aktuálny postoj Andreja Kisku líši od prísľubu, ktorý dal organizátorom petície ako kandidát pred prezidentskými voľbami, mal ich najprv pozvať a svoje rozhodnutie im priamo vysvetliť, nielen ho cez médiá oznámiť verejnosti a tým aj petičnému výboru," konštatoval líder kresťanských demokratov.

Obrazom: Aliancia za rodinu dala prezidentovi petíciuRodina je pre KDH prioritou

Pre KDH je podľa Figeľa rodina dlhodobou a dôležitou programovou prioritou, spolu so zamestnanosťou a spravodlivosťou. "Po úspešnom doplnení Ústavy o definíciu, ochranu a podporu manželstva budeme na tomto základe ďalej rozvíjať prorodinnú politiku a presadzovať konkrétne opatrenia na podporu manželstva a rodičovstva a pre zabezpečenie oprávnených potrieb detí a mládeže," dodal Figeľ.

Odporúčame aj:

Referendum o rodine preskúma ústavný súd, rozhodol Kiska

Obrazom: Aliancia za rodinu dala Kiskovi petíciu o referende

Referendum o rodine by šlo proti ústave, tvrdí líderka LGBTI

Ombudsmanka: Referendum Aliancie by mohlo byť diskriminačné

OĽaNO pomáhalo Aliancii za rodinu zbierať podpisy na petíciu

Sulík víta rozhodnutie o referende, biskupov Kiska prekvapilReferendum o ochrane rodiny, ktorého autorom je Aliancia za rodinu, preskúma Ústavný súd SR. Rozhodol tak prezident SR Andrej Kiska. "Ak by neexistovali oprávnené pochybnosti o tom, že otázky sa týkajú základných práv a slobôd, referendum vyhlásim," povedal. Ako dodal, pokladá za povinnosť požiadať Ústavný súd SR, aby posúdil a rozhodol, či otázky sú alebo nie sú v súlade s ústavou, či referendum možno alebo nemožno vyhlásiť.


Aliancia chce v referende štyri otázky

Podľa ústavy referendum vyhlasuje prezident, ak o to petíciou požiada aspoň 350-tisíc občanov, a to do 30 dní od prijatia petície. Aliancia za rodinu tvrdí, že sa im podarilo vyzbierať viac ako 400-tisíc podpisov.

Ústava však dáva Kiskovi možnosť podať na ústavný súd návrh na rozhodnutie, či je predmet referenda v súlade s ústavou, vtedy lehota 30 dní neplynie. Ústava hovorí, že predmetom referenda nemôžu byť základné práva a slobody, dane, odvody a štátny rozpočet. Referendom sa však môže rozhodnúť o iných dôležitých otázkach verejného záujmu.

Aliancia sa chce občanov Slovenskej republiky v referende pýtať štyri otázky: Či súhlasia s tým, aby sa manželstvom mohol nazývať len zväzok jedného muža a jednej ženy, či súhlasia, aby si homosexuálne alebo iné zväzky nemohli nárokovať práva manželstva, či súhlasia, aby si homosexuálne zväzky nemohli nárokovať adopcie detí a či súhlasia, aby rodičia mohli rozhodovať o spôsobe výchovy a vzdelávania svojich detí v školách pri citlivých kultúrno-etických veciach, ako je sexuálne správanie sa alebo eutanázia.

Aliancia za rodinu je občianska iniciatíva organizácií a jednotlivcov, ktorá vznikla v decembri 2013 na podporu hodnôt manželstva a rodiny.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Koľko eur plánujete minúť na vianočné darčeky?
menej ako 50 eur
50 - 99 eur
100 - 199 eur
200 - 299 eur
300 - 399 eur
400 - 499 eur
viac ako 500 eur
Ďalšie ankety
Reklamné odkazy