Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Barbara, Barbora

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Školy sa dočkali, majú prvú učebnicu mediálnej výchovy

Autor: SITA, 6. septembra 2014 19:49
ucitel skola skolaci Učitelia napísali Čaplovičovi list, v ktorom žiadajú aj iné veci, ako zvýšenie platov. Foto: iustračné, SITA/Diana Černáková
BRATISLAVA 6. septembra (WEBNOVINY) - Počas letných prázdnin sa do škôl dostala nová učebnica mediálnej výchovy určená žiakom 5. až 9. ročníka základných škôl.


Na učebnici sa pracovalo päť rokov

Je dielom kolektívu autorov, z ktorých štyria pôsobia na Katedre žurnalistiky Filozofickej fakulty na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Ide o prvú učebnicu mediálnej výchovy pre základné školy schválenú ministerstvom školstva.

"Na učebnici sme začali pracovať približne pred piatimi rokmi, keď sme v októbri 2009 s našou koncepciou učebnice vyhrali konkurz, ktorý vypísalo ministerstvo školstva," povedal agentúre SITA spoluautor učebnice Pavel Izrael z Katedry žurnalistiky FF KU.


Bolo náročné vytvoriť dielo s rozumným obsahom

Koncepcia učebnice spočíva v minimalizovaní teoretického učiva a dôraz sa kladie na aktivitu žiakov. Tí si majú prostredníctvom širokej škály úloh rozvíjať mediálne kompetencie ako napríklad schopnosť kriticky hodnotiť mediálne obsahy. Podľa Izraela kapitoly učebnice zodpovedajú rozličným typom médií, pričom sa v nich cyklicky objavujú oblasti komunikácie, zábavy, učenia a tvorby. Dodal, že vytvoriť jednu učebnicu pre päť ročníkov nebola jednoduchá úloha. "Oblasť mediálnych kompetencií je veľmi bohatá, preto bolo náročné vytvoriť kompaktné dielo s rozumným rozsahom".

Napriek tomu, že autori odovzdali rukopis ministerstvu školstva v marci 2011, jeho finalizácia trvala do decembra 2013. "Až v marci 2013 sme dostali vyjadrenie recenzentiek, čím sa začal zdĺhavý proces zapracovávania pripomienok z ich strany aj zo strany Štátneho pedagogického ústavu," doplnil Izrael.

Mediálna výchova ako nepovinný predmet je súčasťou štátneho vzdelávacieho programu od školského roka 2008/2009. Podľa výsledkov výskumu, ktorý realizovalo Medzinárodné centrum mediálnej gramotnosti v Trnave, sa mediálna výchova vo väčšine škôl vyučuje ako prierezová téma, pričom v školách stále chýbajú kvalifikovaní učitelia.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Mal by minister M. Lajčák odstúpiť pre obvinenia, že kultúrne podujatia spojené s predsedníctvom Slovenska v Rade EÚ boli predražené?
Určite nie, je to človek na správnom mieste a neverím, že na ministerstve porušili zákon
Mal by priznať pochybenie a odstúpiť z funkcie
Všetko sa šije 'horúcou ihlou', nech to najprv vyšetria a potom nech sa rozhodne o jeho osude
Kauza sa pekne zametie pod koberec a bude všetko v poriadku
Už stačilo káuz! Mala by odstúpiť celá vláda
Ďalšie ankety
Reklamné odkazy