Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Mikuláš

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Počet samovrážd vlani stúpol, najčastejšie volili obesenie

Autor: SITA, 10. septembra 2014 06:17
lano, obesenie, slucka Foto: Ilustračné, shutterstock.com
BRATISLAVA 10. septembra (WEBNOVINY) - Vlani spáchalo na Slovensku samovraždu 628 ľudí, teda o 57 viac ako v roku 2012. Vyplýva to z údajov Národného centra zdravotníckych informácií. O samovraždu sa v minulom roku pokúsilo ďalších 972 ľudí, čo je o 46 prípadov menej ako rok predtým. Počet samovrážd či pokusov o samovraždu sa tak v roku 2013 vyšplhal na 1 600 prípadov.

"V počte samovrážd dlhodobo prevládajú muži. V minulom roku sme zaznamenali 544 samovrážd mužov a 84 žien. Pri pokusoch o samovraždu je podiel mužov (550) a žien (422) vyrovnanejší," povedal Peter Bubla z kancelárie riaditeľa Národného centra zdravotníckych informácií.

Najčastejším spôsobom dobrovoľného ukončenia života u mužov (390) aj žien (41) bolo obesenie, ženy volili viackrát aj skok z výšky (21). Samovražedné pokusy boli u mužov najčastejšie vykonané poškodením ostrým predmetom (153), u žien otravou a priotrávením liekmi (205). Z hľadiska pracovného stavu sa najčastejšie o samovraždu pokúsili nezamestnaní (38 percent).

samovrazda lieky otrava Foto: Ilustračné, compliance.safetysmart.com


Viac ako tri štvrtiny pokusov bolo u osôb so stredným vzdelaním bez maturity, základným ukončeným a stredným vzdelaním s maturitou. Podľa trvalého bydliska bolo najviac samovrážd hlásených v Banskobystrickom kraji (110) a najmenej v Trnavskom kraji (61). Najvyšší počet samovražedných pokusov bol hlásený v Bratislavskom kraji (210) a najmenej ich evidujú v Nitrianskom kraji (45).

V stredu 10. septembra si pripomíname Svetový deň prevencie samovrážd. Cieľom je podľa Bublu lepšie porozumieť dôvodom, prečo sa ľudia rozhodnú pre dobrovoľný odchod zo sveta a usilovať sa o prijatie preventívnych opatrení.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Mal by minister M. Lajčák odstúpiť pre obvinenia, že kultúrne podujatia spojené s predsedníctvom Slovenska v Rade EÚ boli predražené?
Určite nie, je to človek na správnom mieste a neverím, že na ministerstve porušili zákon
Mal by priznať pochybenie a odstúpiť z funkcie
Všetko sa šije 'horúcou ihlou', nech to najprv vyšetria a potom nech sa rozhodne o jeho osude
Kauza sa pekne zametie pod koberec a bude všetko v poriadku
Už stačilo káuz! Mala by odstúpiť celá vláda
Ďalšie ankety
Reklamné odkazy