Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Viktor

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Počet samovrážd vlani stúpol, najčastejšie volili obesenie

Autor: SITA, 10. septembra 2014 06:17
lano, obesenie, slucka Foto: Ilustračné, shutterstock.com
BRATISLAVA 10. septembra (WEBNOVINY) - Vlani spáchalo na Slovensku samovraždu 628 ľudí, teda o 57 viac ako v roku 2012. Vyplýva to z údajov Národného centra zdravotníckych informácií. O samovraždu sa v minulom roku pokúsilo ďalších 972 ľudí, čo je o 46 prípadov menej ako rok predtým. Počet samovrážd či pokusov o samovraždu sa tak v roku 2013 vyšplhal na 1 600 prípadov.

"V počte samovrážd dlhodobo prevládajú muži. V minulom roku sme zaznamenali 544 samovrážd mužov a 84 žien. Pri pokusoch o samovraždu je podiel mužov (550) a žien (422) vyrovnanejší," povedal Peter Bubla z kancelárie riaditeľa Národného centra zdravotníckych informácií.

Najčastejším spôsobom dobrovoľného ukončenia života u mužov (390) aj žien (41) bolo obesenie, ženy volili viackrát aj skok z výšky (21). Samovražedné pokusy boli u mužov najčastejšie vykonané poškodením ostrým predmetom (153), u žien otravou a priotrávením liekmi (205). Z hľadiska pracovného stavu sa najčastejšie o samovraždu pokúsili nezamestnaní (38 percent).

samovrazda lieky otrava Foto: Ilustračné, compliance.safetysmart.com


Viac ako tri štvrtiny pokusov bolo u osôb so stredným vzdelaním bez maturity, základným ukončeným a stredným vzdelaním s maturitou. Podľa trvalého bydliska bolo najviac samovrážd hlásených v Banskobystrickom kraji (110) a najmenej v Trnavskom kraji (61). Najvyšší počet samovražedných pokusov bol hlásený v Bratislavskom kraji (210) a najmenej ich evidujú v Nitrianskom kraji (45).

V stredu 10. septembra si pripomíname Svetový deň prevencie samovrážd. Cieľom je podľa Bublu lepšie porozumieť dôvodom, prečo sa ľudia rozhodnú pre dobrovoľný odchod zo sveta a usilovať sa o prijatie preventívnych opatrení.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety