Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.sk

WebNoviny

Meniny má: Vladislav

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Transpetrol daroval vláde tisíce eur, Fico má podporiť šport

Autor: SITA, 10. septembra 2014 10:25
Poslanec Miroslav Beblavý tvrdí, že keď Ficovi ústavný zákon zakáže pre deficit používať rezervu predsedu vlády, obíde zákon darom od štátnej firmy.
fico Predseda vlády Robert Fico. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková
BRATISLAVA 10. septembra (WEBNOVINY) – Pre premiéra Roberta Fica sú podľa nezaradeného poslanca NR SR Miroslava Beblavého slovenské zákony len zdrap papiera, ktoré treba obchádzať. Ako povedal Beblavý v stedu pre agentúru SITA, Fico sa správa ako typický fiškál.

Odporúčame:

Fico podľa Šebeja šíri konšpiratívne bludy hodné Kotlebu"Keď mu ústavný zákon zakáže pre deficit používať rezervu predsedu vlády, obíde zákon darom od štátnej firmy. Tvorcov zákona totiž nenapadlo, že premiér nebude lídrom v znižovaní dlhu, ale v obchádzaní zákona," povedal Beblavý, pričom upozornil, že ústavný zákon o dlhovej brzde bol schválený vysokou ústavnou väčšinou, aby naznačil vôľu politikov sa týmto zákonom riadiť.

Zvláštna zmluva Transpetrolu

Server Aktuálne.sk v stredu upozornil na zvláštnu zmluvu, podľa ktorej štátna spoločnosť Transpetrol, a. s. darovala v utorok úradu vlády 60-tisíc eur, ktoré má úrad použiť na podporu športu.

Tento postup podľa Beblavého na prvý pohľad nedáva zmysel, pretože štátne firmy ako Transpetrol odvádzajú peniaze do štátneho rozpočtu cez štandardné mechanizmy (dividendy). Tieto peniaze následne ministerstvo financií v zmysle zákona o štátnom rozpočte dáva štátnym orgánom na použitie.


Na úrade vlády podľa Beblavého obchádzajú zákon

Ak verejný dlh prekročil 55 percent HDP, podľa ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti je zakázané poskytovať dotácie z rezervy predsedu vlády a rezervy vlády. "Predseda vlády Robert Fico stratil legálnu možnosť pokračovať vo svojich marketingových akciách (napríklad podpora fitnessky). To ho však zjavne neodradilo a na úrade vlády našli spôsob, ako ústavný zákon obchádzať," upozornil Beblavý.

Beblavý zároveň upozornil, že vláda podľa zákona má predložiť vyrovnaný rozpočet. "V zákone však nikde nie je napísané, že ho musí dodržať," zdôraznil Beblavý. Podľa neho nedodržiavanie zákona o dlhovej brzde môže mať negatívny vplyv na verejné financie.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Učitelia prešli zo štrajkovej pohotovosti do stupňovaného štrajku. Myslíte si, že oprávnene?
Áno, za svoju prácu by mali byť určite lepšie ohodnotení a aj do školstva by malo ísť viac peňazí
Štrajk nepodporujem, za ich prácu a veľa voľných dní si vyššie platy nezaslúžia
Nezaujíma ma to, mám dosť svojich starostí
Ďalšie ankety
Reklamné odkazy