Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Eleonóra

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Dobré ráno, pán Kaliňák, odkázala opozícia ministrovi vnútra

Autor: SITA, 11. septembra 2014 07:00
robert kaliňák Minister vnútra SR Robert Kaliňák. Foto: SITA/Jozef Jakubčo
BRATISLAVA 11. septembra (WEBNOVINY) – Opozičné strany v závere 2. dňa 37. schôdze vyčítali ministrovi vnútra, že zákon chrániaci oznamovateľov korupcie predkladá až po dvoch rokoch, hoci o jeho príprave predtým hovoril viackrát.

"Dobré ráno, pán Kaliňák," konštatoval predseda poslaneckého klubu KDH Pavol Zajac. Ministra vnútra opoziční poslanci zároveň upozorňovali, že vládny Smer-SD opakovane zamietal opozičné protikorupčné návrhy, teraz s odstupom času prichádza s vlastným.

Odporúčame aj:

Smer odvolal zo súdnej rady Harabinovho kritika Čima

V Smere sú nezhody, viacerí poslanci kritizujú Pašku

Opozíciu nahneval Smer, obráti sa na Kisku aj ústavný súd

Poslanci riešia sociálny balíček, zmeny pocítia aj penzisti

Opozícia zúri, Smer jej v parlamente stopol desať návrhovKaliňákov návrh je vraj komplexnejší

Národná rada v júni odmietla dva návrhy na ochranu oznamovateľov korupcie – jeden z dielne KDH, druhý od hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti. Zvyšovať ochranu oznamovateľov korupcie sa KDH pokúšalo aj minulý rok, zákon predložili vo februári, vládny Smer-SD ich návrh vtedy najprv posunul do druhého čítania, v septembri 2013 však zákon definitívne zamietol.

Podľa Kaliňáka je zákon z dielne jeho ministerstva komplexnejšou právnou normou ako doteraz predkladané zákony. Legislatíva rezortu vnútra by si tiež mala poradiť s účelovými oznámeniami a počíta aj s možnosťou finančných odmien pre odvážnych občanov.


Zahŕňa trestné činy verejných činiteľov

Kaliňákov návrh do pojmu protispoločenskej činnosti, ktorej hlásenie sa má chrániť, zahŕňa niektoré trestné činy verejných činiteľov, ďalej korupciu, poškodzovanie finančných záujmov Európskych spoločenstiev a obsahuje aj všetky trestné činy s hornou hranicou prevyšujúcou tri roky alebo správne delikty, za ktoré hrozí pokuta najmenej 50-tisíc eur.

Ministerský návrh počíta s odmenou, ktorá nebude nárokovateľná, teda automatická. Rozhodnúť o nej môže ministerstvo spravodlivosti, ale až po právoplatnom skončení trestného, respektíve správneho konania. Strop odmeny má byť vo výške 50-násobku minimálnej mzdy. Počas pripomienkového konania do návrhu zákona pribudla možnosť zachovať anonymitu oznamovateľa pred jeho zamestnávateľom, ak oznámi závažnú protispoločenskú činnosť.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety