Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.sk

WebNoviny

Meniny má: Ela

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Rusi môžu mať zázemie u bývalých agentov ŠtB, tvrdí Fedor

Autor: SITA, 15. septembra 2014 06:03
Šéf výboru na kontrolu Vojenského spravodajstva Martin Fedor sa domnieva, že bývalí agenti ŠtB a kontrolnej rozviedky sú pre Slovensko stále nebezpeční.
tajne Foto: ilustračné, Shutterstock
BRATISLAVA 15. septembra (WEBNOVINY) – Bývalí príslušníci a agenti komunistickej Vojenskej kontrarozviedky (VKR) a Štátnej bezpečnosti sú stále podľa predsedu parlamentného výboru na kontrolu Vojenského spravodajstva Martina Fedora (SDKÚ-DS) bezpečnostným rizikom pre Slovensko.

Ako povedal Fedor pre agentúru SITA, v súčasnej vypätej situácii na Ukrajine, keď agenti ruských tajných služieb sú infiltrovaní všade v Európe, majú zázemie u bývalých členov ŠtB a VKR. "Títo agenti sú teraz mimoriadne aktívni. Je to bezpečnostné riziko, ktoré vyplýva z možného prenikania cudzích služieb do našich bezpečnostných zložiek," povedal Fedor.

Viac o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate ----> TU.
Veľká časť dokumentov ostala v Prahe

Parlamentný výbor na kontrolu Vojenského spravodajstva uplynulý týždeň prerokoval informáciu, ako sa Slovensko snaží dostať dokumentáciu o bývalých príslušníkoch a agentoch VKR na Slovensko. "Boli sme informovaní o prekážkach, ktoré v procese stoja," povedal Fedor.

VKR bola ekvivalentom Štátnej bezpečnosti v armáde. Počet jej príslušníkov bol podľa Fedora vysoký. "Od veliteľa čaty každý vyššie postavený dôstojník musel vedome alebo nevedome spolupracovať s VKR. Veľká väčšina dokumentov však zostala v Prahe. Slovensko sa už viac rokov snaží o presunutie tejto dokumentácie na Slovensko. Proces sa však doteraz neskončil. Vydaniu dokumentov bráni napríklad fakt, že české spravodajské zložky nemajú spracované všetky podklady," uviedol Fedor.


Dôležitá je politická vôla

Na Slovensku podľa Fedora neexistujúca dokumentácia robí problémy pri vydávaní bezpečnostných previerok. "Keď bol niekto príslušníkom alebo vedomým spolupracovníkom VKR, nemôže získať bezpečnostnú previerku. Na nevydanie previerky však musí existovať dôkaz. Dôkazy však nie sú vydané. Môžeme sa domnievať, že môže ísť o úmysel susedného štátu," konštatoval Fedor.

Mimoriadne dôležitá pre presun materiálov je podľa neho politická vôľa. "Pre SR je mimoriadne dôležité, aby sme sa dokázali zbaviť vplyvov bývalých príslušníkov ŠtB a VKR, pretože väčšina z nich spolupracovala so sovietskymi spravodajskými službami. Veľa z nich stále môže byť v činnej službe. Môžu zastávať vplyvné pozície vo vojenských útvaroch. Potrebujeme, aby sa spravodajské služby čím skôr očistili od bývalých príslušníkov VKR a ŠtB," vyhlásil Fedor.

Neprehliadnite
Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Súhlasíte s návrhom Európskej komisie, aby štáty platili pokutu 250-tisíc eur za neprijatého utečenca?
Myslím si, že Slovensko by malo pomôcť a prijať utečencov. Žiadna pokuta nám tak hroziť nebude
Je to neetické, ako môžu hodnotu človeka vyčísliť peniazmi
Nesúhlasím s prijatím utečencov a ani s pokutami, je to čisté vydieranie
Štáty EÚ nevedia, ako riešiť migračnú krízu a tento návrh to len dokazuje
Ďalšie ankety