Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Viktor

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Obrazom: Lejaky devastovali Slovákom domy, vytopilo aj školu

Autor: SITA, 12. septembra 2014 08:19, aktualizované: 12. septembra 2014 15:34
Záhorie bojuje s vodou, v Prašníku sa zosunul svah Vybrežené potoky Podkylavka a Holeška spôsobili problémy v obci Prašník v okrese Piešťany. Foto: SITA/Pavol Machovič
BRATISLAVA 12. septembra (WEBNOVINY) - Intenzívne lejaky zatápajú obce v Bratislavskom, Trnavskom a Nitrianskom kraji.

Odporúčame aj:

V Prašníku sa zosunula časť svahu, hasiči evakuovali Rómov

Slovensko bičujú dažde, platia výstrahy a hrozia povodne
Primátor Myjavy vyhlásil stav ohrozenia

Hasiči v Trenčianskom kraji odčerpávali vodu v Zemianskych Kostoľanoch, v Myjave, Bánovciach nad Bebravou a tiež v Trenčíne. V obci Hrachovište evakuovali niekoľko občanov, približne 15 rodinných domov ohrozovala voda. Primátor Myjavy Pavel Halabrín na území mesta vyhlásil III. stupeň povodňovej aktivity - stav ohrozenia na vodnom toku Myjava a jej prítokoch. Vyhlásený stupeň povodňovej aktivity platí od 12:30. Agentúru SITA o tom informoval Marek Hrin z Mestského úradu v Myjave.

Voda z rieky Myjava a jej prítokov sa vyliala v mestskej časti Turá Lúka pri štadióne a v jej ďalších častiach Kopiská, Malejov, Píly a Hrajky. Vyliali sa aj prítoky Malý a Veľký Smíchov pri bytovkách v blízkosti turolúckeho štadióna. V Myjave sú stále komplikované lokality Žaboškreky a Trnovce. Polder Svaceník má aktuálnu hladinu 670 cm, čo za posledné štyri hodiny predstavuje nárast asi o tri metre.

Naopak, hladina nádrže Brestovec už začala klesať. Momentálne pracovníci s technikou prekopávajú niektoré vpuste a kanály, aby mohla voda lepšie odtekať, napríklad v časti U Siváčkov za Tehelnou ulicou. Napriek tomu podľa Hrina nie je situácia taká dramatická, aby voda ohrozovala životy občanov alebo zásadným spôsobom ich majetok tak, ako to bolo pri povodniach v uplynulých rokoch.

Obrazom: Záhorie bojuje s vodou, v Prašníku sa zosunul svahVoda zaliala v Nitrianskom kraji suterén školy

V Nitrianskom kraji hasiči odčerpávali vodu v 14-tich prípadoch, napríklad v Nitre, Kolárove, Štúrove, Ipeľskom Sokolci či Močenku.
Intenzívny dážď spôsobil problémy predovšetkým v okresoch Komárno, Nitra a Levice.

"Komárňanskí hasiči čistili vozovku od bahna medzi obcami Modrany a Bátorové Kosihy, nitrianski hasiči zasahovali v obci Jarok, kde odčerpávali vodu z pivnice rodinného domu a v obci Veľký Lapáš voda zaliala suterén základnej školy. Priamo v meste Nitra sme odstraňovali vodu z ciest na Dlhej a Sládkovičovej ulici, kde bolo na niektorých úsekoch 20 aj 30 centimetrov vody," uviedol pre agentúru SITA Pánsky.

Vodia zaliala aj niekoľko ulíc v Štúrove a pri obci Svrbice v Topoľčianskom okrese hasiči odstraňovali z vozovky popadané stromy. V obci Močenok v okrese Šaľa sa voda dostala do suterénu lekárne, odkiaľ ju odčerpávajú. "Levickí hasiči v týchto chvíľach zasahujú aj v obci Ipeľský Sokolec, kde sa voda z polí dostáva do obce a prečerpávajú ju do potoka Jelšovka," dodal Viliam Pánsky.

Záhorie bojuje s vodou, v Prašníku sa zosunul svah Voda ochromila život aj v strede Prašníka. Foto: SITA/Pavol MachovičV Trnavskom kraji sa zosunul svah

Výdatný dážď spôsobil v Trnavskom kraji zosuv časti svahu v obci Prašník v okrese Piešťany. Z rómskej osady museli evakuovať asi šesťdesiat miestnych obyvateľov, pretože ich príbytky ohrozoval po vytrvalom daždi rozvodnený potok. Viac informácií nájdete ----> V TOMTO ČLÁNKU.

Problémy sú aj na juhu kraja v okresoch Galanta a Dunajská Streda, kde voda zaplavila priestory viacerých rodinných domov. Hasiči tu pomáhajú s jej odčerpávaním. S vodou bojujú aj na Záhorí v okrese Senica. Na viacerých miestach v kraji hasiči odstraňovali vyvrátené stromy alebo ich časti.


Bratislavskí hasiči museli použiť ťažkú techniku

Bratislavskí hasiči zasahovali v obci Jabloňové, kde sa vylial potok a vodu zo zaplavených rodinných domov odčerpávali v obciach Plavecký Štvrtok, Čierna Voda a v Bratislave na uliciach Bratislavská a Bukovčana.

Ťažkú techniku museli hasiči použiť v obci Plavecké Podhradie, kde rozvodnený potok odtrhol premostenie k rodinnému domu. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa Prezídia Hasičského a záchranného zboru Zuzana Farkasová.

Záhorie bojuje s vodou, v Prašníku sa zosunul svah Cestári odstraňujú nánosy blata spôsobené intenzívnym dažďom na ceste medzi obcami Pernek a Kuchyňa. Foto: SITA/Ján Slovák


Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety