Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Etela

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Trestné oznámenie na bývalého sudcu má na stole polícia

Autor: SITA, 12. septembra 2014 12:48
spravodlivosť, justícia Foto: Ilustračné, en.wikipedia.org
BRATISLAVA 12. septembra (WEBNOVINY) - Trestné oznámenie ministra spravodlivosti Tomáša Boreca na bývalého bratislavského sudcu Pavla D. má stole Národná kriminálna agentúra. "Dnes bolo trestné oznámenie odovzdané Prezídiu Policajného zboru na ďalší postup v trestnom konaní," oznámila hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Andrea Predajňová.

Odporúčame aj:

Tomáš Borec chce potrestať sudkyňu za prípad väzby strelcaDodala, že v tejto trestnej veci bude činný vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry. Minister Borec podal 4. septembra na generálnu prokuratúru trestné oznámenie na Pavla D. pre jeho údajnú nečinnosť v približne 50 prípadoch, ktoré sa skončili premlčaním.


Bývalý sudca sa sám vzdal funkcie

"Podľa mňa bol spáchaný trestný čin marenia úlohy verejným činiteľom," povedal minulý týždeň pred novinármi minister Borec. O začatí trestného stíhania sudcu môže rozhodnúť prokurátor generálnej prokuratúry. Po 1. septembri už na to pre novelizáciu Ústavy SR nepotrebuje súhlas ústavného súdu.

Niekdajší sudca Okresného súdu Bratislava I Pavol D. sa sám vzdal funkcie sudcu k 1. máju. Čelil viacerým disciplinárnym návrhom, ktorým predchádzala veľká kontrola na tomto bratislavskom súde. Predsedníčka súdu Eva Fulcová ho navrhla zbaviť funkcie sudcu. Podľa Boreca disciplinárky v tomto prípade nestačia.


Spôsobil morálne i materiálne škody

"Myslím si, že to nie je dostatočné a že treba spraviť viac vzhľadom na túto exemplárnu nezodpovednosť," vyjadril sa Borec s tým, že preto podal návrh na prešetrenie, či sa nestal trestný čin. "Spôsobil škody nielen toho druhu, že boli premlčané trestné činy a nastala obrovská morálna škoda, ale aj materiálne škody," hovoril Borec o niekdajšom sudcovi.

Premlčaním skutkov totiž zanikla aj civilno-právna zodpovednosť, takže poškodení, ktorí mali nároky voči obžalovaným, si už nemôžu uplatniť svoj nárok. Medzi premlčanými prípadmi tohto sudcu bola napríklad kauza policajtov, ktorí vraj za úplatky dávali vodičáky ľuďom bez splnenia podmienok.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety