Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.sk

WebNoviny

Meniny má: Urban

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Fair-play vyzvala súdnu radu, aby zverejnila, koho podporila

Autor: SITA, 15. septembra 2014 11:39
súd, kladivko Foto: ilustračné, Shutterstock
BRATISLAVA 15. septembra (WEBNOVINY) - Aliancia Fair-play vyzvala členov Súdnej rady SR, aby zverejnili, ako hlasovali vo voľbe predsedu najvyššieho súdu, ktorá sa chystá na utorok. Parlament totiž pred letom hlasovanie v tomto type volieb utajil.

Podľa Aliancie Fair-play nie je voľba do takej významnej justičnej pozície právom členov rady, ale ich zodpovednosťou voči celému súdnictvu a najmä občanom. "Občania by mali mať právo vidieť, aké hodnoty vyznávajú jednotliví členovia tohto najvyššieho samosprávneho orgánu v súdnictve," uviedla šéfka Aliancie Fair-play Zuzana Wienk.

Odporúčame:

Zvolenie Slovinského mohlo byť podľa Kadúca protizákonnéRozhodovanie sudcov by malo byť čitateľné

Súdna rada bude v utorok 16. septembra voliť predsedu najvyššieho súdu, ktorého nedokázala zvoliť pred štyrmi mesiacmi v Sobranciach. "Verejnosť nebude mať tentoraz možnosť sledovať, komu sa rozhodnete dať svoj hlas," obrátila sa aliancia na členov súdnej rady. Pripomenula, že funkcia predsedu najvyššieho súdu je mimoriadne dôležitá pre fungovanie celej justície.

"Vaše rozhodovanie by preto malo byť čitateľné, hodnotiteľné a predvídateľné. Občania demokratického štátu by mali mať možnosť sledovať, ako každý z vás v ich mene vykonáva svoje právomoci," uvádza sa vo výzve, ktorú agentúre SITA poskytol Pavol Lacko z Aliancie Fair-play.


O post predsedu najvyššieho súdu sa uchádzajú traja kandidáti

Utajenie voľby kritizuje združenie Via Iuris. "Strana Smer-SD nedávno zákonom utajila hlasovanie členov Súdnej rady SR pri voľbe predsedu najvyššieho súdu, a preto sa občania už nedozvedia, koho jednotliví členovia súdnej rady volili," uviedol právnik Peter Wilfling spolupracujúci s Via Iuris.

V súboji o kreslo šéfa najvyššieho súdu sa stretnú traja súperi - Danielu Švecovú navrhli ako kandidátku Sudcovská rada Krajského súdu v Trnave a viacerí sudcovia najvyššieho súdu. Sudcovia najvyššieho súdu navrhli aj Daniela Hudáka. Sudca Najvyššieho súdu SR Ivan Rumana sa navrhol sám.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Súhlasíte s návrhom Európskej komisie, aby štáty platili pokutu 250-tisíc eur za neprijatého utečenca?
Myslím si, že Slovensko by malo pomôcť a prijať utečencov. Žiadna pokuta nám tak hroziť nebude
Je to neetické, ako môžu hodnotu človeka vyčísliť peniazmi
Nesúhlasím s prijatím utečencov a ani s pokutami, je to čisté vydieranie
Štáty EÚ nevedia, ako riešiť migračnú krízu a tento návrh to len dokazuje
Ďalšie ankety