Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Mikuláš

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Zvolenie Slovinského mohlo byť podľa Kadúca protizákonné

Autor: SITA, 15. septembra 2014 07:35
smer Foto: ilustračné, SITA/Jozef Jakubčo
BRATISLAVA 15. septembra (WEBNOVINY) - Zvolenie Jána Slovinského poslancami Smeru-SD za člena Súdnej rady SR mohlo byť protizákonné.

Myslí si to poslanec za OĽaNO Miroslav Kadúc, ktorý upozornil, že voľba člena súdnej rady sa uskutočnila v rozpore s rokovacím poriadkom parlamentu a samotné pôsobenie Slovinského v súdnej rady tak môže byť neoprávnené.

Odporúčame aj:

Smer zvolil Slovinského do súdnej rady, nahradí Čima

Smer odvolal zo súdnej rady Harabinovho kritika Čima

V Smere sú nezhody, viacerí poslanci kritizujú Pašku

Opozícia zúri, Smer jej v parlamente stopol desať návrhov
Kadúc hovorí o neoprávnenej voľbe

Slovinského zvolil Smer do funkcie člena súdnej rady vo štvrtok 11. septembra.

"Rokovací poriadok NR SR jasne hovorí o tom, že o jednotlivých bodoch programu sa nemôže začať rokovať skôr, ako 24 hodín po tom, čo boli poslancom doručené príslušné materiály. To sa nestalo. Predseda Paška v stredu podvečer zaradil do programu voľbu nového člena súdnej rady a poslanci dostali príslušné materiály k voľbe vo štvrtok ráno. Rokovanie o voľbe bolo následne otvorené už vo štvrtok o 15:00," vysvetlil Kadúc. "Neviem, či existuje prostriedok nápravy, domnievam sa, že nie. Pre mňa je zvolenie Slovinského neoprávnené," dodal.

O tejto 24 hodinovej lehote poslanci zvyčajne hlasujú pri predložení pozmeňujúcich návrhov k zákonom tesne pred definitívnym hlasovaním. Pri samotnom hlasovaní si vtedy spravodajca k zákonu vždy pýta najprv súhlas pléna, aby sa mohlo o týchto návrhoch hlasovať v skrátenej lehote. Až po súhlase parlamentu so skrátením lehoty sa hlasuje o samotných pozmeňujúcich návrhoch.


Laššáková komentovala Kadúcove slová stručne

"To je starosť niekoho iného," komentovala Kadúcove slová o možnej nezákonnosti voľby podpredsedníčka parlamentu Jana Laššáková (Smer-SD).

Predseda ústavnoprávneho výboru Róbert Madej (Smer-SD) sa domnieva, že súhlas s kratšou lehotou dal parlament tým, že odsúhlasil návrh predsedu parlamentu Pavla Pašku na doplnenie programu schôdze so zaradením nového bodu - voľby člena súdnej rady vo štvrtok o 15:00. Ak by aj došlo k procesným pochybeniam pred hlasovaním, Madej pripomenul, že záverečné hlasovanie parlamentu tým spochybniť nemožno.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Mal by minister M. Lajčák odstúpiť pre obvinenia, že kultúrne podujatia spojené s predsedníctvom Slovenska v Rade EÚ boli predražené?
Určite nie, je to človek na správnom mieste a neverím, že na ministerstve porušili zákon
Mal by priznať pochybenie a odstúpiť z funkcie
Všetko sa šije 'horúcou ihlou', nech to najprv vyšetria a potom nech sa rozhodne o jeho osude
Kauza sa pekne zametie pod koberec a bude všetko v poriadku
Už stačilo káuz! Mala by odstúpiť celá vláda
Ďalšie ankety
Reklamné odkazy