Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Zora

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Zvolenie Slovinského mohlo byť podľa Kadúca protizákonné

Autor: SITA, 15. septembra 2014 07:35
smer Foto: ilustračné, SITA/Jozef Jakubčo
BRATISLAVA 15. septembra (WEBNOVINY) - Zvolenie Jána Slovinského poslancami Smeru-SD za člena Súdnej rady SR mohlo byť protizákonné.

Myslí si to poslanec za OĽaNO Miroslav Kadúc, ktorý upozornil, že voľba člena súdnej rady sa uskutočnila v rozpore s rokovacím poriadkom parlamentu a samotné pôsobenie Slovinského v súdnej rady tak môže byť neoprávnené.

Odporúčame aj:

Smer zvolil Slovinského do súdnej rady, nahradí Čima

Smer odvolal zo súdnej rady Harabinovho kritika Čima

V Smere sú nezhody, viacerí poslanci kritizujú Pašku

Opozícia zúri, Smer jej v parlamente stopol desať návrhov
Kadúc hovorí o neoprávnenej voľbe

Slovinského zvolil Smer do funkcie člena súdnej rady vo štvrtok 11. septembra.

"Rokovací poriadok NR SR jasne hovorí o tom, že o jednotlivých bodoch programu sa nemôže začať rokovať skôr, ako 24 hodín po tom, čo boli poslancom doručené príslušné materiály. To sa nestalo. Predseda Paška v stredu podvečer zaradil do programu voľbu nového člena súdnej rady a poslanci dostali príslušné materiály k voľbe vo štvrtok ráno. Rokovanie o voľbe bolo následne otvorené už vo štvrtok o 15:00," vysvetlil Kadúc. "Neviem, či existuje prostriedok nápravy, domnievam sa, že nie. Pre mňa je zvolenie Slovinského neoprávnené," dodal.

O tejto 24 hodinovej lehote poslanci zvyčajne hlasujú pri predložení pozmeňujúcich návrhov k zákonom tesne pred definitívnym hlasovaním. Pri samotnom hlasovaní si vtedy spravodajca k zákonu vždy pýta najprv súhlas pléna, aby sa mohlo o týchto návrhoch hlasovať v skrátenej lehote. Až po súhlase parlamentu so skrátením lehoty sa hlasuje o samotných pozmeňujúcich návrhoch.


Laššáková komentovala Kadúcove slová stručne

"To je starosť niekoho iného," komentovala Kadúcove slová o možnej nezákonnosti voľby podpredsedníčka parlamentu Jana Laššáková (Smer-SD).

Predseda ústavnoprávneho výboru Róbert Madej (Smer-SD) sa domnieva, že súhlas s kratšou lehotou dal parlament tým, že odsúhlasil návrh predsedu parlamentu Pavla Pašku na doplnenie programu schôdze so zaradením nového bodu - voľby člena súdnej rady vo štvrtok o 15:00. Ak by aj došlo k procesným pochybeniam pred hlasovaním, Madej pripomenul, že záverečné hlasovanie parlamentu tým spochybniť nemožno.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Súhlasíte s návrhom zákona, aby boli obchody na Slovensku počas sviatkov zatvorené?
Áno, je to veľmi dobrý nápad
Každý obchodník nech sa sám rozhodne, či bude mať zatvorené alebo otvorené
Nie, pretože niekedy zájdem do obchodu aj cez sviatočný deň
Okrem sviatkov by som zakázal/-a aj nedeľný predaj
Je mi to jedno
Ďalšie ankety