Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.sk

WebNoviny

Meniny má: Vladislav

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Šefčovič nechcel komentovať Ficove výroky k sankciám Ruska

Autor: SITA, 14. septembra 2014 10:02
Maroš Šefčovič Eurokomisár pre dopravu, mobilitu a politiku pre vesmír Maroš Šefčovič sa nechel vyjadriť k vyhláseniam premiéra Roberta Fica o sankciách. Foto: archívne, SITA/Ľudovít Vaniher
BRATISLAVA 14. septembra (WEBNOVINY) - Pri takých diskusiách, ako je tá o Ukrajine a Rusku je dôležité, aby Európska únia dokázala hovoriť jedným jazykom. V sobotňajšej relácii Sobotné dialógy v RTVS to povedal eurokomisárom pre dopravu, mobilitu a politiku pre vesmír Maroš Šefčovič.

Odporúčame aj:

Sulík sa bojí, že pre Šefčoviča sa nespojíme s mimozemšťanmi

Juncker vymenoval nových komisárov, v tíme je aj ŠefčovičPodľa neho bude určite potrebné uvažovať o tom, akým spôsobom urobiť zahraničnú politiku Únie akcieschopnejšiu, ako prijímať rozhodnutia rýchlejšie. Dodal však, že za ešte dôležitejšie považuje to, aby sa medzi členskými štátmi hľadal konsenzus.


Ide o ekonomicky veľmi silné portfólio

"To, že tých záujmov a názorov je pri takýchto diskusiách vždy veľmi veľa, potvrdzuje aj to uplynulé obdobie a niekedy hľadať ten konsenzus je veľmi zložité, ale je lepšie mať konsenzus, ako prijať niektoré rozhodnutie veľmi rýchlo, ktoré nakoniec nie je podporované všetkými členskými krajinami," povedal Šefčovič.

K vyhláseniam slovenského predsedu vlády Roberta Fica o sankciách sa Šefčovič vyjadriť nechcel. "Z pozície člena Európskej komisie nemôžem komentovať výroky predstaviteľov členských krajín. Pre nás je dôležité implementovať tie rozhodnutia, ktoré boli spoločne prijaté. No a nakoniec po zložitých diplomatických rokovaniach sa podarilo dospieť k dohode ohľadom sankcií, tieto sankcie boli spustené," uviedol v relácii RTVS Šefčovič.

Šefčovič o svojej novej pozícii povedal, že ide o ekonomicky veľmi silné portfólio, o ktoré sa uchádzal. Dodáva, že v ňom bude možné vidieť výsledok na rozdiel od predošlej funkcie podpredsedu EK a komisára pre inštitucionálne vzťahy a administratívu.


Naša krajina môže z významného postu vyťažiť

Riaditeľ Výskumného ústavu dopravného v Žiline Ľubomír Palčák vníma ako veľmi dobrú správu pre Slovensko, že taký významný post, ako je komisár EÚ pre dopravu a vesmír, dostal predstaviteľ zo Slovenskej republiky. Myslí si, že naša krajina z toho môže vyťažiť.

"Na jednej strane, samozrejme, eurokomisári musia najmä napĺňať program Európskej únie, ale je dobré, že ten lobing v rámci jednotlivých rezortov európskej komisie funguje a toto by sme mali naozaj využiť," povedal pre RTVS Palčák.

Pripomenul, že Slovensko má dnes postavených zhruba 50 percent diaľnic a približne 20 percent rýchlostných ciest a zaostávame s modernizáciou železničných koridorov. V tejto oblasti pritom chceme využiť eurofondy. "My na Slovensku už vieme, kde máme tie problémy, musíme mať silné argumenty a eurokomisár pre dopravu nám môže v tom výrazne pomôcť," dodal.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Učitelia prešli zo štrajkovej pohotovosti do stupňovaného štrajku. Myslíte si, že oprávnene?
Áno, za svoju prácu by mali byť určite lepšie ohodnotení a aj do školstva by malo ísť viac peňazí
Štrajk nepodporujem, za ich prácu a veľa voľných dní si vyššie platy nezaslúžia
Nezaujíma ma to, mám dosť svojich starostí
Ďalšie ankety
Reklamné odkazy