Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Dalibor

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Slovensko nie je primárnym cieľom teroristov, tvrdí policajt

Autor: SITA, 17. septembra 2014 06:30
kuklaci zbran strelba lupez Foto: ilustračné, Shutterstock
BRATISLAVA 17. septembra (WEBNOVINY) - Úroveň policajnej spolupráce pri výmene informácií v boji proti terorizmu sa za posledných trinásť rokov rapídne zvýšila. "Keď sme začínali v roku 2001, boli sme v bode nula, keď neexistovali žiadne policajné kontakty, iba v rámci Interpolu. Momentálne je vybudovaná sieť - Policajná pracovná skupina na terorizmus (PWGT), kde sa vymieňajú informácie," povedal v rozhovore pre agentúru SITA riaditeľ odboru boja proti terorizmu Prezídia Policajného zboru.

Svoje meno si želal nezverejniť. Naši policajti majú v rámci skupiny PWGT priame kontakty na zahraničné pracoviská, ktoré sa zaoberajú terorizmom. V niektorých krajinách sú to výhradne spravodajské služby, niekde aj polícia.

Obrazom: USA si pripomenuli 13. výročie pádu newyorských dvojičiek


Slováci môžu ísť v monitorovaní hlbšie

Po 11. septembri 2001 sa podľa policajného riaditeľa veci zásadne zmenili a na boj s terorizmom vyčlenili viac ľudí. "Teraz sme vo vybavenosti na úrovni iných krajín," uvádza s tým, že odbor boja proti terorizmu nie je zásahová jednotka, ale operatívny útvar na zbieranie a analýzu informácií.

Slovenské zložky môžu ísť podľa policajného riaditeľa v monitorovaní teroristických hrozieb oproti iným krajinám do väčšej hĺbky vďaka tomu, že komunity cudzincov či radikálov sú u nás oveľa menšie. "V porovnaní s inými krajinami máme na Slovensku päť- až šesťtisíc osôb pochádzajúcich z rizikových oblastí,
ktoré tu žijú dlhodobo alebo sa tu zdržujú za účelom štúdia alebo podnikania,"
hovorí policajný riaditeľ.

Odporúčame:

Fotka, ktorú našli po útokoch na Dvojičky, má majiteľa
Nie sme zaujímaví ako primárny cieľ

Slovensko nie je podľa skúseného policajta zaujímavá krajina v zmysle primárneho cieľa. "Samozrejme, nikto nič nevylučuje, útok sa môže stať hocikde. Väčšie obavy sú však z útoku zvonku, než zo slovenskej komunity," vravel.

Upozornil však na prípad ekologického teroristu Ladislava Kuca, ktorého odsúdili na 25 rokov väzenia za výbuch bomby v roku 2011 v odpadkovom koši pri rýchlom občerstvení v Košiciach. "Je to prípad osamelého vlka, nestretával sa s komunitou," hovorí policajt s tým, že nemôžu monitorovať každého. "Snažíme sa cez rôzne indikátory nájsť osoby, ktoré by mohli prísť do kontaktu s radikálmi," dodal.

Minulý týždeň vo štvrtok uplynulo 13 rokov od teroristického útoku v USA. Teroristi 11. septembra 2001 narazili s unesenými lietadlami do newyorských mrakodrapov Svetového obchodného centra a do budovy ministerstva obrany vo Washingtone.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Súhlasíte s návrhom zákona, aby boli obchody na Slovensku počas sviatkov zatvorené?
Áno, je to veľmi dobrý nápad
Každý obchodník nech sa sám rozhodne, či bude mať zatvorené alebo otvorené
Nie, pretože niekedy zájdem do obchodu aj cez sviatočný deň
Okrem sviatkov by som zakázal/-a aj nedeľný predaj
Je mi to jedno
Ďalšie ankety