Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Marína

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Slovensko nie je primárnym cieľom teroristov, tvrdí policajt

Autor: SITA, 17. septembra 2014 06:30
kuklaci zbran strelba lupez Foto: ilustračné, Shutterstock
BRATISLAVA 17. septembra (WEBNOVINY) - Úroveň policajnej spolupráce pri výmene informácií v boji proti terorizmu sa za posledných trinásť rokov rapídne zvýšila. "Keď sme začínali v roku 2001, boli sme v bode nula, keď neexistovali žiadne policajné kontakty, iba v rámci Interpolu. Momentálne je vybudovaná sieť - Policajná pracovná skupina na terorizmus (PWGT), kde sa vymieňajú informácie," povedal v rozhovore pre agentúru SITA riaditeľ odboru boja proti terorizmu Prezídia Policajného zboru.

Svoje meno si želal nezverejniť. Naši policajti majú v rámci skupiny PWGT priame kontakty na zahraničné pracoviská, ktoré sa zaoberajú terorizmom. V niektorých krajinách sú to výhradne spravodajské služby, niekde aj polícia.

Obrazom: USA si pripomenuli 13. výročie pádu newyorských dvojičiek


Slováci môžu ísť v monitorovaní hlbšie

Po 11. septembri 2001 sa podľa policajného riaditeľa veci zásadne zmenili a na boj s terorizmom vyčlenili viac ľudí. "Teraz sme vo vybavenosti na úrovni iných krajín," uvádza s tým, že odbor boja proti terorizmu nie je zásahová jednotka, ale operatívny útvar na zbieranie a analýzu informácií.

Slovenské zložky môžu ísť podľa policajného riaditeľa v monitorovaní teroristických hrozieb oproti iným krajinám do väčšej hĺbky vďaka tomu, že komunity cudzincov či radikálov sú u nás oveľa menšie. "V porovnaní s inými krajinami máme na Slovensku päť- až šesťtisíc osôb pochádzajúcich z rizikových oblastí,
ktoré tu žijú dlhodobo alebo sa tu zdržujú za účelom štúdia alebo podnikania,"
hovorí policajný riaditeľ.

Odporúčame:

Fotka, ktorú našli po útokoch na Dvojičky, má majiteľa
Nie sme zaujímaví ako primárny cieľ

Slovensko nie je podľa skúseného policajta zaujímavá krajina v zmysle primárneho cieľa. "Samozrejme, nikto nič nevylučuje, útok sa môže stať hocikde. Väčšie obavy sú však z útoku zvonku, než zo slovenskej komunity," vravel.

Upozornil však na prípad ekologického teroristu Ladislava Kuca, ktorého odsúdili na 25 rokov väzenia za výbuch bomby v roku 2011 v odpadkovom koši pri rýchlom občerstvení v Košiciach. "Je to prípad osamelého vlka, nestretával sa s komunitou," hovorí policajt s tým, že nemôžu monitorovať každého. "Snažíme sa cez rôzne indikátory nájsť osoby, ktoré by mohli prísť do kontaktu s radikálmi," dodal.

Minulý týždeň vo štvrtok uplynulo 13 rokov od teroristického útoku v USA. Teroristi 11. septembra 2001 narazili s unesenými lietadlami do newyorských mrakodrapov Svetového obchodného centra a do budovy ministerstva obrany vo Washingtone.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Koľko eur plánujete minúť na vianočné darčeky?
menej ako 50 eur
50 - 99 eur
100 - 199 eur
200 - 299 eur
300 - 399 eur
400 - 499 eur
viac ako 500 eur
Ďalšie ankety
Reklamné odkazy