Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Viktor

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Kňaza, ktorý v kázni hanil Židov, môžu stiahnuť z pastorácie

Autor: SITA, 16. septembra 2014 11:23
Noc kostolov Prípad a vyjadrenia kňaza Floriša už vyšetruje žilinská polícia Foto: ilustračné, SITA/Ján Viazanička
BRATISLAVA 16. septembra (WEBNOVINY) - Kňaza Emila Floriša, ktorý sa vo svojej kázni negatívne vyjadroval na adresu Židov, by mohli stiahnuť z verejnej pastorácie, uviedol cirkevný analytik Imrich Gazda. Malo by sa tak stať v prípade, že ide o citlivú a sledovanú záležitosť.

Ak kňaz podľa jeho slov svojím konaním vzbudzuje verejné pohoršenie, čo sa vzťahuje aj na právoplatné odsúdenie, biskup je povinný konať. "V prípade, že sa ešte len vyšetruje, platí prezumpcia neviny," poznamenal. Ako dodal, aby sa predišlo akýmkoľvek pochybnostiam, mala by cirkev vedieť zaujať k pochybným vyjadreniam či skutkom jasný postoj.

Odporúčame aj:

Slová kňaza, ktorý kázal v Čadci o Židoch, môžu byť trestné

SaS žiada, aby biskupi odmietli kontroverzné výroky kňazov

Židia si mohli za holokaust sami, kázal kňaz v Čadci
Vyjadrenia kňaza už rieši polícia

Prípad a vyjadrenia kňaza Floriša už vyšetruje žilinská polícia. Tá preveruje, či slová kňaza napĺňajú podstatu trestného činu extrémistickej povahy. Agentúru SITA o tom informovala žilinská policajná hovorkyňa Jana Balogová.

Floriš v Čadci počas bohoslužby vyhlásil, že Židia si za vyvražďovanie v koncentračných táboroch mohli sami, pričom zároveň varoval, že to isté sa môže stať Rómom. Kňaz to povedal práve v čase, keď si Slovensko pripomínalo 70. výročie Slovenského národného povstania (SNP). Polícia v danej veci podľa Balogovej koná aj bez podania trestného oznámenia, no v súčasnosti je predčasné poskytnúť viac informácií.

K vyhláseniam Floriša, o ktorých informoval český portál www.e15.cz, sa vyjadril tiež analytik Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika Dušan Sloboda vo svojom blogu. Trestného činu popierania a schvaľovania holokaustu a zločinov politických režimov sa podľa Trestného zákona dopustí ten, "kto verejne popiera, spochybňuje, schvaľuje alebo sa snaží ospravedlniť holokaust, zločiny režimu založeného na fašistickej ideológii, zločiny režimu založeného na komunistickej ideológii alebo zločiny iného podobného hnutia, ktoré násilím, hrozbou násilia alebo hrozbou inej ťažkej ujmy smeruje k potlačeniu základných práv a slobôd osôb," píše Sloboda vo svojom blogu, ktorý je zároveň jeho oficiálnym stanoviskom. Analytik inštitútu preto vyzval orgány činné v trestnom konaní, aby voči kňazovi Florišovi začali konať.


Kázeň pobúrila židovskú obec

Časť prejavu kňaza Emila Floriša, ktorý sa na bohoslužbe v Čadci vyjadroval na adresu Židov a holokaustu, uráža a znevažuje pamiatku obetí. Pre agentúru SITA to uviedla hovorkyňa Ústredného zväzu Židovských náboženských obcí v SR (ÚZŽNO) Lucia Kollárová.

Časť jeho kázne, ktorá sa týka holokaustu a Židov, obsahuje podľa Kollárovej nepravdy a antisemitské klišé a relativizuje utrpenie židovského obyvateľstva za čias slovenského vojnového štátu. VIAC SA DOČÍTATE TU.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety