Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Etela

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Frešo odstúpiť nemieni, analytik hovorí o zlom stave SDKÚ

Autor: SITA, 18. septembra 2014 06:31, aktualizované: 18. septembra 2014 10:18
V strane sa diskutuje o tom, či na kongrese vysloviť Frešovi aspoň nedôveru, ak sa ho nepodarí odvolať.
Pavol Frešo Predseda SDKÚ Pavol Frešo nechce dobrovoľne odstúpiť z čela strany. Foto: archívne, SITA/Jozef Jakubčo
BRATISLAVA 18. septembra (WEBNOVINY) – Predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo sa na mimoriadnom kongrese strany, ktorý bude 27. septembra v Senici, nechystá zatiaľ dobrovoľne odstúpiť z funkcie. V strane sú však snahy, aby z funkcie dobrovoľne odstúpil. Ak sa tak nestane, jeho odporcovia potrebujú na jeho odvolanie tri pätiny hlasov všetkých pozvaných delegátov.

Tých je viac ako 300. Podľa informácií agentúry SITA však Frešovi kritici toľkých stúpencov medzi delegátmi nemajú. Na mimoriadny kongres sú delegovaní delegáti, ktorí boli účastníkmi aj na poslednom kongrese. V strane sa diskutuje aj o tom, či na kongrese vysloviť Frešovi aspoň nedôveru, ak sa ho nepodarí odvolať. Frešo bol zvolený v roku 2012 na štvorročné obdobie.

Anketa
Mal by na čele SDKÚ-DS nahradiť Pavla Freša niekto iný?
Určite áno, Frešo nie je vhodný typ na vedenie
Asi áno, veď pod jeho vedením sa SDKÚ ani nedostane do parlamentu
Ťažko povedať, nie je ľahké sa proti Smeru presadiť
Myslím, že nie, neviem o nikom, kto by ho mohol plnohodnotne nahradiť
Určite nie, SDKÚ by už nepomohla ani Angela Merkelová
Ďalšie ankety



Šéfka z Expresu sa môže dostať do strany

Bývalý prešovský krajský šéf SDKÚ-DS a exposlanec NR SR Ondrej Matej by mal na mimoriadnom kongrese strany vyzvať súčasného predsedu Pavla Freša. Podľa informácií agentúry SITA Mateja podporí aj Viliam Novotný, ktorý ešte nedávno tvrdil, že aj on kandidatúru na predsedu strany zvažuje.

Matej aj Novotný hovoria o potrebe výmeny celého vedenia. Novou tvárou, ktorú chcú navrhnúť na kongrese za podpredsedníčku SDKÚ-DS, má byť Eva Babitzová, ktorá končí ako šéfka Rádia Expres. Kandidovať na predsedu strany mieni aj Peter Slávik z Malaciek. K možnej kandidatúre sa zatiaľ nevyjadril Martin Fedor, ktorého pred letom presviedčali viacerí stranícki kolegovia, aby kandidoval.


Analytik hovorí o potrebnom signále voličov

Frešo oznámil konanie mimoriadneho kongresu na tlačovej besede 6. júna. Vtedy tvrdil, že ho zvolá na 28. júna. Mimoriadny kongres mal riešiť personálne otázky. Prezídium zobralo zvolanie kongresu na vedomie. Ako vtedy povedal Frešo, na kongrese požiadajú o dôveru čelní predstavitelia SDKÚ-DS. Následne však Frešo rozhodol, že mimoriadny Kongres SDKÚ-DS v júni nebude. Zvolal ho na 27. septembra. Podľa Freša za zmenou termínu boli praktické dôvody.

Podľa analytika Jána Baránka je úplne jasné, že SDKÚ-DS je v zlom stave, nielen v preferenciách, ale aj v štruktúrach. "Klauzula o troch pätinách je dosť prísna. Ak sa vysloví nedôvera predsedovi a neodvolajú ho, už to je dôvod na jeho výmenu. Neviem si predstaviť fungovanie strany s predsedom, ktorý má nedôveru nadpolovičnej väčšiny delegátov," povedal Baránek v utorok pre agentúru SITA. Podľa neho to bude zlý signál voči voličom a potenciálnym voličom. "Strana musí urobiť signál voličom, že sa ju oplatí voliť, ale toto nie sú potrebné signály," povedal Baránek.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety