Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Eleonóra

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Figeľ víta zmeny v súdnictve, pripisuje ich aj novele ústavy

Autor: SITA, 17. septembra 2014 09:53
Predseda KDH Ján Figeľ tvrdí, že zvolenie predsedníčky súdnej rady a šéfky najvyššieho súdu prinesie reálnu nádej pre dôveryhodnosť slovenského súdnictva.
súd sudca Foto: ilustračné, SITA/Michal Burza
BRATISLAVA 17. septembra (WEBNOVINY) – Výsledky volieb v Súdnej rade SR predseda KDH Ján Figeľ víta ako reálnu nádej pre novú kvalitu a dôveryhodnosť súdnictva na Slovensku.

Je presvedčený, že obidve dôležité personálne rozhodnutia, zvolenie Daniely Švecovej za predsedníčku Najvyššieho súdu SR a Jany Bajánkovej za predsedníčku súdnej rady, pomôžu zvyšovať mieru vymožiteľnosti práva a účinnejšie presadzovať spravodlivosť na Slovensku.

Odporúčame:

Za predsedníčku najvyššieho súdu zvolili Danielu Švecovú

Novou predsedníčkou súdnej rady je Jana Bajánková

Sudcovia zaplašili Harabinov tieň, šéfovať im budú ženy

Smer zvolil Slovinského do súdnej rady, nahradí Čima

Zvolenie Slovinského mohlo byť podľa Kadúca protizákonnéPodľa Figeľa voľba Bajánkovej a Švecovej potvrdzuje konštruktívnosť a oprávnenosť zmien, ktoré priniesla nedávna novelizácia ústavy. "Týmito voľbami sa napĺňajú potrebné personálne rozhodnutia aktuálnych ústavných zmien v slovenskej justícii. KDH prejavilo politickú odvahu vytvoriť v súčinnosti s vládnou stranou ústavnoprávne podmienky pre rozdelenie donedávna spojených predsedníckych postov pri riadení justície, a tým aj pre deharabinizáciu pomerov v slovenskom súdnictve," povedal Figeľ pre agentúru SITA.

Justícia podľa neho nie je pre vládu či pre opozíciu, je pre občanov demokratickej spoločnosti. "Úspešné voľby v súdnej rade dávajú bodku za obdobím riadenia justície v rozpore s duchom jej samotného poslania," dodal.

Súdna rada SR v utorok v opakovanej voľbe zvolila za predsedníčku najvyššieho súdu Danielu Švecovú, keď ju podporilo 11 členov rady. Do funkcie ju ešte musí vymenovať prezident republiky. Pred tým sa novou predsedníčkou Súdnej rady SR stala sudkyňa najvyššieho súdu Jana Bajánková. V tajných voľbách na zasadnutí súdnej rady v Bratislave bola jedinou kandidátkou, hlasovalo za ňu desať zo 17 členov rady.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety