Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Etela

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Rovnaké šance pre slovenské deti

Autor: WBN/PR, 17. septembra 2014 12:03
Šek na 20 000 eur si včera z rúk Eleny Kohútikovej prevzali MUDr. Tomáš Sieber a Miriam Juhanesovičová z centra ADELI. Foto: Nadácia VÚB
BRATISLAVA 17. septembra (WBN/PR) - Špecializovaná a účinná rehabilitácia pre pacientov s detskou mozgovou obrnou či iným postihnutím je časovo i finančne náročná. A hoci jedno z najvyhľadávanejších rehabilitačných zariadení v Európe sa nachádza v Piešťanoch, liečebný pobyt je pre slovenského pacienta z finančných dôvodov často nedostupný. Preto sa spojili rehabilitačné centrum Adeli a Nadácia VÚB, aby umožnili približne stovke chorých detí absolvovať špeciálnu terapiu.

Unikátny rehabilitačný program, ktorý mimoriadne dobre vplýva na neurologické poruchy pohybu vznikajúce pri detskej mozgovej obrne, po úrazoch hlavy či mozgových príhodách, poskytujú v piešťanskom centre ADELI. Terapia je však finančne náročná a slovenské zdravotné poisťovne na ňu prispievajú len obmedzene. Väčšinu nákladov si rodiny musia pokryť z vlastných prostriedkov, a to si mnohé z nich nemôžu dovoliť. Preto vznikol v roku 2009 projekt Rovnaké šance, prostredníctvom ktorého Nadácia VÚB každoročne poskytuje príspevok na túto terapiu pre detských pacientov. Vďaka nemu mohlo počas uplynulých piatich rokov absolvovať liečbu za viac ako 120 000 eur už 91 detí. Tento rok poskytla Nadácia ďalších 20 000 eur na pomoc malým pacientom. "Projekt Rovnaké šance je pre nás výnimočný tým, že od začiatku prináša tie najcennejšie výsledky – a to je zlepšenie zdravia a kvality života konkrétnych detí. Môžeme tak úplne adresne pomáhať rodinám, ktoré by si efektívnu liečbu v Adeli inak nemohli dovoliť," hovorí Elena Kohútiková, zástupkyňa generálneho riaditeľa VÚB banky.

Jedným z hlavných prvkov terapie je cvičenie v špeciálne upravenom obleku, ktorý má svoj pôvod v kozmickej medicíne, pričom liečba je doplnená ďalšími terapeutickými postupmi. S jedným pacientom denne pracuje niekoľko hodín skupina piatich až šiestich terapeutov. "Intenzita a individuálny prístup v našej terapii výrazne zvyšujú účinok celkovej rehabilitácie našich pacientov, čo má jednoznačný prínos v zlepšovaní ich zdravotného stavu," vysvetľuje tajomstvo úspechu MUDr. Tomáš Sieber, MPH medicínsky riaditeľ rehabilitačného centra ADELI a dodáva: "Dlhodobo vykazujeme až 94% úspešnosť zlepšenia zdravotného stavu našich pacientov, preto nás vyhľadávajú pacienti nielen zo Slovenska, ale aj z celého sveta."

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety