Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Lívia

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Kaliňák má novelu o dvojakom občianstve, no brzdí ho Lajčák

Autor: SITA, 18. septembra 2014 06:49
kaliňák Minister vnútra SR Robert Kaliňák už má vraj pripravenú novelu zákona o dvojakom občianstve. Foto: archívne, SITA/Marián Peiger
BRATISLAVA 18. septembra (WEBNOVINY) – Minister vnútra Robert Kaliňák má dávno pripravenú novelu zákona o štátnom občianstve, ktorá ma zmierniť v súčasnosti platnú legislatívu, stále však čaká na signál ministerstva zahraničných vecí. Šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák tvrdí, že rozhodne v októbri.

"Je teraz na rozhodnutí ministerstva zahraničných vecí, pretože sú to zákony, ktoré majú svoje účinky aj mimo našu krajinu," povedal šéf rezortu vnútra dnes po rokovaní vlády. Kaliňákovo vyhlásenie prichádza v deň, keď ústavný súd odmietol preskúmať ústavnosť zákona o štátnom občianstve, ktorý zakazuje občanom SR dvojaké štátne občianstvo. Kaliňák však predpokladá, že novelu zákona predstaví už v dohľadnej dobe.

Odporúčame:

Ústavný súd nerozhodol o zákone o dvojitom občianstve"Verím, že sa už blížime do cieľa," dodal. Šéf diplomacie Lajčák na ministerstve zahraničných vecí zriadil expertnú skupinu, ktorá by mala do konca septembra predložiť podklady na rozhodnutie. "V prvej polovici októbra zaujmem stanovisko, o ktorom budem informovať ministra vnútra," povedal Lajčák. Podľa jeho slov by bolo najlepšie, keby krok späť urobila nielen slovenská, ale aj maďarská strana. "Aby sa akékoľvek rozhodnutie nevnímalo ako víťazstvo jednej alebo druhej strany, pretože tu ide o našich občanov," ukončil Lajčák.

Novelizované ustanovenia zákona schválili poslanci NR SR ako reakciu na maďarský zákon, umožňujúci získať maďarské občianstvo aj Maďarom, ktorí nemajú trvalé bydlisko na území Maďarska.

Na základe tohto zákona, novelizovaného v roku 2010, slovenskí občania, ktorí prijmú občianstvo aj inej krajiny, prídu o slovenský pas. Na sporné ustanovenie, podľa ktorého strácajú slovenské občianstvo všetci, ktorí prijali občianstvo inej krajiny, najväčšmi doplácajú občania ČR. Za nimi nasledovali tí, ktorí prijali nemecké, rakúske a maďarské občianstvo. Ministerstvo vnútra pracuje na novej verzii novely zákona o štátnom občianstve, ktorá má byť miernejšia ako doterajšia a má sa viazať k miestu trvalého pobytu.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety