Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Etela

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Orlica Anička začala púť do Afriky, zmenila trasu letu

Autor: SITA, 19. septembra 2014 09:31
Orol skalný Foto: ilustračné, SITA/ŠOP
POPRAD 19. septembra (WEBNOVINY) – Vo štvrtok sa najznámejší slovenský orol krikľavý, orlica Anička, vybrala na viac ako mesiac trvajúcu púť z hniezdiska na Liptove do zimovísk v Afrike.

"Zrejme využila pekné a teplé počasie. Ešte o 9:00 bola na hniezdisku, o 12:00 už bola v Gerlachove, letela južnými úpätiami Západných a Vysokých Tatier, ponad Poprad a popoludní už bola v lesíku nad Šarišskými Michaľanmi, kde zrejme aj prenocovala," opísal prvý deň letu orlice riaditeľ Správy Tatranského národného parku Pavol Majko. Orlica začala svoju púť do Afriky takmer na deň presne ako pred rokom. Vlani odlietala orlica z hniezdiska na Liptove 19. septembra.

Už prvý deň putovania orlice priniesol ochranárom nové informácie o trase letu orlice Aničky. Vlani letela orlica viac na juhovýchod. Teraz začala svoju púť viac na východ. Následne by mala Anička smerovať cez Maďarsko ďalej na juh. Orlica podľa Majka opustí Európu v oblasti Dardanelov.

Odporúčame aj:

Arnoldíča vyletelo z hniezda, musí zosilnieť a učí sa loviť"Túto úžinu využíva množstvo sťahovavých vtákov," dodal Majko. Zároveň predpokladá, že s orlicou sa na púť vydalo aj jej tohtoročné mláďa. Ešte dnes pôjdu ochranári skontrolovať hniezdisko orlov krikľavých, či z neho odletel aj samec. Bohužiaľ, ochranárom sa tento rok nepodarilo umiestniť vysielačku aj chrbát samca, takže nebudú môcť sledovať, či pár letí do Afriky spoločne, ani to, či zimujú na rovnakom mieste.

Orlicu počas jej letu do Afriky bude môcť verejnosť sledovať na webstránke Spravatanap.sk, kde budú ochranári zverejňovať pozície orlice v pravidelných intervaloch. Okrem aktuálnej trasy plánujú zverejniť aj minuloročnú migračnú trasu orlice, aby si aj verejnosť mohla porovnať jej tohtoročnú a minuloročnú púť.

"Dúfame, že vysielačka vydrží. Nie je to lacný špás. Celý projekt je financovaný z mimorozpočtových zdrojov, nie zo štátneho rozpočtu," zdôraznil Majko. Do zimoviska by mala orlica priletieť približne o mesiac. Počas predchádzajúcej zimy bola najjužnejšou lokalitou, kde sa orlica pohybovala, Juhoafrická republika.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety