Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Viktor

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Veci sa pohli k lepšiemu, hovorí o súdnictve prezident Kiska

Autor: SITA, 22. septembra 2014 09:30
kiska Prezident Andrej Kiska si myslí, že nedôvera Slovákov v súdnictvo je alarmujúca a preto je preňho justícia jednou z hlavných priorít. Foto: archívne, SITA/Jozef Jakubčo
BRATISLAVA 22. septembra (WEBNOVINY) - Zlepšiť pomery v slovenskom súdnictve bolo jednou z priorít prezidenta Andreja Kisku. Ako povedala hlava štátu v relácii RTVS O 5 minút 12, po prvých sto dňoch v úrade sa dá povedať, že veci sa pohli k lepšiemu.

"Myslím si a mám aj odozvy od sudcov, že veci sa pohli k lepšiemu a je to tam cítiť," vyhlásil prezident. Podľa hlavy štátu je až alarmujúce, že ľudia neveria v spravodlivosť. Preto od začiatku robí najmä rozhodnutia, ktoré súvisia s justíciou.

Odporúčame:

Stopnutie previerok sudcov je podľa súdnej rady pozitívne

Sudcovia, ktorých Kiska odvolal, sa neobrátia na ústavný súd

Reforma súdnictva prináša prvé výsledky, tvrdí Pavol Paška
Kiska bude rozhodnutie súdu rešpektovať

Kiska zo šiestich kandidátov na post ústavného sudcu vymenoval len jednu sudkyňu, piati odmietnutí sa sťažujú na ústavnom súde, kde teraz pracuje len 11 namiesto 13 sudcov. Prezident verí, že súd rozhodne čo najskôr, aby spolu s predsedom parlamentu Pavlom Paškom mohli rýchlo konať.

Jana Bajánková Súdna rada má po minulom týždni novú predsedníčku Janu Bajánkovú. Foto: SITA/Michal Burza
V prípade, že ústavný súd dá za pravdu piatim sťažovateľom, Kiska bude toto rozhodnutie rešpektovať. "Ak ústavný súd vyslovene určí prezidentovi, že musí vybrať na voľné miesto dvoch kandidátov z navrhnutých kandidátov, tak ako prezident budem jeho rozhodnutie rešpektovať," povedal.

Kiska tiež dodal, že necíti zodpovednosť za to, že ústavný súd tento týždeň nedokázal rozhodnúť o zákone o štátnom občianstve. Podľa Kisku ústavný súd aj v minulosti fungoval s menším počtom sudcov a nemal s tým problém. "Je ich tam 11, tých sedem by sa malo dať nájsť."

Hlava štátu verí, že novej predsedníčke Súdnej rady SR Jane Bajánkovej sa podarí v tejto inštitúcii spraviť poriadok a že súdna rada bude transparentná. Danielu Švecovú, ktorú minulý týždeň zvolili za predsedníčku Najvyššieho súdu SR, nechcel Kiska komentovať.

"Potrebujem si zobrať svoj čas, ale okamžite po návrate z USA z Valného zhromaždenia OSN sa k tomu vyjadrím," doplnil Kiska, ktorý Švecovú ešte musí vymenovať do funkcie. "Verím, že predsedníčku najvyššieho súdu budeme mať čo najskôr."

Obrazom: Aliancia za rodinu odovzdala prezidentovi petíciu o gejochReč bola aj o referende na ochranu rodiny

Kiska sa v relácii vyjadril aj k téme referenda o ochrane rodiny, ktoré v súčasnosti na jeho podnet skúma ústavný súd. Hlava štátu odmieta tvrdenia, že by pred voľbami sľúbil iniciátorom petície za referendum, že referendum s takýmito otázkami vyhlási. Sľúbil vraj, že referendum vyhlási, ak bude v súlade s ústavou.

"Takéto znenie otázok som nepoznal, diskutovali sme o témach," tvrdí Kiska, ktorý sa považuje za človeka konzervatívneho, ale zároveň tolerantného. Podľa prezidenta by malo byť v záujme všetkých, aby neboli pochybnosti o tom, či sú otázky referenda v súlade s ústavou alebo nie. "A keďže tieto pochybnosti vznikli, tak som požiadal ústavný súd, aby zaujal svoje stanovisko." Na referende by sa Kiska sám zúčastnil, ľuďom by však neodporúčal, ako majú hlasovať.

Hlava štátu komentovala aj balíček 15 opatrení, ktoré predstavil vládny Smer. Podľa Kisku sa medzi nimi nachádzajú aj také, ktoré sú dobré a môžu pomôcť živnostníkom či podnikateľom. O balíčku opatrení diskutoval aj s ministrom financií Petrom Kažimírom. Riešili napríklad, ako zohľadniť regionálnu rozdielnosť na Slovensku. "Určite sa ešte s ministrom financií stretneme," ukončil prezident.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety